Čo vidieť v Čile a vzorový itinerár návštevy podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Čile? V tejto nádhernej krajine som strávil mesiac a prešiel ju celú od hora až dole. Nie je tajomstvom, že Južná Amerika vždy bola moja srdcovka a cestujem sem tak často, ako sa len dá. Chile je najdlhšia krajina sveta (…a nie, kto sa ide hádať, že to je Rusko, nech si doštuduje geometriu a pojmy dlhý a široký).

Hovorí sa tu po španielsky a je to pomerne stabilná krajina, čo sa týka ekonomiky a turizmu. Cestovanie po Chile pokladám za bezpečné a jednoduché, keďže turizmus v krajine je široko rozvinutý. Je tu čo vidieť? Samozrejme.

Čo vidieť v Čile a veci na čo si dať pozor pred cestou

Čo vidieť v Čile a vzorový itinerár návštevy podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Čile a vzorový itinerár návštevy podľa Milana Bez Mapy

Kde hľadať lacné letenky do Chile a koľko je dobrá cena

Letenky, moja obľúbená téma. V poslednej dobe išli ceny leteniek do Južnej Ameriky o dosť hore, a hoci si pamätám ešte staré dobré časy, kedy sa dala kúpiť spiatočná za 499 Eur, dnes je to totálna utópia. Ak nájdete čokoľvek pod 1000 Eur, kupujte hneď. Za mňa je, v dnešnej dobe inflácie, dobrá cena letenky do Južnej Ameriky čokoľvek medzi 699 až 1000 Eur.

Kedy a na ako dlho ísť do Čile

Najlepší čas na návštevu Chile je medzi novembrom až marcom, kedy je tu jar a leto. Osobne by som sa možno vyhol zrovna januáru, kedy je najvyššia turistická sezóna, čo sa odráža aj na cenách za ubytovanie a počte turistov. V prípade, že počas návštevy Čile plánujete navštíviť aj Patagóniu, choďte sem práve v letných mesiacoch. Vtedy sú otvorené všetky turistické chodníky, ktoré bývajú v iných mesiacoch zatvorené kvôli zime a ľadu.

A na ako dlho? No to závisí od toho, čo všetko tu chcete vidieť. Ja som cestovaním po Chile strávil jeden mesiac a stihol všetko čo je v tomto článku. Ak idete na kratšie, upravte tomu itinerár. Na spodu článku nájdete rozpísané deň po dni kam ísť a čo vidieť. Podľa toho sa zariaďte.

Aké sú v Chile ceny a je tu draho?

Ceny v Chile ma nemilo prekvapili. Čakal som, že to bude rovnako lacná krajina ako sú okolité štáty, no nie. Ceny sú v Chile podobné Rakúsku, tak sa na to pripravte. Kto by to povedal, že? Čím južnejšie idete, tým drahšie to bude. 

 • TIP: Vybavte si kreditnú kartu. Z mne neznámeho dôvodu tu prikladajú veľkú dôležitosť tomu, či platíte debetkou alebo kreditkou. Boli momenty, kedy mi za ubytovanie nešlo platiť debetkou a musel som použiť kreditku.

Ako cestovať po Chile a kde hľadať vnútroštátne letenky

Keďže je Čile dlhá krajina, medzi mestami sa tu budete presúvať lietadlami. Hoci sú v Južnej Amerike populárne aj diaľkové autobusy, neodporúčam ich. Je to strata času a aj tak sa počas noci nezaspíte a ešte vám bude zima v klimatizácii. Chile má niekoľko leteckých spoločností v rôznych cenových kategóriách, ktoré vás dostanú tam kam chcete. Sú to tieto:

 1. Latam airlines je Čílska národná letecká spoločnosť ktorá lieta po celom svete, no aj domestic lety. Ceny majú najvyššie, no v cene letenky je obvykle aj batožina. Ak chcete letieť na Rapa Nui, čo je Veľkonočný ostrov, je to jediná letecká spoločnosť, ktorá tam lieta.
 2. SKY a JetSmart Chile tú niečo ako náš WizzAir. Nízkonákladovky ako vyšité. Letenky si kúpte včas nech ich máte za dobrú cenu, no nezabudnite, že za batožinu sa pripláca, rovnako ako za väčšiu príručnú batožinu.

