San Francisco ZADARMO – 8 vecí za ktoré neplatíte!

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

San Francisco patrí medzi mestá, v ktorých miniete viac ako v iných. Hotely sú tu drahé, reštaurácie a bary sú tu drahé a aj samotné letenky do tohto mesta nestoja málo. To však neznamená, že musíte platiť stovky dolárov len pre to, aby ste tu mohli byť. Je tu veľa možností a veľa vecí, ktoré tu môžete robiť a objavovať bez toho, aby ste za ne platili a tiež vám dám tip, ako ušetriť na letenkách. Viac v článku 8 vecí v San Franciscu, za ktoré nemusíte platiť. Jednoducho – San Francisco zadarmo!

AKO NÁJSŤ LACNÉ LETENKY DO SAN FRANCISCA?

system_mapOdpoveď je jednoduchá, neleťte do San Francisca! Leťte do mesta OAKLAND! Toto je pravdepodobne najdôležitejšia vec, ktorú musíte vedieť ak idete do San Francisca. Rezervujte si lety do mesta Oakland- OAK, nie na hlavné letisko v San Franciscu – SFO. Oakland letisko je v inom meste – Oaklande, no na prekvapenie, toto letisko je bližšie San Franciscu než to, ktoré parí San Franciscu. Keď som ja letel do Oaklandu, trvalo mi to do mesta v priemere 20 minút vlakom. Keď som letel zo San Francisco International, trvalo mi to dostať sa na letisko takmer 45 minút, a bolo to oveľa drahšie. Jednosmerný lístok na SFO vás vyjde 10 dolárov, jednosmerný na OAK len 6. Z letiska Oakland sa odvezte autobusom Air Bart, ktorý vás odvezie na stanicu zvanú Colliseum/Oakland Airport a odtiaľ len naskočte na modrú alebo zelenú linku, ktorej konečná je „Daly City“. Lístky si kúpite v automatoch na stanici.

Tieto vlaky patria pod BART Rail System, ktorý  spája tieto dve mestá, no pamätajte, že toto nieje metro. Metro má odlišné linky, zastávky a aj ceny. Každá stanica BART je jasne označená, viditeľná s logom BART spoločnosti, takže nebudete mať problém rozoznať ich.

1. LOMBARD STREET

Toto je oprávnene naj kľukatejšia ulica na svete, na Russian hill. Ako sa ňou stala? Odpoveď je jednoduchá. Klesanie na kopci je veľmi strmé, až 27% a bolo by príliš nebezpečné, ako pre autá, tak pre chodcov, keby autá tade jazdili priveľmi rýchlo. Architekti sa rozhodli navrhnúť ulicu tak, že na 400 metrov je tu až 8 zákrut, ktoré ich donútia spomaliť. Mnoho neskúsených vodičov má problémy prejsť touto ulicou, kde maximálna povolená rýchlosť je len 8 kilometrov za hodinu.

2. GOLDEN GATE BRIDGE

Ak nemáte auto, návšteva mosta vás nebude stáť nič, no ak auto máte, za prejazd musíte zaplatiť. Pešo sa tu však môžete prechádzať ako dlho len chcete. Prejsť z jednej strany na druhý trvá takmer hodinu a odporúčam vám doniesť si teplé oblečenie. Vietor tu duje ako o život. Most musí byť nanovo natretý každý rok, aby sa predišlo korózii kovov a na natretie celého mosta sa spotrebuje až 40 000 litrov farby.  Farba mosta je oranžová a súvisí to, ako inak s počasím. Oranžová je najlepšie viditeľná farba počas hmly, čo ocenia najmä lode ktoré tu prechádzajú.

3. BAKER BEACH

Počasie San Francisca vám neumožní užívať si more tak ako by ste chceli, no aj napriek tomu má San Francisco pláže. Najznámejšia je Baker beach, ktorá sa nachádza v západnej časti mesta, hneď oproti Tichému oceánu. Vlny sú tu naozaj nebezpečné, silné a vysoké a voda je nepríjemne studená. No ajtak tu môžete stráviť pekné popoludnie s priateľmi a Frisbee. Ak sa nebojíte nudistov, môžete sa prejsť až priamo pod Golden Gate most, odkiaľ sú pekné fotky. Viac o plážach San Francisca v mojom článku Tie Najlepšie Pláže San Francisca.

