Ako vyzerá práca v mobilnom odberovom mieste v Bratislave? Keď sa zatvorili hranice, sadol som si s kamarátom na kávu, a tak som mu hovoril, že počúvaj, teraz sú tie hranice zatvorené, poriadne nemôžem cestovať a som taký, že nemám do čoho pichnúť, sedím len doma. A on mi hovorí, že no Milan, ja teraz pomáham v tých MOM-kách, menežujem ich, nechceš sa k nám pridať?
Práca v MOMke z pohľadu zamestnanca
A ja tak nad tým rozmýšľam, že hmm, prečo nie? A stalo sa toto. Zazvonil budík, strašne zavčasu ráno som musel vstať, pripravil som si jedlo a vyrazil. Povedal som si, prečo si nesadnúť na niektoré dni do MOM-ky a pomôcť tam, kde to treba?
Trochu sa činiť aj inak. Z tohto nápadu vzniklo pár zaujímavých dní, a to mám ešte niekoľko pred sebou. Na celý deň si idem sadnúť do Skyparku do MOM-ky a tam budem pečiatkovať certifikáty o negativite alebo pozitivite.
Takto vyzerá práca v mobilnom odberovom mieste
Výstava fotografií Antona Karpitu v Mom gallery v Sky Park
V tomto videu by som sa chcel podeliť s vami o to, ako vyzerá taký momkársky pracovný deň. Zhodou okolností, fotograf Anton Karpita spravil takzvanú Mom gallery v Sky Parku v MOM-ke, ktorú si tiež môžete ísť pozrieť. Je tam výstava fotografií ľudí, ktorí pomáhajú v MOM-kách. Sú to ľudia, ktorí sú z rôznych pracovných odvetví – fotografi, barmani, kvetinári, blogeri, rôzni ľudia, ktorí kvôli pandémii nemôžu vykonávať svoju prácu a dokázali sa spojiť a pomáhajú v týchto mobilných odberových miestach. Testujú, vydávajú certifikáty a ja som bol zrazu jeden z nich. Bolo to úplne super, pretože som úplne zapadol do tejto komunity.
Zaujímavosťou je, že každý zamestnanec MOM-ky musí byť každé ráno otestovaný antigénovým testom, predtým než sa MOM-ka otvorí a začne pracovný deň plný testovania. Zo začiatku som bol z toho taký že auu to bolí, ale človek si časom zvykne. A dokonca mi radila jedna slečna na internete, že keď sa usmejete popri špajlovaní, takto: :-), tak je to menej bolestivé. Mojou úlohou bolo teba pečiatkovať a podpisovať certifikáty: negatívny – pozitívny.
Našťastie, tých pozitívnych sme mali naozaj-naozaj minimum. A teraz si popíšme ako to vyzerá, keď sa prídete dať otestovať. V zásade to je úplne super, lebo prídete do odberového miesta, potiahnete si číselko, ja si odpíšem osobné údaje z občianskeho preukazu, spravia vám odber, číselko si necháte, ja si ho vždy poznačím na ten certifikát hore v rohu, počkáme 15 minút, výsledok je buď pozitívny alebo negatívny a potom vyjdem von a v prípade, že ste si zažiadali papierový certifikát, odovzdám vám ho.
TIP: Toto sú nové opatrenia pri cestovaní lietadlom.
Ako dlho platí antigénový test?
Stále to menia, preto sem radšej nebudem uvádzať žiadne číslo. Čo sa mi páčilo je, že ľudia, tí ktorí sa chodia testovať pravidelne, sú počas testovania k personálu naozaj veľmi milí. Nosia rôzne typy darčekov. Keď sme spomínali výsledok, nemusí čakať na papierovú verziu, môžete si ho dať poslať mejlom alebo sms-kou. Čím viac certifikátov ľudia chceli, tým viac som musel pečiatkovať s tou pečiatkou. Väčšinou to boli robotníci, ktorí potrebovali papier, tí si počkali na moje pečiatkovanie.
Fascinuje ma koľko Ukrajincov žije v Bratislave, veľa z nich dokonca hovorí po slovensky. Samozrejme prízvuk je počuteľný pri diktovaní telefónneho čísla. Tu si pozrite aktuálne obmedzenia na hraniciach.
Práca v mobilnom odberovom mieste
Na Instagrame som dal ask, aby ste sa ma mohli opýtať ohľadom práce v mobilnom odberovom mieste.
- Ak sa niekto nahlási, že bol s niekým pozitívnym, budú sa ma pýtať na meno toho človeka? – To neviem.
- Ak nájdete niekoho pozitívneho, čo to znamená pre pracovníkov, len dezinfekcia alebo aj niečo iné? – Zhodou okolností sme mali pozitívneho človeka, zatelefonovali sme mu, keďže to bol pán, ktorý si nechal poslať certifikát na mejl, takže tam nečakal. Telefonovali sme mu, že je pozitívny, žiadali sme ho, aby sa dal do dvojtýždňovej karantény. Jeho reakcia bola: Aj som si myslel.
- Chcem sa pridať a pracovať v MOM-ke, ale mestské časti nezdvíhajú telefón. Komu sa môžem ozvať? – Väčšina týchto mobilných odberových miest je súkromných, odporučil by som ti nájsť si nejakú a opýtať sa konkrétne tam, či nepotrebujú ďalšieho člena.
- Kto posiela sms o výsledku testu, má to na starosti jedna osoba? – Toto má na starosti počítač, každá momka má nejaký interný systém a tam pracovník odklikne, či bol človek pozitívny alebo negatívny a vtedy sa automaticky odošle mejl alebo sms.
- Je pravda, že keď je človek pozitívny, ukáže sa to na teste hneď a nie až o 15 minút? – Pri tom jednom pozitívnom prípade sa pozitivita ukázala hneď, takže ak to tomu testu dlhšie trvá, je pravdepodobné, že ste negatívny. Kolega, ktorý tam vzorku kvapkal povedal, že pozitivita sa ukázala hneď.
- Na vypisovanie certifikátov nemusíš byť zdravotník? Lebo na prvom celoplošnom testovaní to musel byť zdravotník. – Aktuálne je to tak, že zdravotník musí byť len ten, ktorý vykonáva výter z nosa. Na vypĺňanie certifikátov nemusí byť zdravotník.
- Koľko hodín tam pracuješ a koľko otestujete za ten čas ľudí? – Za osem hodín otestujeme v priemere 100 ľudí počas pracovného týždňa. Kolegovia vraveli, že počas víkendu je to aj 400 testov.
- Má vôbec toto neustále testovanie pre teba zmysel? – Neviem.
Fotografia Milana Bez Mapy v Mom gallery Antona Karpitu v Sky Parku
S láskou, Milan Bez Mapy