Moje skúsenosti s AirBnb a super kreatívne byty, v ktorých som spal

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Moje skúsenosti s AirBnb sú (prevažne) dobré. Airbnb využívam už od roku 2016 a spal som vo viac ako 30 bytoch, chatách a rodinných domoch po celom svete. Najbližšie sa chystám do Indie, kde som už rezervoval rôzne byty a domy, tak som zvedavý. Napíšem ti tu pár tipov, ako zaručiť to, že budeš mať s AirBnb len dobré skúsenosti, keďže hostia sú rôzni…

Skúsenosti s AirBnb a ako rezervovať cez AirBnb

AirBnb pokladám za super vec a keď niekam cestujem, rád k hotelom skúšam aj rôzne ubytovanie cez AirBnb. Zvykol som si na komfort spojený s bývaním v domoch a bytoch po celom svete a hlavne s tým, že majú často vlastnú kuchynku – čiže sa nemusím výlučne stravovať v reštauráciách.

Veľmi sa mi páčil útulne zariadený byt v newyorskom Brooklyne, v Kuala Lumpur, Sydney či v Kolumbii. Má to svoje čaro. Avšak, ako si vybrať AirBnb? Už som sa aj ja popálil. Minule som čítal článok o najzaujímavejších AirBnb bytoch na Slovensku – Slováci bývajú naozaj krásne, aké sú ale moje skúsenosti?

AirBnb byt v Košiciach

Tu je napríklad Airbnb byt z Košíc, ktorý vlastnia moji dvaja kamoši, no uznaj, nie je dokonalý? Pozri si ho priamo na stránke AirBnb a ak si ho chceš rezervovať, využi ten kupón na 30 €, o ktorom píšem vyššie. V tomto konkrétne som zatiaľ nespal, no už mi Tomáš sľúbil, že si ho môžem vyskúšať pri svojej najbližšej návšteve Košíc – beriem ťa za slovo, haha!

pekné airbnb košice
Airbnb v Košiciach, ktoré vlastní kamoš.
pekné airbnb košice
Fotky robia veľa.
pekné airbnb košice
Nádhera, nie?

AirBnb v Plzni

Tu je napríklad byt v Plzni, kde som bol ubytovaný a rezervoval ho na poslednú chvíľu, keďže byt, ktorý som mal rezervovaný, som musel na poslednú chvíľu zrušiť, lebo mi hostiteľ neodpovedal na správy. Tak som rezervoval tento a bol naozaj dokonalý a tak dobre som sa už dlho nevyspal. Celý byt nájdeš tu.

Vtipné bolo preberanie kľúčov, majiteľka pracuje na pôrodnici a ja som si mal ísť kľúčik vyzdvihnúť k nej. Tak som si v Plzni spravil aj malý výlet na pôrodnicu, haha.

Moje ubytovanie v Plzni.

Airbnb v Lytomišli

Niekedy sa so svojimi hostiteľmi naozaj zblížiš. Keď som cestoval po Česku, ubytoval som sa na tri noci pri malom meste Litomyšl, v dome u Johany. Býval som v takomto štýlovom domčeku a keďže som mal zhodou okolností počas môjho pobytu autonehodu, Johana mi ochotne pomohla vyriešiť veci okolo prepravy na vlakovú stanicu, vyzdvihla ma z miesta, kde som havaroval a ešte som večer skončil na svadbe jej kamarátky. Ďakujem! Okrem ubytovania som teda spoznal Johanu, ktorá mi veľmi pomohla a ďakujem jej! Celý dom si pozri tu.

Johana sa už niekoľko rokov venuje výrobe prírodných mydiel, ktoré majú veľmi kreatívne obaly. S názvom Mýdlárna u dvou koček podnikajú a sám som mal možnosť vyskúšať ich mydlá, keďže boli súčasťou tohto ubytovania. Pozri si jej webstránku.

airbnb litomysl
Štýlové zariadenie u Johany v Litomyšli.

Podľa čoho si vyberať ubytovanie na AirBnb?

Ja si vyberám najmä podľa dvoch vecí – či budem mať izbu celú pre seba a či je dotyčný majiteľ super hostiteľ. Čo to ale super hostiteľ je? Je to človek, ktorý dostal za posledné obdobie iba, alebo za väčšinu pobytov 5 hviezdičkové hodnotenia, čiže všetci jeho hostia boli nadmieru spokojní.

