Nestville Park v Hniezdnom je zázračný. Menia tu vodu na whiskey

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Nestville Park v Hniezdnom je určite mega vec pre všetkých tých, čo milujú whiskey, čokoládu alebo oboje. Len nie naraz, prosím. Nestville Park som navštívil v rámci cesty po Severnom Spiši a Pieninách a absolvoval som tu prehliadku destilérie. Prišiel som na to, ako sa vlastne tá whiskey vyrába (lebo som nemal poňatia) a spoznal sympatických majiteľov.  Ak budeš mať cestu okolo, určite sa zastav na ochutnávku aj ty. Či už čokolády, alebo whiskey. Ja beriem oboje. 

Nestville Park v Hniezdnom

Nestville Park v Hniezdnom
Po ochutnávke je veselo.

Keď už si v okolí Hniezdneho, vyskúšaj aj:


Nestville park v Hniezdnom a prehliadka liehovaru 

Počas 90 minútovej prehliadky liehovaru v Nestville parku sme sa zastavili v troch častiach expozície. Prvou zastávkou je história, ktorá súvisí s liehovarníctvom a tradičnými remeslami. V areáli sa nachádza viacero zastávok, kde je znázornené, ako sa lieh varil v minulosti a ako žili miestni obyvatelia. Cieľom tejto expozície je priblíženie histórie tradičných remesiel a zručnosti ľudí. Videl som tu napríklad to, ako fungovalo poľnohospodárstvo v 12. až 17. storočí či sladovňu z 19. storočia.

Druhou zastávkou je samotná návšteva moderného liehovaru, kde som ochutnal čistý lieh. Stačila mi malinká kvapka na prste a všetky baktérie v mojom tele boli do sekundy vypálené, haha. Naozaj, čistý lieh neodporúčam piť nikomu.

V Nestville majú veľmi premyslený systém merania toho, koľko liehu sa za deň vyrobí, a ak by si aj niekto ulial bokom čo i len deci, hneď by to chýbalo. Treťou zastávkou je rezbárska sála a sklady zrenia whiskey. Tu som ochutnal jačmeň, z ktorého je whiskey vyrábaná. Popravde, chutil mi a viem si predstaviť ísť nabudúce do kina a zobrať si jačmeň namiesto pukancov. Alebo rovno fľašu whiskey?


Toto som nevedel: Tajomstvom whiskey Nestville je voda, ktorá sa získava z prameňov podtatranskej prírody. Tu preteká pieskovcovým podložím, ktoré dotvára jej chuť. Destilát zrie v dubových sudoch, ktoré whiskey dodajú typickú vôňu.


Počas expozície sa zastavíš aj pri jednom z najväčších drevených obrazov v Európe, diela majstrov zo Severného Spiša. Na tomto obraze je znázornený tradičný život obyvateľov obce Hniezdne, kde sa nachádza aj samotný liehovar. Pracovali na ňom až siedmi rezbári zo Slovenska počas celých troch rokov. Zaujímavosťou je, že celé dielo váži viac ako jednu tonu.

Prehliadka samotného liehovaru bola veľmi poučná. Dozvedel som sa napríklad to, že lieh sa vyrába kvasením, a aj to, že Nestville je prvá slovenská whiskey. Tú tu vyrábajú v štyroch krokoch: sladovanie, príprava zápary, kvasenie s destiláciou a nakoniec dozrievanie. Počas prehliadky som taktiež ochutnal jačmeň z ktorého je whiskey vyrábaná.

Čokoládovňa Nestville

Súčasťou destilérie je aj novootvorená čokoládovňa s viacerými druhmi čokolády. V rámci ochutnávky som ochutnal čokolády rôznych farieb, no najviac ma zaujala zelená. Pralinky (konkrétne druhy čekni tu), nugátový a champanský krém, sladké medianty a tekutá čokoláda. Vedel by som tu presedieť zvyšok života!


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.