Návšteva Mosteckého jazera a čo vidieť v meste Most

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Mosteckého jazera? Poďme do Čiech. Pod vrchom Hněvín, na úplnom severe Čiech, leží relatívne nové jazero, Most, ktoré vzniklo zatopením bývalého kráľovského mesta s rovnakým menom.

Vodou je naplnené iba od roku 2014, no za ten čas tu vznikla celkom slušná rekreačná zóna, ktorá si zaslúži pozornosť. V tomto článku vám dám tipy kam sa ísť kúpať a čo robiť na Mosteckom jazere v Ústeckom kraji.

Návšteva Mosteckého jazera v Ústeckom kraji

História jazera Most, zatopené mesto

Jezero Most kedysi neexitovalo. Podobne, ako to máme na Slovensku s niektorými priehradami a jazerami, ako je napríklad Liptovská Mara, ktoré boli umelo vybudované zatopením mesta, rovnaký príbeh má za sebou aj Mostecké jazero. Na jeho území sa nachádzala ťažebná lokalita Ležáky známa ako důl Richard už v roku 1900.

Presun kostola v Moste zapísaný do Guinessovej knihy rekordov

Keď sa koncom roka 1999 ťažba uhlia skončila, lom bol zaplavený vodou z rieky Ohře a obyvateľstvo bolo vysťahované z rodinných domov do panelákov. Hrozné, čo robili komunisti, že? Niečo sa ale zachovalo, dekanský kostol, ktorý bol na koľajniciach presunutý o takmer jeden kilometer, aby nebol zaplavený vodou spolu s historickým mestom mestom. Tento presun kostola je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.

Dnes má zatopená plocha jazera Most až 309 hektárov, čím je Mostecké jazero druhé najväčšie jazero v Čechách. Dostanete sa k nemu autobusom číslo 16. Ekológovia tu nasadili ryby ako šťuky a sumce, spolu až osem druhov, a dnes kvalita vody odpovedá normám pre prírodné kúpalisko.

Kapre tu nenájdete. Prečo? Kalia dno. Mám rád, keď sa bývalé priemyselné oblasti pretvárajú na priestory, ktoré podporujú pobyt ľudí v prírode. Návšteva Mosteckého jazera je príkladom.

TIP: Po ceste do Ústeckeho kraja sa zastavte aj vo Východnej Morave, po ktorej som cestoval minulý rok. Tu si prečítajte moje tipy na výlety vo Východnej Morave.

Mostecké jazero, prírodné kúpalisko, psie pláže, cyklotrasa a kvalita vody

Jazero Most má pláže vhodné na kúpanie. Sú kamenisté a nájdete tu aj móla pre ľahší vstup do vody. Pre rodiny sú tu detské ihriská, stolný tenis a pláže pre psov, ktoré nájdete rozmiestnené rôzne okolo jazera. Okrem cyklotrasy a náučného chodníka má Most aj zónu pre plavcov, kľudovú zónu pre faunu a flóru, vyhliadky na severných svahoch či zónu pre nemotorovú lodnú dopravu s prístavmi.

Stánky s občerstvením poča leta a nábíjacie stanice pre elektromobily. Pozrite si plánik nižšie. Teplota vody sa tu v lete pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Neskáčte do vody, sú tam umiestnené kamenné vlnolamy.

Plán jazera Most, zdroj: https://www.mesto-most.cz/jezero-most-vodni-svet-pro-vsechny/d-38728
Plán jazera Most, zdroj: https://www.mesto-most.cz/jezero-most-vodni-svet-pro-vsechny/d-38728
Návšteva Mosteckého jazera
Mostecké jazero, prírodné kúpalisko, psie pláže, cyklotrasa a kvalita vody

Parkovanie na Mosteckom jazere a vstupné

Parkovanie na jazere Most je zadarmo pri hlavnej pláži na juhu jazera a za návštevu sa neplatí žiadne vstupné.

Nudapláž pri jazere Most

Mostecký denník napísal, že nudapláž tu nie je úplne vylúčená a je možné, že v budúcnosti bude vyhradená časť jazera aj na kúpanie bez plaviek. O jazero sa totiž začal zaujímať tuzemský spolok naturistov. „Táto vodná plocha si nudapláž rozhodne zaslúži. Dopyt po nej určite bude,“ povedal predseda Českomoravskej federácie naturistov Jiří Volák.

Pláže na Mosteckom jazere
Pláže na Mosteckom jazere
Návšteva Mosteckého jazera a čo vidieť v meste Most
Mostecké jazero, paddle board

Náučný chodník na Mosteckom jazere a cyklotrasa

Okrem kúpania sa vám odporúčam si prejsť aj celý 9 kilometrový okruch okolo vodnej plochy jazera, ktorého súčasťou je aj náučný chodník o dĺžke 2,5 kilometra. Je v skutku zaujímavý, mapuje priebeh založenia a napustenia jazera a obísť si ho môžete aj po cyklotrase.

Potápanie v Mosteckom jazere a rybolov

Vzhľadom na vysokú priehľadnosť vody, v určitých miestach až 9 metrov, je jazero most v Ústeckom kraji, vhodné na potápanie, keďže tu nie je možné lovenie rýb. Najhlbšia časť jazera má neuveriteľných 75 metrov, čo znamená, že sa tu môžu potápať aj profesionálni potápači. Najhlbšia časť jazera je však v kľudovej zóne jazra, kde je potápanie zakázané.

Potápanie je však možné len pomocou bezmotorových vodných člnov a majú sem zákaz vjazdu všetky motorové vozidlá. Aktuálne ale neexistuje detailná mapa dna, preto sa potápači musia orientovať podľa kompasu. Lovenie rýb v jazere Most je zakázané, keďže tu je riadená osádka rýb, aby sa udržovala čistá voda. Nelegálny rybolov je trestný a preto sa vaša návšteva Mosteckého jazera musí zaobísť bez udice.

Kvalita vody v Mosteckom jazere
Kvalita vody v Mosteckom jazere

Tipy čo vidieť v meste Most v Ústeckom kraji

Presunutý kostol a hrad Hněvín

Ak chcete vidieť pekný vhýľad na Krušné hory, vybehnite na hrad Hněvín, z ktorého vidieť aj jazero Most a presunutý kostol, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Doteraz si neviem predstaviť ako ho dokázali presunúť z jeho pôvodného miesta tak, aby nebol zbúraný a zachránili ho pred zaplavením mesta.

Vedľa kostola stojí aj kaviareň V Duchu, ktorá má dobré recenzie. Mesto Most nemá historickú architektúru, keďže jeho Staré mesto bolo zatopené aby ustúpilo vytvoreniu jazera. Dnešné centrum čaká rekonštrukcia. Je tu tiež známy autodrom, inline dráha či skákacia dráha. Ak máte viac času, odporúčam výlet na zámok Jezeří či Botanickú záhradu v Teplicích.

Dobré reštaurcie v Mostě a kam sa ísť najesť

Reštaurácia Švejk je vychytená medzi miestnymi, no za odporúčanie stojí aj El Toro, kde majú skôr burgre a straky. Článok vznikol v spolupráci s fun page Mostecké jezero.

Cestujte.


ZDROJE:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/jezero-most
https://www.mesto-most.cz/jezero-most-vodni-svet-pro-vsechny/
https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/nudaplaz-jezero-most-20201001.html
https://travelking.sk/travelpedia/tip/mostecke-jazero

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.