Námestie republiky v Jerevane až tak pochmúrne nie je

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Celý Jerevan a asi aj Arménsko na mňa pôsobili veľmi depresívne. Určite to bolo spôsobené aj počasím a mojou únavou, no Arménsko sa mi nepáčilo. Ako som tak sedel v mašrútke z Tbilisi do Jerevanu a cez obláčik cigaretového dymu vodiča pozeral na vyprahnutú krajinu, už vtedy som vedel, že tu by som žiť nechcel. Tanky popri ceste, vojaci so samopalmi, Arménska genocída a nekončiaci spor o Náhorný Karabach túto krajinu veľmi poznačili. A aj napriek tomuto všetkému som tu našiel krásne miesto, kde som sa cítil v pohode – Námestie republiky v Jerevane.

cestovanie po armensku
Smutné Arménske scenérie.

Námestie republiky v Jerevane a spievajúca fontána

Táto spievajúca fontána je naozaj úžasná. To, či hrá každý deň naozaj neviem, no ja som mal to šťastie, že som ju „stretol“ práve počas jej najväčšej slávy a krásy. Na internete som sa dočítal, že fontánu zapínajú každý večer okrem pondelka a to od cca deviatej až do pol noci. Tí, čo bývajú v okolí tak majú zaručený kultúrny zážitok 😀 Úplnou náhodou som sa s kamarátmi v Jerevane ocitol práve deň pred stým výročím Arménskej genocídy a celým mestom sa niesla temná atmosféra. Kvôli tomuto výročiu pricestovala z Los Angeles aj Kim Kardashian, ktorá bola ubytovaná v hoteli Mariott práve na Námestí republiky. Celá pozornosť sa sústreďovala na brány hotela a my sme si tak mohli vychutnať krásy tejto spievajúcej fontány. Fontána je postavená priamo pred Národnou galériou.

Život na Námestí republiky v Jerevane

Odhliadnúc od toho, že zvyšok mesta pôsobil na mňa veľmi smutne sa práve Námestie republiky v Jerevane ukázalo len v tom najlepšom svetle. Našiel som tu mnoho reštaurácií, ktoré boli prekvapivo lacné a viacero príjemných podnikov, kde sa stretávajú nie len turisti. Na námestí sme sa pri fontáne v ten večer zišli viacerí – tak ako turisti, tak aj domáci. Všetci sme sedeli na obrubníkoch alebo len tak postávali s kamerami v rukách a pozerali sa na tú nádheru. Keby väčšinu pozornosti nestrhávala Kim Kardashian, atmosféra pri fontáne by bola ešte ohromujúcejšia.

Fontána strieka naozaj veľmi vysoko a ohromné prúdy vody hrajú do rytmu hudby. Do toho sa miešajú farebné kombinácie a viem si úplne živo predstaviť horúce letné večery v Jerevane práve na tomto námestí.

namestie republiky v jerevane
Námestie v Jerevane vo svojej plnej kráse
cestovanie jerevan
Farebné variácie v rytme klasickej hudby
armensko cesty
Námestie v Jerevane počas dňa
fontana jerevan
Taaakto sa mi tu páčilo
fontana v jerevane
Až mi bolo do skoku. S pohodlnými teplákmi od Wearme som sa cítil naozaj športovo.

Arménsko sa mi nepáčilo – pôsobilo na mňa veľmi pochmúrne, rozbito a chudobne. Avšak, nemôžem to tvrdiť na 100% nakoľko som navštívil pre nedostatok času iba hlavné mesto Arménska – Jerevan. Táto krajina má nádhernú prírodu, o ktorej hrdo rozprávala aj recepčná v hoteli, kde som bol ubytovaný. Ak sa sem ešte dostanem (človek nikdy nevie, určite si vezmem ruksak a pôjdem do hôr). Len pozor aby som sa nezatúlal do Náhorného Karabachu.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.