Painted Ladies – Paničky Zo San Francisca

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Ak máte namierené do San Francisca, sú miesta, ktoré jednoducho nemôžete vynechať, alebo nechať na neskôr. Jedným z takýchto miest sú ‚Painted Ladies‘, domy vo Viktoriánskom či  Edwardiánskom štýle. Sú charakteristickou črtou San Francisca a môžete ich vidieť takmer na každej pohľadnici. Vedeli ste však, že sa tu nachádzalo pred vojnou až 50 tisíc domov v tomto štýle?

ČO POJEM ‚PAINTED LADIES‘ ZNAMENÁ?

Pojem ‚Painted Ladies‘ je pojem, ktorý sa používa na označenie domov vo Viktoriánskom či Edwardiánskom štýle, ktoré sú namaľované vo viac ako troch svetlých farbách, na zvýraznenie architektonických detailov. Tieto domy pôsobia útulne a utešene. Nebývajú zvyčajne veľmi veľké a mnohé sú postavené najmä z dreva. Medzi rokmi 1845 až 1915 bolo v San Franciscu postavených až 50 tisíc paničiek, no nanešťastie, mnohé z nich boli zničené zemetrasením v roku 1906. Stále je ich tu však mnoho a jednými z nich sú ‚Painted Ladies‘ oproti verejnému parku na námestí Alamo. Práve tento rad domov sa stal symbolom tohto týchto architektonických štýlov a aj symbolom mesta. Počas prvej a druhej svetovej vojny bola väčšina domov premaľovaná sivou farbou používanou na vojnové lode a okolo 16 tisíc paničiek bolo zbúraných.

ROZDIEL MEDZI VIKTORIÁNSKYM A EDWARDIÁNSKYM ŠTÝLOM

Viktoriánsky štýl bol po smrti Kráľovnej Viktórie v roku 1901 premenovaný na Edwardiánsky.

Viktoriánsky štýl 1830 -1901 skorý Viktoriánsky štýl je charakteristický viac prepracovanými detailami a dekoratívnosťou. Priemyselná revolúcia však priniesla používanie nových materiálov ako kov a štýl prešiel do neskorého Viktoriánskeho štýlu. Používaním nových, jednoduchších materiálov a domy sa stali jednoduchším. Hlavným poznávacím znakom je veľmi šikmý sklon strechy.

Edwardiánsky štýl 1901 – 1910 priečelie domov sa stalo širším, tým vznikol väčší priestor pre vstupnú halu. Domy sú aj porovnateľne väčšie ako tie vo Viktórianskom štýle a hlavnou myšlienkou zariaďovania interiéru bolo svetlo, vzduch a priestrannosť. Miestností je menej a sú väčšie, vymaľované svetlou farbou.

Červený dom na obrázku je známy z televízneho seriálu ‚Charmed – Čarodejnice‘ populárneho v rokoch 1998 až 2006. Je postavený vo Viktórianskom štýle,  čo bolo aj dôvodom, prečo si ho producenti seriálu vybrali. Seriál sa odohráva v San Franciscu, no dom je v skutočnosti v Los Angeles, čo divák nevie.

PAINTED LADIES PRI ALAMO SQ. PARK

Ak neviete ako sa tam dostať, opýtajte sa na recepcii, kohokoľvek na ulici, každý vám ochotne poradí. Paničky sú dokonca vyznačené na Google mapách a na každej mape pre návštevníkov San Francisca. Rad týchto známych domov je priamo oproti parku na námestí Alamo, na ulici s názvom Steiner. Tento rad domov je známy aj ako „Postcard row“  čo v preklade znamená „pohľadnicový rad“. Tieto domy boli vybudované developerom Mathew Kavanaugh v rokoch 1892 až 1896 a objavili sa v mnohých reklamách a filmoch. V okolí Alamo parku je viac domov v tomto štýle, no na Steinerovej ulici sú známe práve kvôli výhľadu na mesto, ktoré je za nimi. San Francisco je na veľmi kopcovitom teréne, takže keď vystúpite na kopec, uvidíte krásne pohľady so strechami domov. Nestojte priamo pred paničkami, vbehnite do parku, ktorý je vlastne kopec a vychutnajte si výhľad na paničky napríklad aj s vežou Transamerica pyramid, ktorá je taktiež symbolom mesta.

Alamo park je  miesto, odkiaľ si môžete vychutnávať výhľady na mesto z rôznych uhlov. Zoberte si deku a kamarátov a spravte si tu piknik, je to perfektné miesto na rekreáciu a užívanie si slnečných lúčov. Ak si chcete užiť slnko, príďte sem po obede, doobeda je zvyčajne San Francisco ponorené do hmly. Viac o San Franciscu v mojom článku San Francisco – Mesto Lásky a Marihuany.

Milan Bardún 2014 pretože cesta je cieľ

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.