Práca v korporácii: Týchto 5 vecí som nenávidel, no dávali zmysel

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Práca v korporácii? Ďakujem, neprosím. Aj keď ju mám za sebou tak, ako väčšina, nemenil by som. Veľa vecí mi nedávalo zmyslel a popravde, celkom ma iritovali. Znižovala sa tak nielen moja produktivita. Avšak, dnes, o dva roky neskôr pracujem pre seba som si vlastným šéfom. Trošku tak začínam chápať niektoré veci, ktoré mi najprv v korporátnom živote nedávali zmysel. A mali ho.

Práca v korporácii až tak nezmyselná nie je

Klimatizácia v kancelárii

MYSLEL SOM SI: Nenávidel som ju. Vonku bolo 32 stupňov, konečne leto a ja som mal chodiť do roboty v dlhých nohaviciach, aby som sa náhodou neopálil. Navyše som si mal pribaliť svetrík, aby mi nebola zima. Tudle nudle. Klímu som nenávidel a taktiež všetkých, ktorí ju zapínali a zatvorili okno. Prečo vám vadil ten príjemný vánok z okna a štebot vrabcov? To je práca v korporácii.

AKO TO JE V SKUTOČNOSTI: Nuž. Aktuálne si prajem, aby som mal doma klímu. Aby som ostal produktívny, nemôžem pracovať v tridsiatkach. Toto leto bolo naozaj horúce a ja som väčšinu preležal pri jazere alebo na zmrzline. Ono to nie je až tak zlé, no živím sa sám. Našťastie sa to neodrazilo na mojom príjme a mejly som vybavil aj so zmrzlinou v ruke. Avšak, nemal som zo seba dobrý pocit, lebo som sa flákal. Klíma je pre pracovnú výkonnosť naozaj dôležitá. Už len zabiť kolegov, ktorí ju nastavujú na mínus sto stupňov.

Veta „daj ma do kópie“.

MYSLEL SOM SI: Nevadilo mi dávať niekoho do kópie, skôr mi vadilo, keď niekto „cc“ mňa. Prečo? Chodilo mi milión mejlov, ktoré sa ma priamo netýkali a zbytočne ma spamovali a odlákavali moju pozornosť od práce, ktorú trebalo spraviť. Produktivita išla dole. Ani som ich nečítal a cuzdie konverzácie mi boli úplne ukradnuté.


TIP: Prečítaj si môj článok o tom, ako zvyšujem svoju produktivitu.


Párkrát sa mi však stalo, že som si nevšimol dôležitý mejl kvôli spamu od kolegov, ktorí si vypisovali hovadiny. Daj ma do sí sí a forvardni to na fajnens. OMFG.
AKO TO JE V SKUTOČNOSTI: Nedávno som riešil jeden press trip a pracovníčka turistickej organizácie s ktorou som pracoval ma zásadne nedávala do kópie. Problém bol, že keď odpovedala na mejly mňa a ostatných travel blogerov, nikdy nedala „odpovedať všetkým“ ale iba „odpovedať“. Nevedel som čo sa deje, na kedy mi kúpili letenku a nič dôležité. Des. Potom som jej povedal, aby ma dala do kópie.

Pravidelné mítingy s takmer nulovou produktivitou

MYSLEL SOM SI: Keď máš veľa roboty, no stále musíš chodiť na povinné mítingy, kde si aby si tam bol. Ono, mítingy nie sú od veci, ak sú svižné a netrvajú príliš dlho. Polovicu pracovnej doby presedíš na mítingoch, ktoré ti v reáli nič neprinesú a iba počúvaš, ako sa kolegovia vykecávajú. Potom sa vrátiš za počítač a zistíš, že si zabil pol dňa.

AKO TO JE V SKUTOČNOSTI: Je lepšie raz povedať z očí do očí, než si poslať sto mejlov. Avšak, tie mítingy boli naozaj vrcholne neproduktívne. Aktuálne sa snažím všetky dať na jeden/dva dni v týždni, pekne po sebe. Nerozbijem tak svoj pracovný deň.

Fixná pracovná doba

MYSLEL SOM SI: Toto bol môj najväčší problém. Pracovať 8 hodín denne bez ohľadu na to, či je pondelok alebo streda. Presne kvôli tomu som si povedal, že radšej budem kopať kanál niekde vonku na slnku, ako sedieť celý život osem hodín denne pod hučiacou klímou.

Mal som dni, keď som mal veľa roboty , no boli dni, keď jej bolo menej. Vtedy som musel v kancelárii sedieť aj tak a minimálne sa tváriť, že niečo robím. Mega zabitý čas.

Zipline v Bovci v Slovinsku
Klíma? Ďakujem, neprosím.

AKOTO JE V SKUTOČNOSTI: Aktuálne som nastavený tak, že aj keď nepracujem od pondelka do piatku, v priemere pracujem tri dni v týždni. Avšak, je to viac ako osem hodín denne. Týždenne tých 40 korporátnych hodín teda dám, no mám to rozložené inak. Doobeda riešim články, mejly a poobede stretnutia.

Niekedy sa k počítaču dostanem až neskôr a sedím pri ňom do druhej rána. Takto mi to vyhovuje najviac, no pravidelná pracovná doba nebola úplne zbytočná. Musím si dávať veľký pozor, aby som ostal produktívny, keďže nado mnou nikto nestojí. Práca v korporácii mi v žiadnom prípade nechýba.

Zakázaný Facebook

V žiadnej z firiem v ktorých som pracoval som Facebook nemal zablokovaný. Avšak, paradoxne, dnes si ho blokujem sám, keď pracujem. Je to nenormálny žrút času. Najčastejšie ráno vybavím správy, naplánujem príspevky a na 8 hodín Facebook zablokujem tak, aby som ho nevedel otvoriť v počítači ani keby čo. Odporúčam!


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

3 COMMENTS

  1. Zjavne nestihla precitat ani tolko, aby nahliadla do myslienky, ked sa toto opytala:)

    Namiesto „davali“ precitala „davaju“, v Poluse na obede nemobolo moc casu a nechcela ostat „nekontaktna“, tak aspon shootla taky networking attempt:) One time, one way, no return over 6m to an immediate response.

    Pripomina mi to stadard sucasnej doby. Takej ktora sa len ak klze na povrchu.

    Btw keep livin your dreams 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.