Toto sú najlepšie vína z Wachau a skvelý tip na ochutnávku zadarmo

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Najlepšie vína z Wachau sú známe po celom svete a pritom sa vyrábajú iba hodinu a pol cesty od Bratislavy. Táto vinárska oblasť v Dolnom Rakúsku patrí medzi najviac navštevované oblasti Rakúska a preto nerozumiem, ako je možné, že mi trvalo navštíviť Wachau presne 27 rokov. Ako chutia najlepšie vína z Wachau?


Ako chutia najlepšie vína z Wachau a kde sa robí ochutnávka?

ochutnávka vín vo wachau
Ochutnávka vín vo Wachau.

Wachau je údolie v Dolnom Rakúsku, ktorého stredom pretetá Dunaj. Pozostáva z niekoľkých dediniek, dvoch miest (Krems a Durnstein) a množstva viníc. Údolie Wachau sa okrem pestovania marhúľ preslávilo hlavne nekonečnými vinicami, ktoré možno jasne vidieť na kopcoch z oboch strán Dunaja. Síce je Wachau najmä o vínach, no okrem toho je tiež, pre svoje množstvo pamiatok, kláštorov a hradov na tak malom úzmemí, zaslúženou UNESCO pamiatkou. Nezabudnite si preto prečítať o tom čo vidieť vo Wachau a inšpirovať sa na víkendový výlet do Rakúska.

Tu vznikajú najlepšie vína z Wachau

mesto spitz návšteva
Vinice sú ti všade.

Vinice vo Wachau vlastnia rodiny, spája ich Domäne Wachau

Ako to ale s vínom z Wachau funguje, keď je tu toľko viníc? Komu patria? Na to, aby som zistil odpoveď na svoje otázky, som sa vybral do vinohradov Domäne Wachau v meste Dürnstein, kde sídli najväčší výrobca vína v okolí. Práve v Domäne Wachau, čo je výrobca, združujú všetky malé vinice v celej oblasti Wachau, ktoré ale nevlastnia.

Vinice tu vlastnia výlučne miestne rodiny, ktoré Domäne Wachau spája a má s nimi dohody. Konkrétne ich je tu okolo 250 rodín, ktoré navzájom spolupracujú. Tých výrobca vzdeláva, aby kvalita vína z Wachau stále stúpala. Dajme tomu, že rodina má za domom napríklad päť radov viníc, no z troch radov predá úrodu Domäne Wachau. So zvyškom naloží podľa seba, väčšinou si vyrábajú vlastné víno, ktoré predávajú vo svojich reštauráciách.

Tým, že majú rodiny s firmou dohodu na hrozno z prenájmu konkrétnych viníc, a nie množstvo kilogramov hrozna, ktoré musia vyprodukovať, nemôže sa stať, že pri veľkej búrke, kedy sa všetko zničí, ostane rodina firme niečo dlžná. Na druhej strane, keď sa bude prenajatým viniciam dariť, všetka údora aj tak pôjde výrobcovi. Príde mi to fér.

najlepšie vína z Wachau
Najlepšie vína z Wachau začínajú svoju cestu takto.

Osobne to pokladám za veľmi dobré riešenie pre obe strany, ktoré zabezpečí, že vína z Wachau sa budú produkovať a predávať naďalej, keďže veľká spoločnosť, akou je Domäne Wachau, má silné postavenie na trhu, ktoré by ale nikdy nezískali bez spolupráce s malými vinármi v oblasti Wachau. Bez Domäne Wachau by ale výrobcovia nemali komu hrozno z viníc predávať. Ide o takú symbiózu, ktorá funguje.

Vína z Wachau sú vždy biele alebo ružové. Červené víno nie je obľúbené

Až 55% vinohradníkov vo Wachau pestuje odrodu Gruner Veltline a 18% Riesling a z celého Wachau vyrobia približne 120 druhov vín, z toho 95% je biele víno a zvyšok rosé. Vo Wachau sa červené víno vyrába iba vo veľmi obmedzenom množstve, keďže odrodám, z ktorých sa pestuje červené víno, tu nevyhovuje teplota. Sem-tam skúsia dáke vyrobiť, no vždy je veľmi ľahké, čo sa na červené víno nehodí. Napríklad víno Pinot Noir.


