Spišská Sobota má TRENDy reštauráciu, no aj vlastný posúch

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Spišská Sobota je jednoznačne najkrajšia historická časť Popradu, ktorú som navštívil. Ako som písal v článku na tému čo vidieť v Poprade, spomenul som aj to, že samotné mesto sa skladá z piatich celkov. Sú to Poprad centrum, Matejovce, Stráže pod Tatrami, Veľká a Spišská Sobota. Ja som ju navštívil spolu s návštevou ostatných častí mesta a hoci história nie je zrovna moja šálka kávy, zaujalo ma tu hneď niekoľko vecí, medzi ktorými bola tiež dobrá šálka kávy =)

Spišská Sobota

spišská sobota
Spišská Sobota.

Stručná história Spišskej Soboty

Prvá zmienka o Spišskej Sobote je z roku 1256. Mesto sa nachádza relatívne blízko centra Popradu a kto má rád prechádzky, zvládne to sem prejsť aj peši. V Roku 1576 dostalo mesto právo jarmoku a sústredili sa tu obuvníci, krajčíri, kožušníci a podobne. Práve pre svoju veľmi výhodnú polohu bola Spišská Sobota ideálnym miestom na trhy. Veľkou zaujímavosťou je, že ako jediné spišské mesto mala Spišská Sobota svoje vlastné kníhkupectvo. Bolo to v druhej polovici 19.storočia, čo je na tú dobu veľmi pokrokové.

Spišská Sobota
Námestie. autor: Marián Galajda

Čo vidieť v Spišskej Sobote

  1. Kostol svätého Juraja.
  2. Podtatranské múzeum.
  3. Ochutnaj Sobotského Maťka.
  4. Navštív TREND-y reštauráciu a dobrú kaviareň.

TIP: Vyskúšaj autobusovú linku č.8, čo je vyhliadková jazda v poschodovom autobuse. Tá ťa prevedie Popradom a počas jazdy si vypočuješ audio sprievodcu so zaujímavými informáciami. Linka jazdí z autobusovej stanice a celá cesta trvá 45 minút. Mesto tiež pripravuje vyhliadkový vláčik.


Kostol svätého Juraja v Spišskej Sobote

Kostol svätého Juraja je jednoznačne najväčšou dominantou celej Spišskej Soboty. Z vnútra má zaujímavú architektúru, päť gotických oltárov a je veľmi bohato vyzdobený. Rovnako kreatívne a farebne sú vyzdobené aj vitráže, čo sú maľby na skle v oknách. Každá vitráž má svoju symboliku a zobrazuje rôzne nápisy. Avšak, iba na jednej je nápis čitateľný z oboch strán, zvnútra aj zvonka. Skús ho nájsť =)

Tento kostol navštívila aj Britská kráľovná Alžbeta II v roku 2008. Je zaujímavé podotknúť, že veľa kostolov z tohto obdobia má vedľa seba postavené aj zvonice. Má to jednoduchý dôvod, nie všetky kostolné veže dokázali uniesť váhu ťažkých zvonov. Autorom hlavného oltáru je Majster Pavol z Levoče. Prečítaj si, čo vidieť v Levoči. Tento kostol má aj zaujímavú pamiatku, Boží hrob v podobe divadelných kulís.

spišská sobota
Hlavný oltár od Majstra Pavla z Levoče.
spišská sobota
Zvonica s morovým stĺpom. Veža sa nakláňa.
spišská sobota
Zvonica.

Podtatranské múzeum s Spišskej Sobote

Návšteva Podtatranského múzea ma v skutku veľmi bavila. Znázorňuje spôsob, akým žili, ako sa živili a ako bývali ľudia z tejto oblasti v minulosti. Najviac ma zaujal starý vysávač, ktorý vyzeral ako časť komína. To musel byť v skutku náročné ťahať ho so sebou, keď si ľudia vysávali príbytky. Haha.

Hneď za múzeom je malá záhrada v ktorej sú drevené sochy. Nachádza sa ich tu viac a každá z nich má svoju symboliku, alebo niečo znázorňuje. V záhrade je presne sedem drevených sôch, ktoré zobrazujú úlisnosť, múdrosť, pokoru, ženu s jahňaťom, matku s dieťaťom, drevorubača, pastiera a ženu s dbankou. Pre tých, čo nevedia, dbanka je nástroj na výrobu masla, maselnica. Určite tiež odporúčam v múzeu nevynechať model centra, ktorý je celý poskladaný z lega.

spišská sobota drevené sochy
Drevené sochy.
spišská sobota
Model centra z lega.

Sobotský Maťko je tradičný posúch mesta

Čo mňa, ako večne hladného človeka, potešilo najviac je, že Spišská Sobota má svoj vlastný tradičný posúch, ktorý sa volá Sobotský Maťko. Aj keď si ho môže niekto pomýliť s talianskou pizzou, Sobotský Maťko je posúch vyrobený z výlučne tradičných a lokálnych ingrediencií. Ide v podstate o „národné jedlo“ Spišskej Soboty, ktoré vymyslel penzión Apropo. Niečo zdravé, chutné, plnené iba slovenskými ingredienciami s celozrnnou múkou. Škoda, že nemám Sobotského Maťka odfoteného.

Keďže nič nie je čierne a biele, aj Sobotský Maťko má svoje varianty (toto nečítaj, ak si hladný):

  • klobásovo smotanový s baraními rohmi, cibuľou a cesnakom
  • šunkový s kyslou smotanou, špenátom a cesnakom
  • bryndzový s kyslou smotanou, bryndzou, syrom a cesnakom
  • zo zemiakov, kyslej smotany, baraních rohov, cesnaku a cibule
  • so salámou a kyslou smotanou, klobásu, cesnakom a fazuľou

Tip na reštauráciu a kaviareň v Spišskej Sobote

V Poprade teraz veľmi fičí zážitková gastronómia a okrem Spišskej Soboty mi bola odporučená aj reštaurácia Vino & Tapas, ktorú ocenil aj TREND. Ak sa tu chceš najesť, odporúča sa mať urobenú rezerváciu minimálne dve hodiny pred príchodom do reštaurácie. Klasické menu tu neponúkajú, čiže neboj sa, hranolky s rezňom nedostaneš. Vino & Tapas funguje na sezónnom menu, ktoré sa veľmi často mení. Za osem chodové menu tu zaplatíš približne 40 €. Celú recenziu TRENDu na reštauráciu Vino & Tapas si môžeš prečítať tu.

spišská sobota
Centrum Spišskej Soboty.

Espresso bar kaviareň v Spišskej Sobote

V meste som sa zastavil aj v čerstvo otvorenej kaviarni, ktorá bola v čase mojej návštevy otvorená len pár dní. Volá sa Espresso Bar a ak chceš piť chutnú kávu s výhľadom na kostol svätého Juraja, sadni si k oknu. Je to presne taký ten typ kaviarne, ktorý mám rád. Malá, trochu hipsterská a s dobrým výhľadom.

kaviareň spišská sobota
Nová kaviareň.
kaviareň spišská sobota
…s výhľadom na Spišskú Sobotu.

Spišská Sobota je veľmi pekná časť Popradu aj napriek tomu, že mi tu veľmi nevyšlo počas návštevy počasie. Či už pri cestovaní po Slovensku hľadáš architektúru, históriu či zaujímavú gastronómiu, Spišská Sobota stojí za návštevu.


Po Poprade cestoval v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Tatry. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.