Navštívte Otvorené viechy a degustujte víno vo vinohrade či vínnej pivnici

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Otvorené viechy – počuli ste už tento výraz? Ak nie, je najvyšší čas to zmeniť. Oblastná organizácia cestovného ruchu Malé Karpaty spustila tento rok veľmi zaujímavý projekt s názvom “Otvorené viechy”, ktorý návštevníkom ponúka jedinečnú možnosť rezervovať si degustáciu vína priamo u vybraného vinára, hoci aj pod holým nebom. Či už u vinára vo vinohrade alebo vínnej pivnici, takto sa môžete veľmi ľahko zoznámiť s rôznymi druhmi vína a porozprávať sa aj o jeho výrobe priamo “pri zdroji”.

Otvorené viechy som si na pozvanie vyskúšal spolu s kamarátkou Ninou Skalíkovou aj ja a musím vám povedať, že to bol zážitok, ktorý by som odporučil každému, kto má aspoň trochu rád dobré víno. Spoznať príbeh vinárov Malokarpatského regiónu je veľmi jednoduché. Na stránke https://otvorene-viechy.sk/ je k dispozícii zoznam vyše dvadsiatich lokálnych vinárov, u ktorých si môžete rezervovať a zaplatiť degustáciu. V cene deväť eur na osobu je päť druhov vína aj s príbehom a k tomu chutný záhryz.

  • Otvorené viechy fungujú do októbra,
  • v cene 9 EUR je 5 druhov vína a občerstvenie,
  • viechy sú otvorené každý týždeň od štvrtka do soboty.

Domček Celestín a ochutnávka vína vo vinárstve Pavelka a syn

My sme si s Ninou vybrali rodinné vinárstvo Pavelka a syn v Pezinku, priamo v ich Domčeku Celestín pod Starou horou. Hovorí sa, že ide o najkrajšiu vinohradnícku lokalitu v Pezinku, čo mi potvrdili aj najkrajšie baby z Pezinka. Celestínsky domček pozná mnoho okoloidúcich aj cyklistov, keďže neďaleko vedie pekná cyklotrasa a náučný chodník. Každý z nich sa tu rád zastaví na hlt dobrého vína od Pavelku a syna.

Tí v domčeku sem-tam, najmä počas letnej sezóny, organizujú rôzne kultúrne podujatia a posedenia pri víne. Domček Celestín v rokoch 2011 až 2012 prešiel výraznou rekonštrukciou a z jeho vežičky je výhľad na celý Pezinok a priľahlé vinice. Je súčasťou vinohradníckeho náučného chodníka, ktorý tu už má svoju tradíciu.

Vinohradnícke domčeky, Hájenky a ich história

Vinohradnícke domčeky sa v minulosti stavali najmä pre to, aby sa mali vinohradníci kam skryť v prípade nepriaznivého počasia. Ak ich vo vinohrade zastihla silná búrka, stavali takzvané Hájenky. Sú to jednoduché kamenné alebo drevené búdy na náradie. V čase plodenia viníc v nich vinohradníci aj prespávali, aby ochránili úrodu pred zlodejmi. Dnes sa o ochranu úrody stará Združenie pezinských vinohradníkov, ktorí každoročne prijímajú jednoduché opatrenie – zákaz vjazdu autom do vinohradov počas sezóny.

Rodina Pavelkovcov vlastní približne päťdesiat hektárov viníc, ktoré sú vysadené na kvalitných vinohradníckych honoch. Veľmi široká škála hornín v okolí Pezinka ponúka viniciam presne to, čo vinič potrebuje aby kvalitne zarodil kamenisté pôdy s vysokým obsahom minerálov, čo sa potom odzrkadľuje v kvalite a originalite malokarpatských vín. Minule som sa dozvedel, že vinná réva môže ťahať korene aj do hĺbky šestnásť metrov a vo všeobecnosti platí, že čím je vinohrad starší, tým hlbšie je zakorenený.

Domček Celestín v Pezinku
Domček Celestín v Pezinku.

Kameň je prirodzeným základom každého vinohradu, dáva oporu dlhým koreňom vinnej révy a zadržiava teplo. To vinič ocení najmä počas chladnejších nocí. Vďaka tomu majú Pavelka a syn prvotriedne vína, čo sme s Ninou hneď zistili počas ochutnávky. Osobne mi viac chutili sladšie vína, najviac Muškát žltý, 2018.

Ten sme si potom zobrali ešte navyše po skončení degustácie. Páčilo sa mi, že nám pán Pavelka osobne prišiel naliať a povedal v pár vetách o konkrétnom víne viac informácii. Našťastie som stihol posledný vlak z Pezinka do Bratislavy, no domček Celestín je pomerne ďaleko od centra Pezinka. Ak sa rozhodnete prespať v Pezinku, odporúčam Šimák Zámok Pezinok, v ktorom som minulé leto prežil perfektný víkend.

Milan Bez Mapy a Nina Skalíková
Milan Bez Mapy a Nina Skalíková
Otvorené viechy a degustácia vína
Otvorené viechy a degustácia vína
Otvorené viechy
Otvorené viechy

Víno PURUS Modra má vlastnú líniu modranských vín Kugel

Okrem pána Pavelku v Pezinku vám odporúčam vyskúšať aj Víno PURUS Modra. Je to malé, osem hektárové rodinné vinárstvo v Modre, ktoré založili Rasťo a Klaudia, obaja z vinárskych rodín. Víno vyrábajú klasickou aj modernou formou vo svojej pivnici na Kráľovej. Zaujímavosťou je, že víno PURUS Modra je prírodný produkt, bez chemickej stabilizácie, čo vínku dáva priestor na zrenie vo fľaši a pri vhodnom uskladnení aj na niekoľkoročné fľašové vyzrievanie. Láka ma vyskúšať ich vlastnú líniu modranských vín s etiketou Kugel, čo je originál z Modry.

Degustáciou je možné rezervovať cez vyššie spomínanú webstránku. Zastavte sa a vyskúšajte víno z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Je to super tip ako vypadnúť z Bratislavy a zažiť romantický zážitok nad pohárom slovenského vína. Článok vznikol v spolupráci s Malé Karpaty Travel a Slovakia Travel.

Otvorené viechy a ochutnávka vína vo vinohrade či vínnej pivnici

Víno Pavelka
Víno Pavelka
Muškát žltý, Pavelka
Muškát žltý, Pavelka
vMilan Bez Mapy na degustácii vína v Pezinku počas Otvorených viech
Milan Bez Mapy na degustácii vína v Pezinku počas Otvorených viech

S láskou, Milan Bez Mapy

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.