Návšteva púšte Atacama a San Pedro de Atacama podľa Milana

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva púšte Atacama bol môj detský sen od momentu, kedy som sa o tejto púšti dopočul prvýkrát z nejakého dokumentu v telke. Čo je na Atacame tak špeciálne? Ide o najsuchšie nepolárne miesto na planéte s extrémne vysokým UV slnečným žiarením. Super miesto na návštevu a dovolenku, nie? Zapnite si bezpečnostný pás, natrite sa a odlietame do púšte Atacama.

Návšteva púšte Atacama a San Pedro de Atacama podľa Milana Bez Mapy

Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do Južnej Ameriky a ak v nich nájdete spiatočnú do Santiago De Chile pod 650 Eur, kupujte, to je dobrá cena. Link sa aktualizuje priebežne, odporúčam si ho uložiť.

Návšteva púšte Atacama, kam ísť na výlet a čo navštíviť v meste San Pedro de Atacama podľa Milana Bez Mapy
Návšteva púšte Atacama, kam ísť na výlet a čo navštíviť v meste San Pedro de Atacama podľa Milana Bez Mapy

Ako sa dostať do púšte Atacama a kde sa ubytovať

Aby ste sa dostali do púšte Atacama, kúpte si letenku do mesta Calama na severe Chile. Zo Santiago de Chile sem lieta low cost letecká spoločnosť menom SKY, no aj LATAM a Jetsmart za celkom fajn ceny. SKY je taký juhoamerický Ryanair, hehe.

V Calama ale nezostaňte, odporúčam si rovno z letiska zobrať auto alebo shuttle bus do mesta San Pedro de Atacama, čo je ideálny východiskový bod na výlety do púšte Atacama. Z letiska to je tak hodinka a pol rovnou cestou cez púšť. Ja som využil transfer Rampa, ktorý som si dopredu rezervoval cez internet, no nemyslím si, že by bol problém transfer vybaviť rovno po pristátí.

Kde sa ubytovať v San Pedro de Atacama

Ubytovanie je najlepšie v okolí ulice Caracoles, ktorá je centrom tohto malého mestečka. Tu sú všetky reštaurácie, požičovne aj agentúry ktoré ponúkajú výlety do púšte. Nechcem vám tentokrát dávať konkrétny tip na hotel, lebo s tým svojim som nebol veľmi spokojný kvôli jeho polohe mimo centra. Možností tu je veľa. Navyše, z celého mesta je neuveriteľný výhľad na sopku Licanbur.


Tip, ktorý sa zíde: Doneste si kreditnú kartu. Ako turista zo zahraničia máte nárok neplatiť daň za ubytovanie, čo je v Chile tuším 19%. Tento nárok si môžete uplatniť len v prípade, že zaplatíte zahraničnou kreditnou kartou (musí to byť kreditná karta, nie debetná) alebo v hotovosti v amerických dolároch.


Výšková choroba, ako sa aklimatizovať a žuvanie listov koka

Dajte si pozor na výškovú chorobu. Ja som tu mal prvý večer nevoľnosti. Mesto San Pedro de Atacama je v nadmorskej výške 2643 metrov nad morom, čo je dosť vysoko. Navyše, niektoré tipy na výlety, čo spomínam nižšie, zahŕňajú výlety do nadmorskej výšky až 4500 metrov. Vzduch je tu riedky a tlak nižší. Ak vás bude bolieť hlava, zle sa vám dýchať a spať, kúpte si v potravinách listy z rastliny koka a uvarte čaj.

Len to nežujte, koka kazí zuby. Listy koky pomáhajú okysličiť mozog. Áno, sú to tie listy, z ktorých sa vyrába kokaín, no nebojte sa. V Chile sú tieto listy úplne legálne, len ich nenoste domov ako suvenír svojim kamošom.

Ulica Caracoles v San Pedro de Atacama s výhľadom na sopku Licanbur
Ulica Caracoles v San Pedro de Atacama s výhľadom na sopku Licanbur

Kde sa najesť v San Pedro de Atacama

Počas svojho pobytu som vyskúšal tri reštaurácie a všetky tri viem odporučiť. V Chile jednoducho vedia variť a ja som sa tu vždy dobre najedol. Treba však mať na pamäti to, že San Pedro de Atacama je mesto uprostred najsuchšej púšte sveta, čo sa tu odrazilo na cene jedla a vody. Nebuďte prekvapení, tak ako ja, keď uvidíte v reštaurácii šalát bez mäsa za pätnásť eur, haha. Všade sa dá platiť kartou.

 • Adobe je reštaurácia na úrovni úplne v centre mesta. Majú tu rôzne mäso, pivo a z menu som si vedel vybrať. Dokonca tu v čase mojej návštevy hrala živá hudba a horel oheň. Nejde však o lokálnu reštauráciu, chodia sem turisti. Pozor, to ale neznamená, že je zlá. Veď všetci sme turisti, nie?
 • Todo Natural je taká lokálna reštaurácia nie ďaleko od Adobe. Čo sa mi tu páčilo je široký výber čerstvej zeleniny a veľa vegetariánskej kuchyne. Dokonca tu robia obedové menučko, polievka, jedlo a dezert. Ak vám nevadí gumený obrus, zastavte sa tu.
 • Ckunza Tilar je posledná reštaurácia v ktorej som jedol, taká najviac lokálna. Trochu mimo úplného centra, no vždy keď som išiel okolo, bola plná. K mojej klasickej objednávke, kuraťu s ryžou, som si objednal aj ich lokálnu omáčku ktorá pochádza z tejto oblasti. Už som zabudol, ako sa volá.

