Leto v Amerike s Camp Leaders

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

V poslednej dobe sa objavuje stále viac a viac agentúr ponúkajúcich uchádzačom stráviť leto plné zážitkov v USA. Môžu sa od seba odlišovať, no v konečnom dôsledku sú všetky o tom, že zažiješ leto snov v Amerike. Tieto agentúry sa odlišujú programami ktoré ponúkajú a poplatkami, ktoré sú rôzne. Práve poplatky sú pre mnohých kľúčovým faktorom pre rozhodovanie sa medzi jednotlivými agentúrami. Moja skúsenosť je s Camp Leaders Slovakia a chcel by som sa podeliť so svojimi skúsenosťami s touto agentúrou s vami, ktorí sa neviete rozhodnúť ktorej agentúre sa zveriť.

Do USA môžete vycestovať pomocou programu Work&Travel (pracuj a cestuj). Tento program je pre študentov vysokých škôl a umožňuje legálne pracovať na území Spojených Štátov Amerických a následne cestovať po dobu 30 dní. Práca, ktorú tu môžete vykonávať je rozličná. Kamarátka čapovala zmrzlinu v bare na pláži, iná pracovala v letnom tábore a bývalé spolužiačky sa momentálne nachádzajú na Floride, kde pracujú v hoteli.

Keď prídete do USA, svoju prácu už môžete mať, alebo si ju budete hľadať na mieste. Ak sa prihlásite cez Camp Leaders, do Ameriky idete už s podpísanou zmluvou. Považujem za výhodnejšie ísť s tým, že už svoju prácu mám zariadenú, ako si ju hľadať, ale koľko ľudí, toľko chutí. Ak sa prihlásite na prácu v letnom tábore, nemusíte sa ničoho obávať. Všetko, čo je potrebné spraviť, je čakať, nakoľko si vy zamestnávateľa nehľadáte, ale naopak, zamestnávateľ si hľadá vás pomocou vášho online profilu, v ktorom ste uviedli konkrétne detaily toho, ako si prácu predstavujete. Prečo som si zvolil práve Camp Leaders? Kvôli nízkym poplatkom. Administratívny poplatok 50€, príspevok k letenke 350€ a poplatok za vízový pohovor 120€. Tieto poplatky sa môžu odlišovať podľa toho, kedy sa prihlásite. Čím skôr, tým lepšie. Ja som sa prihlásil na pozíciu v letnom tábore, nakoľko tábory sú hlavným odborom Camp Leaders.

ČO NASLEDUJE PO PRIHLÁSENÍ?
Pre prihlásenie do programu stačí navštíviť web stránku Camp Leaders, kde sa registrujete. Krátko po registrácii dostanete telefonát s pozvaním na osobný pohovor a video pohovor. Tento pohovor je krátky, maximálne 10 minút a budú sa vás pýtať na vaše zručnosti, osobnosť a váš život. Celý pohovor prebieha v súkromí dvoch osôb a ide skôr o príjemný rozhovor. Po tomto pohovore pracovníci Camp Leaders napíšu hodnotenie do tvojho profilu, ktoré si môžeš pozrieť a uvidí ho aj tvoj nový zamestnávateľ. Svoj online profil si budeš musieť vyhotoviť sám, dostaneš však detailný návod. Na základe toho profilu si ťa budúci zamestnávateľ vyberie. Môžete si o sebe spraviť aj prezentačné video, ktoré vás vystihuje ešte lepšie, aby ste zvýšili svoje šance. S vybavovaním pracovných víz typu J1 je veľa papierovačiek, no opäť, zamestnanci Camp Leaders so všetkým pomôžu a niektoré papiere vybavia za vás.

STE UMIESTNENÍ?
Ako som písal, zamestnávateľa si nehľadáte vy, ale on vás na základe tvojho online profilu, preto musí byť vyplnený co najlepšie ako sa len dá, bez rôznych gramatických chýb a preklepov. Keď si vás zamestnávateľ, vedúci campu či hotela zvolí, kontaktujte vás mailom a pošle vám pracovnú zmluvu, ktorú musíte nahrať do online profilu. Bez toho vám nemôže Camp Leaders objednať víza. Ak vám zamestnávateľ zmluvu neposlal, kontaktujte ho vy čo najskôr. Možno vás čaká aj Skype pohovor, záleží to však od konkrétneho zamestnávateľa. Ja som bol od tohto oslobodený. Nasledujú rôzne internetové registrácie, poistenia a podobne no pracovníci Camp Leaders vám ochotne všetko vysvetlia. Na vašej pracovnej zmluve bude aj dátum, kedy začnete v campe či hoteli pracovať a na základe tohto dátumu vám bude zakúpená letenka. Dátum návratu je na tebe, musí to byť však po skončení tvojej práce, ale nie neskôr ako 30 dní od toho dátumu. Podľa najnovších podmienok americkej ambasády sa budete musieť vrátiť pred tým, ako začne zimný semester. Toto platí aj pre tých, ktorí už v danom semestri študenti nebudú.

