Najčastejšie úrazy na dovolenke a koľko € zaplatíte ak nemáte poistenie

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Najčastejšie úrazy na dovolenke? Ten Najdrahší suvenír nie je ten, za ktorý zaplatíme stovky eur. Nie je to nový mobil ani značkové tričko. Je to ten, pri ktorom zaň zaplatí naše zdravie.

Dovolenka je síce čas oddychu, zábavy a objavovania nových miest, no s dobrodružstvom môžu prísť aj nečakané situácie, ktoré nám môžu pokaziť radosť zo zážitkov. V tomto článku vám priblížim najčastejšie z dovolenkových úrazov, ale hlavne vám poviem, ako im predchádzať a čo robiť, ak je už príliš neskoro plakať nad zlomenou nohou.

Najčastejšie úrazy na dovolenke a koľko stojí liečba bez poistenia

  1. Úpal zo slnka,
  2. otrava jedlom a vodou,
  3. rezné rany, zlomeniny,
  4. štipnutie medúzou,
  5. pošmyknutia na turistike,
  6. autonehoda.

Koľko môže stáť deň hospitalizácie v zahraničí a ceny lekárskych zákrokov ak nemáte cestovné poistenie

Vo Francúzsku za deň hospitalizácie môžete zplatiť niečo vyše 1000 eur, v Nemecku či Holandsku od 500 eur a viac. V prípade zlomeniny sa môže suma vyšplhať až do 8 000 Eur. V Amerike to môže byť 3000 ale aj 13 000 eur za deň. (zdroj)

Ja som potreboval lekára na izbu v Španielsku, ktorý mi prišiel pichnúť obyčajné válium. Stálo ma to 300 Eur, no našťastie to celé preplatilo moje cestovné poistenie.

@milan_bezmapy 😭😂 Aký úraz ako suvenír ste si z dovolenky doniesli vy? Ja ich mám peknú zbierku, pozrite si video. TIP: Nezabudnite toto leto na cestovné poistenie, v ČSOB Poisťovni vás vyjde od 1,55 Eur na deň a ušetrí tisícky na poistných udalostiach. *spolupráca #milanbezmapy #dnescestujem #dovolenka #milujemcestovanie #dovolenkaprimori #fyp ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ako si vybrať cestovné poistenie na dovolenku

Niekedy sa človek týmto nechceným suvenírom, žiaľ, nevyhne. Kto myslí pár krokov vpred a má uzatvorené cestovné poistenie, má vyhraté. Povedzte ,,áno” novým zážitkom a ,,nie” rizikám, ktoré na dovolenkách číhajú. Aj ja myslím dopredu, a preto mám uzatvorené cestovné poistenie od ČSOB.

Prémiový balík cestovného poistenia od ČSOB

Prémiový balík cestovného poistenia od ČSOB pokrýva liečebné náklady do výšky 300 000 €, trvalé následky úrazu, zodpovednosť za škodu, pripoistenie batožiny a zahŕňa aj asistenčné služby. Praktickým doplnkom na dovolenku je aj pripoistenie nepojazdného vozidla či meškanie odletu.

Ja mám toto konkrétne poistenie od ČSOB, tu vám dávam odkaz.

Krátkodobé cestovné poistenie od ČSOB vás vyjde len od 1,55 € na deň, no hlavne vám ušetrí stovky až tisícky eur pri nečakanej udalosti s následkom na zdravie. Pohodlne si ho vybavíte online alebo v aplikácii ČSOB SmartBanking.

Úpal z dlhého pobytu na slnku

Asi každý z nás niekedy zažil úpal. Úpal, resp. po správnosti úžeh, vzniká pri dlhodobom pobyte na slnku, kedy sa telo nadmieru prehreje. Nasleduje horúčka, nevoľnosť, bolesť hlavy a vracanie.

Niektorí možno ani nevedia, že ho prekonali, iným dal zabrať a pár dní z dovolenky si poležali v posteli, a ďalší možno skončli aj v bezvedomí.

Ako sa vyhnúť úpalu? Hlavne v horúcom podnebí pite dostatočné množstvo vody a vyhnite sa tak dehydratácii. Používajte krémy na opaľovanie s vysokým SPF, noste pokrývku hlavy a ideálne sa vyhýbajte náročnej fyzickej aktivite počas najväčšieho tepla – od 10:00 do 16:00.

Ak sa cítite unavení alebo vyčerpaní, dajte si prestávku a odpočívajte. Nemusíte vidieť všetko na úkor zdravia.