Super hostiteľa spoznáš podľa odznaku pri profilovej fotke a vtedy môžeš ísť na istotu, rezervovať a budeš vedieť, že budeš s ubytovaním spokojný. Prečo? Lebo bola aj tá drvivá väčšina hostí, čo tam spala pred tebou a ich skúsenosti s AirBnb boli pozitívne.

TIP: Využi tento 30 € kupón na tvoje ubytovanie cez AirBnb (čo je napríklad noc v New Yorku, ale aj hocikde inde).

airbnb super hostitel
Odznak super hostiteľa.

Tuto vidím, že izba, ktorú som si zvolil v New Yorku je od super hostiteľa, má zdieľanú kúpeľňu a až 95% hostí dalo päť hviezdičiek. To znie super, nie? Už si iba naštudovať čo vidieť v New Yorku.

Tu je môj základný check-list toho, ako si vybrať ubytovanie cez AirBnb:

 1. Je v blízkosti MHD?
 2. Nachádza sa byt v relatívnom centre mesta, alebo treba na prepravu MHD, či taxíky?
 3. Odovzdá mi hostiteľ kľúče osobne, alebo mi pošle kód na padlock s kľúčom?
 4. Má byt kuchyňu a môžem ju používať?
 5. Je tam WiFi?
 6. Aké má hostiteľ storno podmienky v prípade, že budem musieť ubytovanie zrušiť?
 skúsenosti s AirBnb
V Los Angeles je Airbnb veľmi populárne.

Výhody AirBnb

 • bývaš u niekoho v dome, byte či dome – skúsenosť s inou kultúrou je tam preto oveľa výraznejšia
 • cena, samozrejme – AirBnb je mnohokrát lacnejšie, ako ubytovanie v hoteloch, alebo je cena rovnaká, no komfort a zážitok neporovnateľne väčší
 • majitelia AirBnb bytov si dávajú často záležať na čistote a mnohokrát sú veľmi ochotní pomôcť

Nevýhody AirBnb

 • AirBnb nie je butler service, ak potrebuješ vyniesť smeti či upratať, musíš si to spraviť sám
 • musíš sa s hostiteľom dohodnúť na prevzatí a odovzdaní kľúčov – niektorí používajú padlock, kde ti len do správy napíše kód na zámok s kľúčom, čo je výhodnejšie
 • v niektorých mestách je AirBnb zakázané

Ako zrušiť a stornovať ubytovanie na AirBnb

Už sa stalo aj mne, že som musel svoje ubytovanie cez AirBnb zrušiť z rôznych príčin. Každý hostiteľ si môže určiť vlastné storno podmienky, kedy a za akých podmienok ti vráti peniaze ak rezerváciu zrušíš. Odporúčam si to preto naštudovať pred tým, než zaplatíš za rezerváciu.

Stalo sa mi, že som musel rezerváciu zrušiť deň pred príchodom, kedy mi nebolo vrátené nič. Inokedy aj dva mesiace pred a vtedy mi prišli všetky peniaze naspäť. Hovorím, vždy to záleží od jednotlivých podmienok hostiteľa, keďže si ich určujú sami. Avšak, ak nemôžeš cestovať zo zdravotných dôvodov a máš o tom potvrdenie, AirBnb ti peniaze vráti aj v prípade, že hostiteľ nebude chcieť.

Hodnotenia na Airbnb sú veľmi dôležité, keďže ja si vyberám hlavne podľa nich. Dal som už aj zlé? Áno, ak bol hostiteľ neústretový alebo bola v byte špina. V Prahe sa mi stalo, že neboli vynesené smeti po predchádzajúcom hosťovi, či na riadoch prischnuté špagety. Blé, avšak, väčšina mojich pobytov bola bez problémov. Prečo? Lebo som si ich rezervoval výlučne u superhostiteľov.


Zlé hodnotenie na Airbnb dávam v týchto prípadoch:

 • Špina v kuchyni,
 • špina v kúpeľni,
 • prach pod posteľou,
 • odpadky po predchádzajúcom hosťovi,
 • vlasy v posteli,
 • nepríjemný hostiteľ,
 • dlhá odozva cez správy.

Vyskúšaj tento 30 € kupón na tvoje ubytovanie cez AirBnb a daj mi vedieť, či sa ti spôsob ubytovania cez Airbnb páči a aké boli tvoje skúsenosti s AirBnb.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.