Ja som najčastejšie lietal so SKY Airlines, keďže majú super časy odletov a veľmi dobré ceny. Porovnajte si trasy a ceny a vyberte podľa toho.

Lietadlo spoločnosti SKY na letisku v Calama
Lietadlo spoločnosti SKY na letisku v Calama

Návšteva Chile, kam ísť, čo vidieť a aký si urobiť itinerár

Santiago de Chile a výlet do Valparaíso a Viña del Mar

Počas návštevy tejto krajiny sa hlavnému mestu, Santiago de Chile, zrejme nevyhnete. A hoci ma toto mesto až tak neoslovilo, ostaňte tu aspoň jeden celý deň 🙂 V mojom článku s tipmi čo vidieť v Santiago de Chile som spísal dojmy a nápady na rôzne atrakcie a výhľady, ktoré by ste tu nemali vynechať. Ja som mal od Santiaga veľké očakávania, a myslel si, že objavím druhé Buenos Aires. To sa ale nestalo.

Čo sa mi ale páčilo je, že len kúsok od hlavného mesta stoja dve mestá, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Viña del Mar a Valparaíso. Je to v podstate jedno mesto rozdelené na dve a chodí mezi nimi nadzemka. Ak máte viac času, ubytuj sa tu, tak som to urobil aj ja. V článku ako na výlet do Valparaíso a Viña del Mar máte všetky inštrukcie a tipy čo vidieť.

Čo vidieť v Santiago de Chile?
Čo vidieť v Santiago de Chile?
Duny v Viňa del mar
Duny v Viňa del mar
Uličky Santiago de Chile
Uličky Santiago de Chile

Návšteva púšte Atacama, čo je najsuchšie obývané miesto na zemi

O Atacame som videl veľa dokumentov. Často je označovaná ako najsuchšie obývané miesto na zemi. Niektoré oblasti tejto púšte nezaznamenávajú výrazné zrážky po celé desaťročia. Čo je ale irónia je fakt, že práve keď som sem prišiel, tu pršalo 😀 Napriek svojej suchosti má Atacama rôznorodú krajinu, vrátane soľných plôch, sopiek, kaňonov a horských masívov. Je však známa svojimi ideálnymi podmienkami pre astronomické pozorovanie hviezd.

Nachádza sa tu niekoľko observatórií, vďaka čomu je to obľúbené miesto pre vedúce astronómov. Nájdeme tu aj archeologické pozostatky pôvodných kultúr, vrátane petroglyfov a starobylých obydlí. V článku ako na výlet a návštevu púšte Atacama som spísal praktické rady kam ísť a čo vidieť.

Najkrajší poznatok, ktorý som si z púšte Atacama odniesol je, že plameniaky sú ružové preto, lebo jedia krevety. V púšti ich tu žijú obrovitánske kŕdle a pasú sa v slaných jazerách.

Mesto San Pedro de Atacama
Mesto San Pedro de Atacama
Soľné jazerá v Južnej Amerike
Soľné jazerá v Južnej Amerike
Kúpanie sa v soľných jazerách v púšti Atacama
Kúpanie sa v soľných jazerách v púšti Atacama
Púšť Atacama
Púšť Atacama
Túry v púšti Atacama počas návštevy
Túry v púšti Atacama počas návštevy
Návšteva sopiek v púšti Atacama
Návšteva sopiek v púšti Atacama

Návšteva Patagónie v Chile a národného parku Torres del Paine

Patagonia je rozsiahla oblasť v južnej časti Jižní Ameriky, zasahující do Argentiny a Chile. Táto oblasť je známa svojou divokou a prírodou, vrátane pohorí, ľadovcov, jazier, fjordov a nehostinných, ale nádherne divokých krajin.

