Návod na šťastný život majú na Filipínach. Toto robia a ide im to.

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návod na šťastný život: Rozhodol som sa spísať zoznam vecí, ktoré majú Filipínci radi. Počas môjho pobytu na ostrove Malapascua, ktorý je hneď vedľa ostrova Cebu som sa stretol s mnohými Filipíncami a mal som možnosť zistiť, akí sú. Aj keď by sa to dalo zhrdnúť do jedného slova „spokojní“, je tam toho viac. Toto je zoznam vecí, ktoré som si všimol, že robia Filipíncov šťastných. Koľko s tých vecí robíme aj my Slováci, aby sme sa cítili šťastní?

Návod na šťastný život podľa Filipíncov

návod na šťastný život
Dievčatko perie v nedeľu ráno. Foto od Crazy Sexy Fun Traveler

Filipínci milujú karaoke a divnú hudbu

Naozaj. Obyvatelia ostrova Malapascua nemajú o dobrej hudbe poňatia. Pamätám si, ako som sa prechádzal v nedeľu doobeda ostrovom a sledoval ľudí. Niektorí si prali oblečenie, iní sa prechádzali okolo domu so sliepkami v rukách (ktoré hladkali) a iní upratovali. Všetci mali však jedno spoločné. Z každého domu hrala naozaj divná techno-ish hudba, ktorá mi sem vôbec nepasovala. Páčila sa ako malým deťom, tak aj ich rodičom. Sem tam sa z chatiek ozýval aj moderný pop, kde dievča spievalo (doteraz si pamätám slová tej pesničky) „Nikdy som nevidela tak malý penis“. Moderná kultúra v istej forme dorazila aj na Filipíny, lol. Je to však návod na šťastný život?

Nie je to však len o divnej hudbe. Karaoke je na Filipínach veľmi populárne a spievajú ho skoro každý večer. Pamätám si, ako ma jeden večer zhruba o jedenástej zobudil vreskot ženy. Ono to nebol ani vreskot, ako pokus zaspievať zvučku z Titaniku od Selin Dijon. Pri tých najvyšších tónoch som si musel dať vankúš cez hlavu. Karaoke som skúsil len raz v živote, no Filipínci ho milujú a v piatok večer sú miestne „bary“ plné nádejných spevákov a speváčiek.

Návod na šťastný život

Filipínci milujú kohútie zápasy, hydinu a lietajúce perie

Ja som sa o kohútích zápasoch dozvedel až z cestovateľskej prednášky, ktoré občas robievam aj ja. Na ostrove Malapascua mala každá rodina minimálne jedného kohúta, ktorý bol priviazaný k domu. Každý piatok večer sa tu odohrávajú kohútie zápasy, kde obyvatelia stavia na kohúta a buď prehrajú alebo vyhrajú. Keď som sa pýtal chalana, čo som tu spoznal, že prečo sa tie kohúty bijú, povedal mi, že to je pre nich prirodzené. Keď kohut stretne kohúta, bitka je jasná. Zvláštne. Ak sú zápasy pre Filipíncov návod na šťastný život, mrzí ma to.


TIP: Prečítaj si o 19 užitočných veciach, čo ma naučilo cestovanie po Filipínach


[socialpoll id=“2409020″]

Žiaden kohúti zápas som si však nepozrel, nakoľko som čas cesty po Filipínach trávil s Krejzi Sexy (to je Alex) a ona nemá také rada.

Na jedlo sa nehovorí fuj, no na filipínske poviem!

Filipínci sa stravujú veľmi nezdravo. Večer som sa prechádzal po uliciach a sledoval nočný život (ktorý tu mimochodom nie je veľmi bujarý). V uliciach som si za biedneho osvetlenia pouličnej lampy mohol kúpiť rôzne pochutiny z hydiny. Oni tu sliepku naozaj využijú do posledného pazúra. Jedlo na Filipínach je proste des. Na špajdli si môžeš kúpiť vypraženú kuraciu labku, no aj črevá. Podobne v potravinách – málo zdravého jedla, no hlavne čipsy a sladkosti. Napísal som o tom celý článok.

Filipínci spievajú, sledujú kohútie zápasy a jedia nezdravo. Všetci sú však šťastní a doteraz si pamätám, ako ma po desiatich dňoch na ostrove miestne deti zdravili menom. Neviem si však na Slovensku predstaviť žiadne kohútie zápasy a tiež sa snažím držať zdravšej stravy. Návod na šťastný život podľa Filipíncov spočíva v zábave.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.