Najčastejšie úrazy na dovolenke a koľko € zaplatíte ak nemáte poistenie
Najčastejšie úrazy na dovolenke a koľko € zaplatíte ak nemáte poistenie

Otrava z jedla alebo miestnej vody

Jedlo a pitie v iných krajinách je hlavne mimo Európy odlišné od toho, na čo sme zvyknutí na Slovensku. Či už zjete pokrm, ktorý žalúdku jednoducho nesadne alebo sa prejete, otrava jedlom nie je sranda a záchod si so sebou všade brať nemôžete.

Myslite dopredu. Viem o takých otravách, ktoré si vyžadovali aj hospitalizáciu kvôli neschopnosti tela prijať potrebné živiny.

Ako sa vyhnúť otrave z jedla alebo vody? V krajinách, ako je napríklad Egypt, dbajte na osobnú hygienu. Dôkladne si umývajte ruky pred jedlom a po použití toalety, aby ste sa vyhli potravinovým otravám. Uprednostnite balenú vodu – na pitie, umývanie potravín aj umývanie zubov. A pozor aj na ľad v nápojoch.

Porezanie sa na kameni na pláži či štipnutie medúzou

Porezanie sa je jedným z najbežnejších drobných úrazov, ktoré sa môžu stať na dovolenke. Často sa porežeme pri príprave jedla, balení kufrov, športe alebo aj pri výlete do prírody. Aj keď väčšinou ide o malú a menej vážnu situáciu, porezanie si vyžaduje primeranú starostlivosť a dezinfekciu, aby sa zabránilo infekciám a komplikáciám.

Príznaky štipnutia medúzou sa môžu líšiť v závislosti od druhu medúzy a množstva uvoľneného jedu, ale môžu zahŕňať:

  • Lokálne bolestivé začervenanie a podráždenie kože
  • Pocit pálenia alebo štipľavého bodnutia
  • Opuchnutie a vyrážka na mieste kontaktu
  • Vážne prípady môžu spôsobiť nauzeu, závraty a celkovú slabosť

Pošmyknutie či pád

Pošmyknutia a pády sú ďalšie časté úrazy, ktoré sa môžu stať na dovolenke. Stávajú sa ľuďom v rôznych prostrediach, vrátane klzkých povrchov, mokrých chodníkov, nerovných terénov alebo pri športe.

Pláž Mogren, Čierna Hora
Pláž Mogren, Čierna Hora

Ako sa vyhnúť pošmyknutiu a pádu? Buďte opatrní na klzkých povrchoch (mokré podlahy v hoteloch alebo bazénoch), na turistike noste dobrú obuv a v teréne s nerovnosťami na udržanie stability využite zábradlie. Takéto úrazy majú rôzne následky, od drobných odrenín až po vážne zranenia, a preto je dôležité venovať pozornosť prevencii a bezpečnosti.

Zranenie pri športe a turistike

Nezávisle na tom, či ste rekreačný športovec, vášnivý turista alebo dobrodruh, zranenie sa môže prihodiť kedykoľvek a kdekoľvek. Vznikne napríklad pri nedostatočnej príprave na športový výkon, no aj napriek dodržaniu všetkých bezpečnostných opatrení, môžete byť len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

TIP: Prečítajte si moje nové tipy ako na túru na Chopok z Jasnej.

Ako sa vyhnúť zraneniu pri športe či úrazu na turistike? Informujte sa o mieste, kam sa chystáte. V prípade potenciálnych rizík budete pripravení a budete mať zabezpečené vhodné cestovné poistenie.

Pri športových aktivitách, ako sú potápanie, surf, lyžovanie, dodržiavajte pokyny inštruktorov. Na šport či turistiku si zvoľte správnu obuv a oblečenie. Pri výbere poistenia si všímajte, či sa vzťahuje aj na rizikové športy, ak ich chcete vykonávať.

Automobilová nehoda

Automobilová nehoda je neočakávaná a traumatická situácia, ktorá môže mať vážne následky pre všetkých zúčastnených. Bezpečnosť na cestách by mala byť vždy prioritou, a preto je dôležité venovať osobitnú pozornosť riadeniu vozidla a dodržiavaniu pravidiel cestnej premávky. Dobré cestovné poistenie pokrýva aj takúto poistnú udalosť.

Moja autonehoda v zahraničí, keď som dostal šmyl v zákrute. Našťastie mám cestovné poistenie.
Moja autonehoda v zahraničí, keď som dostal šmyl v zákrute. Našťastie mám cestovné poistenie.

Nezabudnite si ho preto pribaliť so sebou na najbližšiu dovolenku. Nech najdrahším suvenírom, ktorý si z vašej dovolenky odnesiete, nie je zlomená končatina, ale nezabudnuteľné zážitky. Článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Milan

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.