Čo vidieť v púšti Atacama, kam ísť na výlet a čo navštíviť v meste San Pedro de Atacama podľa Milana Bez Mapy

Predtým ako sa vyberiete na výlet do púšte, natrite sa krémom 50.tkou a zoberte si čiapku. Atama má najväčšiu slnečnú UV radiáciu. Na všetky spomenuté atrakcie, okrem Feria artesanal a mesta Toconao, sa platí vstupné, keďže ide o chránené oblasti a národné parky. Vstup sa dá platiť iba v hotovosti v pesos.

Ja som si výlety organizoval cez cestovné kancelárie. Stačí sa prejsť po ulici Caracoles, nájdete tu množstvo ponúk. Osobne by som si auto neprenajímal. Prečo? Cesty sú tu naozaj hrozné a po tom, ako som uprostred argentínskej prérie strelil gumu, sa už po takomto teréne neodvážim šoférovať.

Milan Bez Mapy v púšti Atacama
Milan Bez Mapy v púšti Atacama

Čo vidieť v púšti Atacama a San Pedro de Atacama

 • Feria artesanal je malý trh v centre mesta. Ak potrebujete dáke fajn suveníry za dobrú cenu, zbehnite sem. Tento trh som našiel náhodou po ceste do fitka, haha.
 • Valle de la luna je asi najznámejšia turistická atrakcia v okolí. Ja som ju, žiaľ, nenavštívil. Zatvorili ju na dva dni kvôli dažďom. Áno, dobre čítate. Kvôli dažďom na najsuchšom mieste na svete, haha. Mám smolu. Napíšte mi do komentára, či stojí za návštevu, ale predkladám, že určite áno.
 • Laguna Cejar je soľná lagúna uprostred púšte. Vezmite si plavky a uterák, voda v lagúne, ktorá je hneď vedľa Cejaru sa dá kúpať. Voda je tak slaná, že sa nebudete vedieť potopiť. Niečo ako Mŕtve more v Izraeli.
 • Geyser El Tatio bol najlepší výlet, ktorý som v púšti Atacama absolvoval. Pripravte sa na to, že aby ste videli tieto známe gejzíry čo najkrajšie (kvôli rozdielom teplôt), musíte sem prísť pred východom slnka. Autom je to z San Pedro vzdialené dve hodiny cesty po nespevnenej ceste naprieč púšťou, my sme vyrazili o 4:30 ráno.V púšti môže byť v tomto čase aj -30 stupňov, tak sa pripravte. Gejzír El Tatio je v nadmorskej výške takmer 4 500 metrov a vzduch je tu veľmi riedky. Mne bolo po čase nevoľno. Prechádzať sa tu je ako prechádzať sa po mesiaci. Ide o aktívnu sopku, kde láva, ktorá je len dva kilometre pod vašimi nohami, má teplotu 10 000 stupňov Celzia.Všimnite si po ceste zvieratá, takzvané Vicuñas, sú to sesternice ťavy, druh lamy, a v niečom mi pripomínajú srnky. Pôvodom sú z Peru a uvidíte ich tu desiatky ako sa pokojne pasú na prériách.
 • Laguna Tebinquinche a Ojos del Salar sú ďalšie dve lagúny, ktoré som navštívil. Ojos del Salar tvoria dve priepasti v zemi so sladkou vodou.
 • Chaxa a plameniaky určite kuknite. Hoci je voda slaná, žije tu špeciálny druh plameniaka, ktorý sa živí krevetami žijúcimi v slanej vode.
 • Laguna Miscanti je priamo pod sopkami Miscanti a Miñiques. Zaujímavosťou je, že tu kedysi žili horské žaby, no Čílčania tu „nasadili“ ryby, ktoré požrali žubrienky. Potom nemali čo jesť a umreli aj žaby.
 • Piedras Rojas sú červené skaly s výhľadom na Argentínu. Prečo sú červené? Spôsobila to oxidácia.
 • Mesto Toconao je malé mestečko hneď vedľa San Pedra. Či stojí za návštevu? Ak hľadáte fajn suveníry, tak áno. Inak by som ho asi vynechal.
Laguna Cejar
Laguna Cejar
Laguna Cejar
Laguna Cejar
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Geyser El Tatio
Laguna Tebinquinche
Laguna Tebinquinche
Ojos del Salar
Ojos del Salar
Chaxa a plameniaky
Chaxa a plameniaky
Laguna Miscanti
Laguna Miscanti
Laguna Miscanti
Laguna Miscanti
Laguna Miscanti
Laguna Miscanti
Piedras Rojas
Piedras Rojas

Návšteva púšte Atacama a San Pedro de Atacama podľa Milana

Návšteva púšte Atacama a San Pedro de Atacama by nemala chýbať na vašom zozname toho čo vidieť v Chile. Mne sa tu veľmi páčilo, a pritom to je „len púšť“. Cestujte podľa Milana Bez Mapy.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.