Kúpte si letenku do Punta Arenas a prečítajte môj článok s tipmi čo vidieť v Punta Arenas a nezabudnite ani na výlet loďou na ostrov Porvenir. V mojom druhom článku ako zorganizovať výlet do Patagónie som pridal aj niekoľko rád ako poňať Patagóniu čo najviac logicky a vidieť to najkrajšie. Prečítajte si ho. Ak vás ale láka iba Patagónia a chcete ju vidieť v najkrajšom svetle, jej krajšia strana je vedľa v Argentíne.

 • TIP: V Punta Arenas dlho pôsobil aj Martin Kukučín, svojim vlastným menom Matej Bencúr. Tu si ale pozmenil meno a poznali ho tu ako Mateo Bencur, má tu vlastnú polikliniku a je po ňom pomenovaná aj ulica. Čo vidieť v Čile? Kus histórie Slovenska 🙂
Pohľad na mesto Punta Arenas z kopca
Pohľad na mesto Punta Arenas z kopca
Loďou po Patagónii
Loďou po Patagónii
Výlet na ostrov Porvenir
Výlet na ostrov Porvenir
Stroskotaná loď Lord Lonsdale v Punta Arenas
Stroskotaná loď Lord Lonsdale v Punta Arenas

Návšteva Veľkonočného ostrova Rapa Nui

Veľkonočný ostrov je samostatná kategória, a preto, samozrejme, aj o ňom mám článok a kompletný návod ako na výlet na Veľkonočný ostrov a čo vidieť. Priznám sa, keď som si plánoval výlet do Chile, ani som nevedel, že Rapa Nui, čo je domorodý názov pre Veľkonočný ostrov v Polynézii, patrí Chile.

Ako som ale začal pátrať, som si uvedomil, že patrí pod Čile a jediný spôsob ako sa sem dostať v čase mojej návštevy (bolo po pandémii a lety z Tahiti boli pozastavené), je priamy let zo Santiago de Chile.

 • TIP: Letenky na Veľkonočný ostrov sú drahé. Ja som za ne zaplatil toľko, čo ma stála letenka z Európy do Chile, no ak to má byť výlet raz za život, určite to stojí za to. Cena okolo 500 Eur spiatočne je normálna.
Sochy na Veľkonočnom ostrove
Milan Bez Mapy na Veľkonočnom ostrove
Milan Bez Mapy na Veľkonočnom ostrove
Na bicykli okolo Veľkonočného ostrova
Na bicykli okolo Veľkonočného ostrova
Súsošie Ahu Tahai na Veľkonočnom ostrove počas západu slnka do Tichého oceánu
Súsošie Ahu Tahai na Veľkonočnom ostrove počas západu slnka do Tichého oceánu

Vzorový itinerár na návštevu Chile za 17 dní

 1. deň, prílet do Santiago
 2. deň, prehliadka Santiago de Chile podľa článku Milana Bez Mapy 🙂
 3. deň, presun ranným autobusom do Valparaíso a prehliadka mesta
 4. deň, prehliadka mesta Viňa del Mar a oddych na pláži
 5. deň, skoro ráno návrat do Santiago, poobedný odlet do Calama a presun smer San Pedro de Atacama
 6. deň, výlety v okolí San Pedro de Atacama
 7. deň, sopky a lagúny v púšti Atacama
 8. deň, ranný presun a odlet do Santiaga, prestup na večerný let do Punta Arenas
 9. deň, prehliadka Punta Arenas (alebo presun do národného parku Torres del Paine, absolvovanie treku W alebo O)
 10. deň, výlet loďou na ostrov Porvenir (alebo presun do národného parku Torres del Paine, absolvovanie treku W alebo O)
 11. deň, celodenný výlet do národného parku Torres Del Paine
 12. deň, odlet do Santiaga a prespanie v hoteli na letisku
 13. deň, ranný odlet na Veľkonočný ostrov
 14. deň, Veľkonočný ostrov a prehliadka archeologických nálezísk
 15. deň, výlet elektro bicyklom na pláž Anakena
 16. deň, voľný deň na Veľkonočnom ostrove, prechádzky a západ slnka pri Ahu Tahai
 17. deň, odlet do Santiaga a prestup na večerný let domov

Chile ma milo prekvapilo a hoci už túto stranu sveta poznám dôverne, a myslel som si, že ma nemôže nič prekvapiť, nebola to pravda. Najviac sa mi páčilo v púšti Atacama a na Veľkonočnom ostrove, no ak máte viac času, odporúčam si urobiť výlet aj na úplný juh do mesta Puerto Natales a Punta Arenas. Čo vidieť v Čile? Už viete.

