Nočná cesta vlakom z Baku do Tbilisi

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ak rozmýšľate nad tým, ako sa dostať z Baku do Tbilisi alebo opačne, jednou z možností je nočná cesta vlakom. Tieto dve hlavné mestá majú medzi sebou dobré spojenie, no rátajte s tým, že si vo vlaku posedíte, resp. poležíte. Ja nočné vlaky milujem a vždy sa v nich veľmi dobre vyspím. Rytmický zvuk koľajníc ma veľmi rýchlo uspí až do momentu, kedy nepríde hraničná kontrola. Vlakom z Baku do Tbilisi to trvá pomerne dlho, no ak sa vám podarí zaspať, vyhrali ste.

Cesta vlakom z Baku do Tbilisi

vlakom z baku do tbilisi
Vlak z Baku do Tbilisi je jasne označený.

Vlak z Baku do Tbilisi odchádza raz denne

Na vlakovej stanici v Baku vlak do Tbilisi neminiete. Lístok si však zakúpte pár dní vopred. Ja som si ho kúpil presne tri dni pred plánovaným odchodom aby som si bol istý, že sa v ňom nájde miesto. Tým že vlak odchádza iba raz denne a to večer, vždy sa naplnia všetky kupé. Pri kúpe lístku majte pri sebe svoj pas, budete ho potrebovať. Prekvapením však bolo, že sa na vlakovej stanici v Baku dalo platiť kartou. Lístok sme si kupovali traja a keď som zbadal okienko s pani, ktorá mala okolo 60 rokov, trvalú a dioptrické okuliare na šnúrkach, pomyslel som si, že to nepôjde tak hladko. Na naše šťastie však pani aj napriek tomu, že nevedela ani slovo po anglicky pochopila, a predala nám tri lístky na vlak do Tbilisi.

Aká je kvalita vlaku a koľko trvá cesta z Baku do Tbilisi?

Ďalšia vec, ktorú som podcenil bol vlak. Keď som ho po prvý krát videl, som sa nepotešil, nakoľko som so spomenul na moju cestu nočným vlakom do Kyjeva, kde bol vlak na veľmi zlej úrovni. Tu však bolo všetko inak. Azerbajdžan je vyspelá krajina a poznáme to aj vďaka vlakom. Aspoň tie medzinárodné vyzerajú veľmi dobre. Musím však podotknúť, že iba z vnútra, haha. Naše kúpe bolo čisté, bolo v ňom dostatočne veľa miesta a navyše sme mali štvrté lôžko voľné, takže sme mali extra gauč. Cesta z Baku do Tbilisi trvá zhruba od šiestej večera do desiatej rána druhého dňa, čo je  zhruba 15 hodín vo vlaku, ale ako som spomínal, ak sa vám dobre spí vo vlaku, cesta vám zbehne celkom rýchlo. Po ceste vlak stojí v rôznych mestách v Azerbajdžane, kde môžete vystúpiť na cigaretu alebo si kúpiť niečo pod zub od nočných predavačov. Vlak prechádza aj okolo národného parku Gobustan, ktorý turisti veľmi radi navštevujú.

vlak baku tbilisi
Kupovanie lístkov nebol ku podivu problém.
vlakova stanica baku
Dlhý vlak, ktorý sa chystá na cestu naprieč Azerbajdžanom.
vlakom do tbilisi
Náš vlak.
vlak baku tbilisi kupe
Kupé je čisté a vlak pekne zariadený.
kupe vlak baku tbilisi
Trochu sme spravili bordel.
vlakom po azerbajdzane cestovanie
Na niektorej zo staníc.
cestovanie vlakom azerbajdzan
Niekde uprostred Azerbajdžanu.

Pasová kontrola medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom

Nakoľko Azerbajdžan a Gruzínsko vychádzajú relatívne v pohode, s pasovou kontrolou nie je problém. To však nemožno povedať na hranici medzi Azerbajdžanom a Arménskom, ktorá je pre spor o Náhorný Krabach uzavretá už desaťročia. Pasová kontrola vo vlaku na ceste z Baku do Tbilisi je však veľmi rýchla. V praxi to vyzerá tak, že dostanete od policajta papiere na vyplnenie, ktoré sú iba v ruštine. My sme ich teda nechali všetky prázdne. Keď som policajtovi asi o tretej ráno, čerstvo zobudený povedal, že ja „nepanimaju pa ruskji“ len mávol rukou a pozbieral nám pasy. Postupne sme chodili do vyprázdneného kupé, kde sedel policajt s počítačom, ktorý vyzeral ako delo. O tretej ráno si ma pekne v pyžame vyfotili, dostal som pečiatku do pasu a mohol sa vrátiť. Podobná procedúra pokračovala na gruzínskej strane. Víza do Gruzínska nepotrebujete, avšak víza do Azerbajdžanu si musíte vybaviť vopred.

pasova kontrola azerbajdzan
Toto nám dali vyplniť. Ja nepanimaju pa ruksji.
vlakom z azerbajdzanu do gruzinska
Dobré ráno Gruzínsko.
nocny vlak baku tbilisi
Ja sa vždy vo vlakoch vyspím do ružova.
vlakova stanica tbilisi
Vlaková stanica v Tbilisi vyzerala presne tak, ako so čakal.

Cestovanie vlkom medzi Azerbajdžanom a Gruzínskom je bezproblémové, vlaky sú na celom slušnej úrovni a ani vám nikto nekladie zbytočné otázky. Cestou vlakom som ušetril za noc v hoteli a relatívne rýchlo a pohodlne som sa dostal z hlavného mesta Azerbajdžanu do hlavného mesta Gruzínska.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.