Pešo na Stolovú horu v Cape Town? Len pre skúsených!

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Chystáte sa do Kapského mesta a chcete podniknúť výstup na Stolovú horu (the Table Mountain)? V tom prípade máte na výber z dvoch možností. Môžete sa vyviesť lanovkou alebo ísť pešo. Ja som zvolil druhú alternatívu, ktorá mi prišla oveľa logickejšia a vzrušujúcejšia – veď čo sa budem voziť, keď mám zdravé nohy. Aké sú výhody a nevýhody pešieho výstupu na Stolovú horu a je to vôbec bezpečné? Popravde, mne v niektorých momentoch nebolo všetko jedno, najmä po tom, čo som stretol ľudí, ktorí to vzdali a otočili sa.

peso vystup na stolovu horu
Panoramatických výhľadov počas výstupu bude neúrekom

Pešo na Stolovú horu v Kapskom meste? Dá to zabrať!

Toto bol jeden z mojich najnáročnejších trekov vôbec! Určite to bolo do určitej miery spôsobené aj tým, že sme sa na tento výstup dali práve na pravé poludnie (aké múdre, po tých rokoch cestovania som už mohol dostať aspoň trochu rozumu). Horúce januárové slnko a 30 stupňová teplota nepridávali na ľahkosti výstupu a nabudúce sa pripravím lepšie. Narazil som na under armour tričká, ktoré vyzerajú byť vhodné presne na tento typ turistiky. Prečo sme sa však rozhodli ísť pešo a nie lanovkou?

 • Lanovkou je to jednoducho nuda. Za chvíľu ste hore a ani si ten výhľad poriadne nevážite.
 • Všetci chodia lanovkou, takže sa potlačíte. Peši sme išli len my a po ceste sme stretli niekoľko málo ľudí.
 • Ísť peši mi ušetrilo peniaze, no nešetrilo môj pupok, haha 😀
 • Po ceste som natrafil na nádherné miesta pre fotografie a panorámy.
 • Zabili sme tým pol dňa a večer sme išli spať unavení, čo bolo cieľom.
 • Tak dobré pivo, ako som pil tam hore som ešte nemal, haha.
 • Zistil som, aké sú moje možnosti a podarilo sa mi ich prekonať.
 • Opäť som posunul svoju hranicu strachu z výšok.
 • Spoznal sme prírodu v Juhoafrickej republike ešte bližšie.
 • Opálil som sa.
 • Zistil som, že liezť po skalách ma v podstate baví.
 • A ešte raz, lanovka je nuda 🙂
kapske mesto navsteva
India Venster je tá náročnejšia trasa. My sme sa vybrali opačnou stranou.
stolova hora v kapskom meste
V prípade, že by ste sa stratili.
peso na table mountain
Neskutočné horúčavy na pravé poludnie mi radosť nerobili.
vystup stolova hora
Miestami sa mi hlava točila poriadne.
stolova hora kapske mesto
4 hodinový výstup na Stolovú horu v Kapskom meste bol náročnejší, ako som si myslel.
table mountain fotky
Schody boli luxus.

Ísť pešo na Stolovú horu je rozhodne väčší zážitok než lanovka!

Vybrať si môžete z dvoch alternatív výstupu. Jednoduchšia trasa a ťažšia trasa. Všetko na základe vášho sebavedomia a skúseností. Neodporúčam však nič podceňovať, nakoľko aj mne táto jednoduchšia trasa dala zabrať a to som celkom fit (alebo si to aspoň o sebe myslím, lol). Cesta je naozaj dlhá a prevýšenie obrovské. Najvyšší bod Stolovej hory je vo výške 1 086 m.n.m. Možno preháňam, nakoľko po skalách moc nebehám, ale toto bola ozaj makačka. Ten pocit keď ste príliš ďaleko na to aby ste sa otočili, no stále máte pred sebou riadny kus cesty. V tomto momente sa musíte jednoducho zatnúť, byť tvrdohlavý a jednoducho pokračovať. Veď ani nieje na výber. Počas cesty natrafíte na niekoľko turistických tabulí, takže sa nemusíte obávať toho, že by ste sa stratili. Nestratíte sa. Obujte si však pevnú obuv, sú tu hady. Po ceste natrafíte len na tri križovatky, na začiatku, kde sa rozhodnete či si chcete vyšľapať náročnejšiu trasu alebo tú jednoduchšiu. V prípade, že zvolíte jednoduchšiu tak ako ja, pôjdete doľava a dlho rovno.