PREDODLETOVÉ STRETNUTIE A VÍZOVÝ POHOVOR
Približne mesiac pred odletom vás bude čakať predodletové stretnutie, na ktoré sa musíte dostaviť. Stretnutí bude viac v rôznych mestách, a vy si môžete vybrať, na ktoré sa dostavíte. Na stretnutí sa stretnete s ostatnými účastníkmi, ktorí sa tento rok tiež prihlásili a dostanete svoje víza a letenku (ak ste už absolvovali vízový pohovor). Ak nie, musíte navštíviť americkú ambasádu v hlavnom meste, kde absolvujete pohovor v sprievode zamestnancov Camp Leaders. Na tento deň je potrebné si vyhradiť viac času, nakoľko nebudete jediná skupina na tento deň. Ja som čakal asi 4 hodiny na to, aby som za dve minúty vybavil všetko pri jednom okienku a pri druhom si vyzdvihol dokumenty. Pracovníci ambasády sa ťa opýtajú na tvoju budúcu prácu a rôzne detaily. Tu už budete musieť hovoriť po anglicky a bude to váš prvý kontakt s Amerikou. Po vízovom pohovore dostanete svoj SEVIS dokument, no víza a pas dostanete o pár dní neskôr.

CESTOVANIE PO SKONČENÍ PRÁCE
Po ukončení tvojej práce máte 30 dní na cestovanie. Tento čas sa volá „grace period“ a oprávňuje vás voľné sa pohybovať po USA. Ide o kultúrno výmenný pobyt a jeho cieľom je spoznávanie americkej kultúry. Od Camp Leaders dostanete na mail booklet, v ktorom budú informácie čo v Amerike vidieť, kde spať a podrobné užitočné informácie. Tento booklet je veľmi nápomocný. Ak však plánujete cestovať mimo USA, napríklad do Kanady alebo Mexika, budete potrebovať iný typ víz pre návrat do Spojených Štátov, nakoľko vaše J1 víza sa stanú neplatnými v momente, ako prekročíte hranice USA. V mnohých prípadoch to rieši ESTA alebo B2 víza. Viac o tomto probléme napíšem neskôr, nakoľko sa chystám do Mexika.

ČO SA MI PÁČI NA CAMP LEADERS?
S celým, niekoľko mesačným procesom vybavovania mojej práce v USA som nadmieru spokojný. Nemal som žiaden problém a všetko prebehlo hladko. Pracovníci agentúry so mnou komunikovali, podávali mi dostatočné informácie v pravý čas a odpovedali na moje otázky a maily, ktorých bolo veľa. Zamestnanci Camp Leaders sú bývalí účastníci programu, takže s letom v USA majú všetci skúsenosti. Poskytli mi všetky materiály, návody ako vyplniť rôzne žiadosti a všetko čo som potreboval. Pristupovali ku mne skôr ako ku kamarátovi, než ku klientovi, čo moju dobrú mienku ešte zlepšilo. Počas môjho pobytu v USA, cca 3 týždne dozadu som mal návštevu z americkej pobočky. Prišli dvaja mladí zamestnanci agentúry a overili si, či je všetko v poriadku, či sa mi páči a či je všetko tak, ako ma byť. Takže aj keď ste už v Amerike, Camp Leaders na vás nezabudne a môžete ich kedykoľvek kontaktovať.

ČO SA MI NEPÁČILO?
Ťažko hľadať čo sa mi nepáčilo, nakoľko všetko prebehlo na 100%. Profesionálny individuálny prístup v priateľskom duchu robí túto agentúru tou, ktorej sa nemusíte báť zveriť. Tisíce spokojných klientov, camperov sú toho dôkazom.

Keď už je všetko vybavené, treba si len zbaliť kufor a počkať na deň D, keď pôjdete na letisko. Aj to, ako správne odletieť sa dozviete od agentúry už na pred odletovom stretnutí, nakoľko mnoho účastníkov ešte nikdy lietadlom neletelo. Camp Leaders zanechali na mňa dobrý dojem, momentálne som v USA a zažívam leto svojho života. Táto agentúra mi bola odporúčaná kamarátkou a ja ju teraz môžem odporučiť všetkým svojim čitateľom!

Ak máte akékoľvek otázky, napíšte ich do komentáru a ja vám odpoviem 🙂

Milan Bardun 2014, lebo cesta je lepšia ako cieľ

13 COMMENTS

 1. Ahoj, prosím tě, jaká byla práce v kempu? Kolik hodin denně a kolik dní v týdnu? Bylo to náročné? Děkuji.

 2. Ahoj, prosím ťa vedel by si mi niečo povedať o hoteloch? Či niekoho poznáš kto pracoval v hoteli, či sa im páčilo/nepáčilo.. tak podobne.

 3. Ahoj. Chceme jet s přítelkyní společně. Je nějaká možnost jak tohle zajistit? Aby nás nedali každého do jiného kempu. Díky

  • Ahoj, baba čo som spoznal v campe tam bola s kamarátkou. Keď som sa jej pýtal, ako spravili aby boli spolu, povedali mi, že kontaktovali tábor s tým, že ich poprosili aby vybrali aj druhého. Keď sa to však nepodarí, nieje to problém. Iná baba mala frajera v inom kempe a boli denne v kontakte a potom cestovali spolu.

