Prečo ísť na Erasmus & moje (úprimné) porovnanie výšky v BA a v Estónsku

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Prečo ísť na Erasmus? Síce to je už zopár rokov, kedy som svoj Erasmus program ukončil, rozhodol som sa napísať dôvody, prečo ísť na Erasmus, keďže mne osobne to do života dalo veľa skúseností. Viem, že to znie ako klišé, ale…


Nemáte čas čítať článok? Vypočujte si ho ako podcast:


Čo je Erasmus a Erasmus+ a aký je medzi nimi rozdiel?

Prečo ísť na Erasmus & moje (úprimné) porovnanie výšky v BA a v Estónsku
Prečo ísť na Erasmus & moje (úprimné) porovnanie výšky v BA a v Estónsku

Rozdiel medzi Erasmus a Erasmus+

Erasmus a Erasmus+ je to isté a je medzi nimi len malý rozdiel. Ide o projekt Európskej únie. Erasmus dosiahol v roku 2017 30.výročie svojej existencie. Erasmus+ je teda jeho nové pokračovanie s plusovými možnosťami. Inak fun fact, 33% účastníkov Erasmu má životného partnera inej národnosti a až 97% účastníkov sa vyjadrilo, že si vďaka programu lepšie rozumie s ľuďmi iných kultúr. A navyše, ak ste Erasmus študent, Ryanair vám dá slušné zľavy na letenky. Minimálne to je pre mňa dôvod, prečo ísť na Erasmus.

Prečo ísť na Erasmus?

Toto sú najčastejšie otázky o Erasme:

  • Môžem ísť na Erasmus dvakrát? Áno. Aj trikrát. Počas každého stupňa štúdia môže študent odísť študovať cez Erasmus do zahraničia dokopy na 12 mesiacov. Čiže na bakalárskom stupni na dva semestre, na ďalšom tiež. Minimálna dĺžka pobytu je 3 mesiace.
  • Môže ísť na Erasmus aj externý študent? Áno. Vysoké školy ale často uprednostňujú interných študentov.
  • Ako funguje Erasmus? Ide o študijný pobyt na vybranej vysokej škole v zahraničí. Zvyčajne na jeden semester, alebo celý jeden rok. Každá škola má svoje zmluvy s partnerskými školami v zahraničí. Tie ponúkajú študentom na výber.
  • Koľko stojí Erasmus? Erasmus je zadarmo, hradí ho Európska únia. Navyše, každý študent dostane grant na štúdium v závislosti od krajiny, do ktorej ide. Ja som do Estónska dostal grant približne 2 000 €.

Prečo ísť na Erasmus a jeho výhody

Rovnako, ako som v roku 2017 napísal článok na tému prečo ísť na Work and Travel do USA, Erasmus je tiež program, ktorý som počas svojich študentských čias ochotne vyskúšal. Rovnako, ako leto v Amerike, aj na semester v estónskom meste Tartu, veľmi rád spomínam. Budem úprimný, síce mi Erasmus po vzdelávacej stránke toho až tak veľa nedal a aj keď som sa tam niečo naučil, nebolo to nič svetoborné, skôr mi to dalo taký ten rozhľad, že aha! Bratislava nie je pupok sveta.

Na svoju vysokú školu nemôžem a nechcem nadávať. Slovenská Technická Univerzita a konkrétne Fakulta architektúry, odkiaľ mám titul, je super inštitúcia, no nikdy by som to nevedel porovnať, ak by som jeden zimný semester neodišiel na Erasmus do Estónska. Zrazu som sa ocitol v novom prostredí, študoval v angličtine a videl, že tak, ako funguje školstvo na Slovensku, nemusí fungovať všade vo svete.

prečo ísť na erasmus
Na výletoch po Estónsku. Toto je v meste Viljandi.

Viac ako na chorobné dodržiavanie zbytočnej administratívy typu „Milan, známku do AIS vám nezapíšem, pokiaľ ju nebudete mať odo mňa v indexe (ktorý sa mimochodom už vôbec nepoužíva) a musíte kvôli tomu zbytočne chodiť do školy...“ sme sa v Estónsku sústredili na dôležitejšie veci, ako je napríklad podpora kreativity a nezdržovali sa hlúposťami.