Potom prejdete osviežujúcim potokom, za ktorým bude druhá odbočka, tá náročná. Mňa tento potok celkom potešil a osviežil som si v ňom tvár. Ďalej budete dlho stúpať, potiť sa a užívať si výhľady. Pozdĺž tejto druhej trasy sme stretli veľa ľudí, ktorí bežali dole. Áno, doslova bežali – žeby nový druh športu, beh zo strmej skaly? Pešo na Stolovú horu alebo behom? Na tretej odbočke, ktorá bude úplne hore už iná odbočte doľava a kráčajte rovno – ste na vrchu Stolovej hory v Kapskom meste. Po chvíli sa dostanete k reštaurácii s úžasným pivom. Čo sa týka vody, ja som mal iba pre seba dva litre a bolo to málo. Musel som vodou šetriť, čo bolo veľmi frustrujúce.

stolova hora fotky
Konečne hore.
kapske mesto z table mountain
Nad oblakmi.
kapske mesto zo stolovej hory
Výhľad na Kapské mesto.
lanovka na stolovu horu
Pozor na hlavu – ľudia v lanovke.
juhoafricka republika navsteva
Príroda je v Juhoafrickej republike naozaj neuveriteľná.
vyhliadka zo stolovej hory
Tí, čo si to sem vyšli pešo musia byť naozaj unavení.
vyhlad zo stolovej hory
A ešte raz. Výhľady, výhľady a samé výhľady.

Po ceste smerom nahor sme stretli pár ľudí, ktorí zvolili opačnú alternatívu – na Stolovú horu sa vyviezli lanovkou a naspäť išli peši. Pár sme stretli aj takých, ktorí sa jednoducho otočili, že sa necítia bezpečne. Pamätám si jedného Brita, ktorého som zastavil na prašnej cestičke medzi bodliakmi a opýtal sa ho, že ako to ide. On len povedal že ide naspäť dole a vezme si lanovku – to nás samozrejme nepotešilo. Samotný výhľad je neuveriteľný. Kapské mesto máte ako na dlani, no vidíte aj rozsiahly oceán. Toto je miesto, ktoré je ďaleko od celého sveta. Avšak, pešo na Stolovú horu rozhodne treba ísť!

lanovka na stolovu horu cena
A cestou dole sme sa už aj takto potlačili.

Peší výstup na Stolovú horu v Kapskom meste bol naozaj jeden z najlepších zážitkov v Juhoafrickej republike. Celková dĺžka cesty trvala niečo málo cez štyri hodiny asi s dvoma dlhšími a milión krátkymi prestávkami. Zo začiatku je výstup úplne pohotový a jednoduchý až dokým neodbočíte na predposlednú odbočku smerom do kopca úplne hore.

2 COMMENTS

 1. Ahoj Milan 🙂 Ďakujeme za super článok a takisto tipy do Kapského mesta (nie len tento, ale aj Tvoj ďalší článok o Kapskom nás trochu posmelili v tom, že tohtoročnú dovolenku, ktorú tam ideme stráviť, môžeme snáď prežiť aj bez nepríjemných skúseností :-)), lebo všade na nete sa píše o prepadnutiach, vykrádaní, násilnostiach a o tom, aké je Kapské mesto nebezpečné.
  Vieš nám prosím poradiť, či je ok aj si tam niečo poturistikovať po vlastných? Myslím nielen takýto výšlap na Stolovú horu, ale aj napr. Leviu hlavu, 12 apoštolov a iné podobné „vyhliadky“ 🙂 Alebo to nie je príliš bezpečné? Na upresnenie – idem iba ja s priateľom, takže všade by sme chodili dvaja.
  Ďakujem za odpoveď a tešíme sa na Tvoje ďalšie super tipy z výletov. 🙂

  • Ahoj, Veronika. Po zotmeni vsade Uberom, ktory je mega lacny 🙂 nic ine nemam co povedat. Cape Town je mega mesto, kde by som vedel zit. Ohladne vyletov, Stolova hora fajn, ostatne somneskusil ale skuste poguglit dake cestovky, co robia vylety. Ze vas rano vyzdvihnu pri hoteli a vecer vratia 🙂 bol som aj v Joburgu a Kapske mesto je oproti tomu uplne mega kludne mesto.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.