 4. Zdravím, prosím ťa, ja som už absolvoval videopohovor a práve riešim podpísanie zmluvy, pretože je v nej uvedené, že treba odcestovať do 12. júna, ale v mojom prípade to nie je možné, nakoľko mám štátnice 15. a potreboval by som letieť do USA okolo 20. júna? 🙂 ty si kedy odchádzal? nevieš ako je to s termínmi odletov do USA? 🙂
  Ďakujem za odpoveď

  • Ahoj.To je podmienka Camp Leaders, ja som to mal tiež v zmluve, no reálne som letel až 18.6. Keď budeš umiestnený, v zmluve budeš mať napísané, kedy máš dátum nástupu, no nikto ti nezaručí, že to bude 15.teho alebo 20.teho. Na druhej strane, s niektorými campmi sa dá dohodnúť, mal som kolegyňu, ktorá prišla o pár dní neskôr, lebo mala dáke školské povinnosti.

   • Ďakujem pekne za info. Nakoniec sme to vyriešili, podpísal som zmluvu, vyplnil profil a pod. záležitosti, ktoré treba okolo toho všetkého. V januári nás čaká camp fair a tam uvidím ako sa dohodnem s nejakým konkrétnym campom. Ja mám totižto od 15. júna Bc. štátnice, a tak preto nemôžem ísť skôr. Ale camp leaders je super spoločnosť a sú veľmi ústretoví.

 5. Ja sa práve obávam toho, že nebudem môcť plánovať tak skoro, keďže neviem, s kým nakoniec budem cestovať , ale je super že si to tak lacno vychytal z NY a naspäť 🙂 job fair konajúci sa v Prahe má tábory umiestnené prevažne na východe , ale rada by som videla západ..ten megabus- dobre vedieť 😉 takže si videl NY, LA, Las Vegas, Boston, San Francisco a Grand Canyon?:)
  A kedy si ťa vybrali do tábora?:) Nezúčastnil si sa camp fair-u? A v akom tábore si bol umiestnení?:)

  • Ja som sa prihlásil dosť neskoro..asi deň pred ukončením prihlasovania niekedy v Apríli a umiestnený som bol asi do týždňa, tak som si rovno kúpil letenky a robil som v campe v Connecticute

 6. Ahoj:)
  Chystáme sa tam toto leto s priateľom, už som točila video, podpisovala zmluvu a profil postupne keď mám čas vypĺňam, v decembri sa bude konať camp fair, kde budú riaditelia campov (z východu) a možno sa umiestnime spolu v čo dúfam…

  Každopádne otázka znie- čo všetko si precestoval v USA ty po práci v campe a či ti vôbec stačili financie na cestovanie.
  Mne osobne sa 1200 dolárov zdá strašne málo na cestovanie :/ Navyše ak nás umiestnia na východe pri New Yorku a cestovať tisíce km na západ mi príde strašne nákladne.
  Samozrejme je mi jasné, že sa proste Amerika za necelý mesiac precestovať proste nedá, len ma zaujíma ako si to finančne zvládal ty, či ti to vyšlo s peniazmi, či si mal už svoje financie atď.

  Budem rada, keď si nájdeš čas a rozpíšeš sa:)

  Ahoj, Žaneta

  • Ahoj, to ma teší! Amerika je super zážitok a ľutovať určite nebudete ani jeden!

   Ja som počas pobytu v tábore videl len Boston, čo bolo až ku koncu, keď decká odišli a mohli sme si v podstate robiť, to čo sme chceli 🙂 počas pobytu v tábore sa cestovať nedá, keďže stále pracuješ a na jeden deň počas voľna sa dakam ďaleko chodiť neoplatí.
   Inak to bolo po opustení tábora. Deň pred mojim odletom do San Francisca som si zbalil kufor a prišiel do New Yorku, takže ak budeš pri NYC návšteve NYC sa nevyhneš 🙂

   Na západe som bol San Francisco asi 4 dni, Vegas 3, LA 5 dní, potom naspäť do New Yorku a domov. 1 200 USD bohato stačí v tom prípade, že si letenky kúpiš zo svojho, dostatočne skoro. Ja som letenky na September kupoval v Máji a veľa som tak ušetril. Let na Západ a naspäť do New Yorku ma dokopy vyšiel okolo 250 USD a lety medzi San Francisco, LA a Vegas stoja každý okolo 30 USD takže to nieje veľa. Najviac minieš na ubytovanie, nakoľko cestovanie po USA je lacné, či už lietadlom alebo autom. (za 12 hodinovú cestu (spiatočnú) do Grand Canyonu som zaplatil asi 50 dolárov za benzín). Ak sa rozhodneš cestovať po východnom pobreží, pozri si autobusy MEGABUS, predávajú akciové lístky za 1 USD a poznám pár týpkov, ktorí išli z NYC do Miami autobusom 😀

   takže na záver, peniaze stačia ak dobre plánuješ, počas pobytu v tábore nerozhadzuješ a letenky si kúpiš zo svojho tak cca v Marci/Apríli.

   Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.