4. UNION SQUARE

Centrum mesta tvorí Union Square, miesto, ktoré bolo pôvodne len pieskovou dunou a neskôr verejným parkom. V strede námestia sa nachádza vysoký pamätník, ako spomienka na námorníkov námorníctva Spojených štátov. Z tohto miesta môžete doslova prejsť ku všetkým bodom spomenutým v tomto zozname, námestie je uprostred všetkého. Nájdete tu pomerne drahé reštaurácie a kaviarne, no ak nechcete míňať, môžete si jednoducho sadnúť pod palmy a pozerať na majestátne mrakodrapy, resp.výškové budovy. San Francisco nemá typické, americké mrakodrapy. Nemusíte byť šťastlivec, aby ste natrafili aj na slávnu Električku San Francisca, ktorej trať vedie hneď kúsok od námestia.

5. CHINA TOWN

Vedeli ste, že v San Franciscu je najväčšia komunita aziatov žijúcich mimo Ázie? Čínska štvrť v San Franciscu je najväčšia čínska štvrť na svete a najstaršia čínska štvrť v Severnej Amerike. Vstup do Čínskej štvrte tvorí veľká brána, ktorá je blízko Union Square a akonáhle ju prejdete, nieste už viac v Amerike. Tu ste už v Číne. Stretnete tu mnoho Číňanov nakupujúcich ich domáci tovar v miestnych marektoch, či turistov kupujúcich si suveníry s čínskym motívom. Ak ste hladní a už nemáte viac chuť na americkú kuchyňu, tu si za lacnejší peniaz môžete pochutnať na tradičnej kuchyni. My sme si vypýtali bloček a dodnes sme nezistili, čo na ňom bolo, nakoľko bol celý v čínštine 🙂 Môžete tu stráviť koľko času len chcete ponevieraním sa v uličkách malej Číny, či vychutnávaním si miestnej, veľmi špecifickej kuchyne.

6. PAINTED LADIES

Painted Ladies je výraz používaný na domy, ktoré sú namaľované vo viac ako troch farbách, pre zvýraznenie architektonických detailov. Tieto domy sú typické pre San Francisco a nájdete ich na každej pohľadnici, teda ak na nej nieje práve Golden Gate. Painted Ladies, alebo Namaľované paničky sú v celom meste, no najznámejšie sú práve tie na Alamo Square parku, ktoré sú známe aj ako “postcard row” čiže „pohľadnicová rada“. Nájdete ich na Steiner street a môžete sa sem prejsť pešo z centra. Z Union Square to trvá niečo okolo 30 minút. Viac o namaľovaných paničkách v mojom článku Painted Ladies – Paničky Zo San Francisca

7. CASTRO DISTRICT

San Francisco je známe aj najväčšou gay komunitou v Spojených Štátoch, a nachádza sa tu celá „gay“ štvrť, ktorá je populárna práve medzi homosexuálmi. Táto štvrť je plná diskoték, drahých reštaurácií, módnych obchodov a milých kaviarní. Preči sa však gay štvrť vyvinula práve v San Franciscu? Súvisí to s érou Hippie v 60.tych rokoch, keď sa americkí vojaci rozhodli presťahovať do San Francisca práve za vidinou sexuálnej slobody a okamžitého potešenia, čo Hippie éra propagovala. Štvrť s názvom Castro je blízko Civic centra a pešo sem zájdete za cca 15 minút.

8. GOLDEN GATE PARK

Golden Gate park je miesto, kde môžete stráviť popoludnie s priateľmi. Tento park je známy najmä kvôli Hippie ére, keďže práve tento park sa stal epicentrom hnutia Hippie. Vyznávači Hippie sa tu v Januári roku 1967 zišli aby spoločne oslavovali a preukázali tak svoj negatívny postoj k vojne vo Vietname. Viac o Hippie v mojom článku San Francisco – Mesto Lásky a Marihuany.

San Francisco je úžasné mesto, pravdepodobne moje najobľúbenejšie v USA. Napriek všetkému si myslím, že to americké mesto nieje. Práve tu cítite vplyv západnej kultúry a Ameriky najmenej, nie ako v LA či Vegas. San Francisco si žije svoj vlastný život mimo Ameriky a namiesto burgerovej kultúry tu budete vo vzduchu cítiť marihuanu. Naozaj. Nachádza sa tu veľa bezdomovcov, ktorí sú práve potomkovia Hippie éry, sú to práve tí, ktorý sem prišli v šesťdesiatych rokoch a ostali tu dodnes. Mnoho z nich žije na ulici. San Francisco stojí za návštevu, o tom bez pochýb, a vedeli ste o tom, že aj napriek tomu, že tu je všetko pomerne drahšie než v iných mestách, nemusíte tu minúť celý balík? 🙂

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

2 COMMENTS

  1. Ahoj Milan, ako je na tom mesto, čo sa týka bezpečnosti pre sólo cestovateľky? Letenku už mám, takže niet cesty späť, len teda, že na čo sa pripraviť 🙂 Ďakujem

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.