Nestville Park v Hniezdnom je zázračný. Menia tu vodu na whiskey

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Nestville Park v Hniezdnom je určite mega vec pre všetkých tých, čo milujú whiskey, čokoládu alebo oboje. Len nie naraz, prosím. Nestville Park som navštívil v rámci cesty po Severnom Spiši a Pieninách a absolvoval som tu prehliadku destilérie. Prišiel som na to, ako sa vlastne tá whiskey vyrába (lebo som nemal poňatia) a spoznal sympatických majiteľov.  Ak budeš mať cestu okolo, určite sa zastav na ochutnávku aj ty. Či už čokolády, alebo whiskey. Ja beriem oboje. 

Nestville Park v Hniezdnom

Nestville Park v Hniezdnom
Po ochutnávke je veselo.

Keď už si v okolí Hniezdneho, vyskúšaj aj:


Nestville park v Hniezdnom a prehliadka liehovaru 

Počas 90 minútovej prehliadky liehovaru v Nestville parku sme sa zastavili v troch častiach expozície. Prvou zastávkou je história, ktorá súvisí s liehovarníctvom a tradičnými remeslami. V areáli sa nachádza viacero zastávok, kde je znázornené, ako sa lieh varil v minulosti a ako žili miestni obyvatelia. Cieľom tejto expozície je priblíženie histórie tradičných remesiel a zručnosti ľudí. Videl som tu napríklad to, ako fungovalo poľnohospodárstvo v 12. až 17. storočí či sladovňu z 19. storočia.

Druhou zastávkou je samotná návšteva moderného liehovaru, kde som ochutnal čistý lieh. Stačila mi malinká kvapka na prste a všetky baktérie v mojom tele boli do sekundy vypálené, haha. Naozaj, čistý lieh neodporúčam piť nikomu.

V Nestville majú veľmi premyslený systém merania toho, koľko liehu sa za deň vyrobí, a ak by si aj niekto ulial bokom čo i len deci, hneď by to chýbalo. Treťou zastávkou je rezbárska sála a sklady zrenia whiskey. Tu som ochutnal jačmeň, z ktorého je whiskey vyrábaná. Popravde, chutil mi a viem si predstaviť ísť nabudúce do kina a zobrať si jačmeň namiesto pukancov. Alebo rovno fľašu whiskey?


Toto som nevedel: Tajomstvom whiskey Nestville je voda, ktorá sa získava z prameňov podtatranskej prírody. Tu preteká pieskovcovým podložím, ktoré dotvára jej chuť. Destilát zrie v dubových sudoch, ktoré whiskey dodajú typickú vôňu.


Počas expozície sa zastavíš aj pri jednom z najväčších drevených obrazov v Európe, diela majstrov zo Severného Spiša. Na tomto obraze je znázornený tradičný život obyvateľov obce Hniezdne, kde sa nachádza aj samotný liehovar. Pracovali na ňom až siedmi rezbári zo Slovenska počas celých troch rokov. Zaujímavosťou je, že celé dielo váži viac ako jednu tonu.

Prehliadka samotného liehovaru bola veľmi poučná. Dozvedel som sa napríklad to, že lieh sa vyrába kvasením, a aj to, že Nestville je prvá slovenská whiskey. Tú tu vyrábajú v štyroch krokoch: sladovanie, príprava zápary, kvasenie s destiláciou a nakoniec dozrievanie. Počas prehliadky som taktiež ochutnal jačmeň z ktorého je whiskey vyrábaná.

Čokoládovňa Nestville

Súčasťou destilérie je aj novootvorená čokoládovňa s viacerými druhmi čokolády. V rámci ochutnávky som ochutnal čokolády rôznych farieb, no najviac ma zaujala zelená. Pralinky (konkrétne druhy čekni tu), nugátový a champanský krém, sladké medianty a tekutá čokoláda. Vedel by som tu presedieť zvyšok života!


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.