Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké riziká môže pre naše nohy predstavovať. Nie je to však iba dovolenková záležitosť, túto procedúru ponúkajú aj niektoré aquaparky na Slovensku.

Toto je nový diel série Milan búra mýty, kde každý týždeň v stredu rozoberám cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria.

Pedikúra rybičkami prenáša infekcie môže viesť k amputácii nohy

Čo je Garra rufa rybička a prečo sa používa na pedikúru

Garra rufa je sladkovodná rybička pochádzajúca z Turecka. Často sa používa na takzvanú fish therapy v rôznych dovolenkových destináciách, ale aj u nás na Slovensku. Prečo je tak obľúbená? Ich ústa vylučujú látku zvanú dithranol, ktorá sa používa pri liečbe psoriázy, šupinateniu pokožky a lupín. Po terapii ju zanechá pekne hladkú.

Pedikúra rybičkami je týranie zvierat

V mnohých rezortoch sa ryby druhu Garra rufa udržiavajú zámerne hlavné, aby keď zacítili pokožku nohy, sa na ne hneď vrhli v snahe najesť sa.

Háčik spočíva v tom, že tieto ryby sa chovajú v teplejšej vode, v ktorej sa ľahšie prenášajú choroby, plesne a vírusy. Nikdy neviete, kto mal nohu v akváriu predtým a ak by sa aj voda vymenila, čo nie je pravidlom, ryby dezinfikovať nemôžete. Samozrejme, existujú výnimky, ktoré dbajú na hygienu, no je ich žalostne málo.

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov
Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Amputácia nohy po pedikúre rybičkami

Existujú prípady, kedy boli mladej slečne amputované prsty na nohe. Citujem:

Victoria Curthoys si myslela, že „rybie kúpele“, do ktorých išla v Thajsku, sú hygienické. „Nemyslela som na to, keď som videla, ako majiteľ pripravil akvárium, a vyzeralo to veľmi čisto,“ povedala. „Žiaľ som sa mýlila.“ Keď sa zo svojej cesty vrátila domov do Austrálie, trápili ju horúčky a neustále choroby, ktoré lekári nedokázali diagnostikovať. Nakoniec určili príčinu: osteomyelitídu, infekciu kostí spôsobenú baktériami vo vode z akvária po pedikúre rybičkami. – zdroj

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.