Len tak medzi nami, tie známky som si neskôr do indexu zapisoval sám – učitelia si to nikdy pritom množstve študentov nevšimli. Oni boli spokojní, že mám známky zapísané aj na papieri, nie len na internete, a ja so zbytočne kvôli podpisu nemusel chodiť extra do školy.

Viac ako na učenie a bifľovanie, som sa v Tartu naučil o problémoch diskutovať, pýtať sa na ne a byť zvedavý. To som teraz , samozrejme, vytrhol extrémny prípad z extrémov a moja výška mala aj veľa svetlých momentov a naučil som sa tony vecí. Navyše, práve vďaka Fakulte architektúry som mohol ísť na Erasmus.


ANKETA: Mal by, podľa vás, každý študent vyskúšať Erasmus?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

prečo ísť na erasmus
Toto som si napísal na intráku na nástenku 😀

Erasmus ma naučil toto:

  • Zistil som, že na vzdelanie sa dá pozerať aj inak, ako na nekonečné bifľovanie a dôležité je veci chápať, a nie ich vedieť naspamäť.
  • Pol roka som študoval v angličtine, čo mi veľmi pomohlo zlepšiť angličtinu.
  • V Estónsku som nedostával známky. Testy a skúšky sa hodnotili štýlom absolvoval/neabsolvoval. Príde mi to rozumnejšie, ako známkovanie.
  • Samozrejme, moji spolužiaci boli z celej Európy a mali sme tam aj jedného Američana. Takže som spoznal rôzne kultúry.
  • Úplným stropom bolo, keď nás, svojich študentov, zavolala školiteľka Gloria na svoju garden party, pri príležitosti oslavy jej narodenín. Najskôr som to nechápal, no neskôr som zistil, že je to celkom dobrý teambuliding.
  • A v neposlednom rade, založil som tam tento cestovateľský blog, ktorý je dnes mojim zamestnaním na plný úväzok.
estonian garden party
Na garden party u Glorie.
talianske jedlo
Jedno z medzinárodných stretnutí študentov.

Ako na poistenie na Erasmus

Ešte by som chcel na záver povedať, že aj na Erasmus je dobré sa poistiť. Mne vtedy vybavila mama komerčné cestovné poistenie na pol roka, ktoré stálo okolo 400 €, čo je hrozne veľa.

Na ošetrenie sa dá v členských štátoch Európskej únie využiť aj európsky preukaz zdravotného poistenia, no má to háčik. S týmto preukazom ma budú v danej krajine pokladať za jej občana a ošetria ma presne tak, ako by ošetrili napríklad Estónca.

To znamená, že keď Estónec doplatí za ošetrenie zlomenej ruky 100 €, budem musieť aj ja. No a predstavte si zahraničných študentov, ktorí prídu na Slovensko do nemocnice. Brr. S poistením určite radšej pôjdu do súkromných kliník.

Aby tých háčikov nebolo málo, keď idete do zahraničia na pracovnú stáž, máte už aj dáku zodpovednosť, ktorá by mala byť poistená. Komerčné cestovné poistenie je preto celkom vhod aj pri Erasme, ako som ho mal ja. Našťastie, dnes už existujú aj špeciálne poistenia pre študentov, ktorí idú na Erasmus štúdium alebo stáž. Konkrétne ERAPO cestovné poistenie na Erasmus+, ktoré sa dá uzavrieť jednoducho online cez internet. Viac informácii nájdete na www.erapo.sk.

Porovnal som si v ich online kalkulačke poistenia, koľko by ma toto poistenie Erasmu stálo teraz a na pol roka v Estónsku je to 180,98 € v balíku Premium. Basic vyšiel iba 75,58 €. To je celkom rozdiel oproti 400 €, čo platila moja mama. Celú moju Erasmus skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne, a tak ako každého dnes nahováram, nech ide na Work and Travel do Ameriky, tiež všetkých tlačím na Erasmus pobyt.

Ako som spomenul, v mojom prípade nešlo ani tak o to vzdelanie a mal som tam na môj vkus príliš veľa voľného času, dalo mi to veľa z toho hľadiska, že som si všimol to, že veci môžu fungovať aj inak.

V Estónsku som si zložil vlastný rozvrh z programov, ktoré som chcel študovať, hodnotený nebol známkami a profesori z celej Európy, čo tam učili, vo mne nehľadali to, čo neviem, ale pýtali sa ma na názor. A o tom to je.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.