5 dôvodov, prečo navštíviť Grécko + 1 prečo nie

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kto nezažil, stále sa bude pozerať na Grécko cez prsty kvôli ekonomickej situácii, ktorá dostala do problémov krajiny Eurozóny. Čo si budeme nahovárať – áno, Gréci majú svoj vlastný životný štyl, ktorý nás dokáže rozčúliť. Až dovtedy, kým neležíte na gréckej pláži, nepijete víno a máte pocit, že váš život je konečne na správnej koľaji. Prečítajte si 5 dôvodov, kvôli ktorým by ste si mali užiť aspoň jednu dovolenku v Grécku. 

Ubytovanie v Grécku

ateny
Pohľad na Atény z Akropoly

Prečo navštíviť Grécko?

  • Grécko má 1200 – 6000 ostrovov

Prečo takéto široké rozpätie? Nie je to kvôli tomu, že by ich Gréci boli leniví spočítať, ide o definíciu, ktorá hovorí o tom, čo ostrov je a čo už nie. Bez ohľadu na definíciu, medzi najkrajšie grécke ostrovy patrí Santorini. Čarovné biele domčeky s modrými strechami, ktoré sú pekne usporiadané na upätí kopca, takže si predstavte ten zápas slnka. A týmto ostrovom to iba začína, sú to aj také skvosty ako Zakynhtos, Mykonos, Kos alebo aj známi velikáni ako Kréta a Rodos. Ostrovy skutočne patria medzi najžiarivejšie perly Grécka.

  • Jedlo

Keď sa spýtate, ktorá kuchyňa v Európe je najlepšia, väčšina ľudí vám odpovie „talianska“. Jasné, tá je super, svojich priaznivcov si získala hlavne vďaka cestovinám a pizzi, no grécke jedlo je tiež tzv. „foodgasm“. Možno aj preto, že Gréci sú leniví, a keď teplomery dosiahnu svoj denný vrchol, nepohnú ani prstom, je ich kuchyňa taká dobrá. Prečo? Pretože je jednoduchá, nenáročná, používa čerstvé suroviny a chute dokonale ladia. Veľkým bonusom je, že aj keď prídete do poslednej taverny v zapadnutej dedinke, jedlo tam chutí, ako keby ho varil samotný Zeus. Keď tam budete, určite ochutnajte stifado, moussaku, souvlaki či grécky jogurt s medom a orechmi.

pomaranc-strom
Pomaranč zo stromu? V Grécku áno!
  • Gréci majú svoj životný štýl

…ktorý by sa zmestil do jedného slova „pohoda“. To najdôležitejšie, čo by ste sa mali naučiť, je „syga, syga“. To v preklade znamená „pomaly, pomaly“. A presne tak tu žijú, svoju kávu počas siesty sú schopní piť aj tri hodiny, vyfajčiť k nej 10 cigariet a potom sa lenivým krokom odobrať späť do práce. Ak tu však budete na dovolenke, tento životný štýl vám bude maximálne vyhovovať. Lepšie miesto na relax ste si vybrať nemohli.

  • Kolíska európskej civilizácie,

Niekedy sú tak označované iba Atény, inokedy celé Grécko. A naozaj, všetky tie chrámy, pevnosti, opevnenia a mohutné stĺpy vás o tom presvedčia. Ak máte radi históriu, návšteva Grécka je povinnosťou. Samotné Atény vám pripravia program aj na štyri dni, potom sú tu miesta ako Delfí, Olympia, Mykény, Trikala či Thessaloniki. Je to naozaj veľký zážitok pozerať sa na stavby, ktoré postavili pred tisícmi rokov.

milan-grecko
Akropola je že wuuuueeej!
preco-navstivit-grecko
S mojou madr 🙂
  • Jedným z najčarovnejších miest v Grécku je Meteora

Obrovské skaly, na ktorých nájdete kláštory v dokonalej symbióze s prírodou. Tieto kláštory sú dodnes obývané mníchmi a prístupné aj návštevníkov. Ak si však privstanete a prídete do Meteory ešte pred východom slnka, zažijete jeden z najmagickejších momentov. Ten genius loci, ktorý je na tomto mieste, je silnejší ako paže Sylvestra Stalloneho. Samozrejme, že by ste do Meteory mali prísť mimo turistickej sezóny.

Prečo však Grécko nenavštíviť?

Ak potrebujete mať všetko tip top, páči sa vám poriadok a keď všetko funguje ako Švajčiarske hodinky, návštevu Grécka vynechajte. Ako bolo spomenuté vyššie, Gréci majú vlastný životný štýl, ktorý nemusí každému vyhovovať. V skratke povedané, je im všetko jedno 🙂 Ak si dohodnete stretnutie s Grékom, nerátajte, že príde včas 😀

3 COMMENTS

  1. S kamarátkou sme mali možnosť pracovať na Kréte v malej rodinnej firme, ktorá predáva online tradičné grécke a krétske produkty. Ak si chcete kúpiť kvalitný krétsky olivový olej, med, cestoviny, raki, sušienky, chutné džemy alebo akékoľvek iné grécke darčeky, odporúčame túto firmu: https://www.mycretangoods.com/

  2. Áno Grécko je fascinujúce aj so svojim životným štýlom. Práve toto je ten point, prečo zavítať do Grécka. Pohoda, „nema problema“ a veľmi milí a dobri ľudia, ktorí vedia, čo potrebujú turisti. Služby pre turistov sú perfektné, vedia ako na to, ved ich turisticky ruch tu žije stáročia. Poradia, poslúžia a vážia si každeho človeka. Je to národ, kde sa zrodila demokracia a kde dodnes žije, cítite ju na každom kroku.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.