Cestujte, Milan Bez Mapy.

6 COMMENTS

 1. Ahoj Milan, velmi pekne dakujem za tento clanok! Chile patri medzi moje najoblubenejsie krajiny a preto som rad, ze si ho spropagoval na svojom blogu, pretoze je to tak trochu zabudnuta krajina a strasne malo sa o nej vie a hovori. Stravil som v nom zatial najdlhsie 8 mesiacov v kuse, a chystam sa tam opat na 6/7 mesiacov na prelome 2024/2025, preto neviem ake mas pravidla stranky, ale ak by mal niekto z tvojich citatelov zaujem o osobneho sprievodcu v Santiagu/Valpo/Viňa, pripadne detailnejsie vypracovanie itineraru, viem na seba nechat kontakt a je moznost posluzit. Nie som ziadny oficialny sprievodca, ale iba nadsenec, ktory ma v Chile rodinu a vseobecnu zalubu. Znalost Chilskej spanielciny, ktora je na mile vzdialena od tej skutocnej, vedia robit zazraky s domacim obyvatelstvom (a aj s cenami sluzieb:)) Mam znamych od Antofagasty az po Punta Arenas, preto je moznost zazit ozajstne a autenticke Chile a viac spoznat miestnu kulturu. Sam mam na najblizsiu dobu naplanovanych niekolko vyletov a k dispozici vlastne auto, preto je moznost sa ku mne pridat a ist na vylety spolocne. V tvojom clanku som s dovolenim nasiel par informacii, ktore by som osobne videl inak, napriklad o cenach za sluzby, nieco je skutocne predrazene, ale vacsinou ak clovek vie, ako na to, sa da fungovat naozaj lacne. Takisto mam pocit ze si nevenoval uplne dolezitost nepodcenovat pocasie, ktore tam dokaze byt naozaj sialene, najma v Patagonii, a rovnako na severe v pustnych oblastiach. Takisto sa Chile da povazovat za bezpecnu krajinu, ale nie uplne tak ako si to popisal a navyse neviem, kedy si tam cestoval, ale politicko/socialne podmienky sa poslednu dobu dost zmenili. Este raz ale dakujem a Slovaci nech cestuju do Chile co najviac, pre mna osobne asi najkrajsia priroda co som kedy videl, je to take latinske Norsko na opacnej strane zemegule 🙂

  • Ahoj, kludne si sem daj do komentára kontakt, ved ked to len pomoze ludom co tam idu, preco nie 🙂 Viesco, ja som navstevu Chile dal minuly rok vo februari 2023 a nemal som za cely mesiac ani raz pocit, zeby mi nieco hrozilo. Ale je pravda, ze v Santiago som az tak vela casu netravil, no ked, velakrat som isiel po zotmeni sam na hotel a pohoda. Ale ano, hlupym praje stastie ocividne 😀

 2. Zdravím Milane, když si v programu čtu, že v Torres del Paine jen jeden den, přijde mi to jako zahozená příležitost. Tak krásné hory se ve světě moc nevidí, a když už ne O trek, tak bych vřele doporučila aspoň W trek!!
  Irína

  • Ahoj, Irina, suhlasim, ak ma clovek rad hory a vyslovene chce trekovat. Ja som Torres del Paine absolvoval ako celodenny vylet, od piatej rana do siedmej vecera, a fakt ma to zmohlo po fyzickej stranke. Cize ak ma niekto moznost rozdelit si to na viac dni, som iba za.

   • Mate obaja pravdu, pridal som to ako poznámku do itineráru, že namiesto ostrova Porvenir a celého dňa v Punta Arenas, je dobrá alternatíva aj treky v Torres del Paine pre tých, čo majú radšej hory. Ďakujem za upozornenie 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.