ANKETA: Máte radšej biele alebo červené víno?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

najlepšie vína z Wachau

Toto Rosé mi veľmi chutilo.

najlepšie vína z Wachau
Na zdravie!
najlepšie vína z Wachau
Ochutnávka vína.
najlepšie vína z Wachau
Tip na drink – biele víno s ginom a ovocím! Mňam.

Vinohrady vo Wachau stoja na kamenných terasách bez betónu, pestovaniu odrody Riesling sa tu preto darí

Pre svoj extrémne členitý terén sú vinohrady vo Wachau niečím špecifické. Tretina vinohradov stojí na rovine, ďalšia tretina na svahoch a zvyšok na šikmých terasách. Na mnohých miestach preto uvidíte rôzne kamenné terasy vo veľmi strmých kopcoch, no hrozno tam rastie aj tak. Prečo? Tieto terasy sú vybudované suchým spôsobom, iba zo skál a kameňov, bez použitia betónu a preto je ich obrábanie veľmi náročné. Na mnohé miesta sa nedostane technika a vinohrady sa musia obrábať ručne. Čo tam ale nasadiť?

V najvyšších častiach sa pestuje najmä odroda Riesling, lebo tá znáša veľmi dobre sucho. Svahy sú vždy suchšie, než rovina, keďže odtiaľ voda rýchlo pretečie kvôli gravitácii. Táto odroda nie je náročná na pôdu a bohato jej stačí tých 40 centimetrov zeminy, ktoré tam sú, hoci má korene dlhé približe 6 až 7 metrov. Tie sú tak silné, že rastú aj do kamenistého podložia a preto je odroda Riesling najvhodnejšia na pestovanie hrozna v náročných podmienkach.

Vínne pivnice vo Wachau a ochutnávka vína zadarmo

Čo by to bola vínna oblasť bez vínnych pivníc, že? Súčasťou prehliadky a ochutnávky vín v Domäne Wachau je aj návšteva rozsiahlych pivníc a tunelov, 15 metrov pod zemou. Tieto vínne pivnice vo Wachau majú viac ako 300 rokov a celoročne si držia teplotu ideálnu na skladovanie vína, preto tu nepotrebujú inštalovať klimatizáciu. Vínne fľaše sa musia skladovať kolmo, aby sa víno dotýkalo korkovej fľaše – to zabráni jej vysychaniu a znižovaniu kvality vína vo fľaši. Ak by korok na vínnej fľaši vyschol, dostali by sa cez neho baktérie a víno by skyslo.

Vína sa tu skladujú vo veľkých drevených sudoch, kde prirodzene oxidujú a neskôr sa miešajú s vínom, ktoré bolo v sudoch z nerezovej ocele. Tým pádom nedostanú drevenú chuť, no stále majú takú tú istú hĺbku v chuti a komplexnosť vína. V týchto vínnych pivniciach popíjali víno aj Leopold Fogl a ruský minister zahraničných vecí, Viačeslav Michajlovič Molotov. Odporúčam vám zastaviť sa tu a vyskúšať jednu z ochutnávok, tu je ich oficiálna web stránka – Domäne Wachau.

Degustácia vína vo Wachau

Wachau mi príde ako celkom príjemný tip na romantický víkend v Rakúsku, najmä pre zamilované dvojice, ktoré milujú víno, no rôzne aktivity zároveň. Množstvo turistických trás, hradov, kláštorov, možnosť plavby loďou po Dunaji a všetky tie dezerty z marhúľ tvoria ideálnu letnú symbiózu, ktorá sa vám bude páčiť.

Návšteva Wachau a degustácia vína idú dokopy ako ruka v ruke. V mojom druhom článku o tom čo vidieť vo Wachau, čo navštíviť a kam ísť, som dal dokopy aj mega veľa tipov na reštaurácie, v ktorých som jedol a aj dačo popil. Iba hodinu a pol od Bratislavy, po diaľnici, leží táto UNESCO pamiatka, ktorú odporúčam navštíviť počas letného víkendu. Na zdravie a dobrú chuť, Wachau!

marhuľové gule
Objednajte si marhuľové gule a pohár bieleho vína. Nič viac „Wachau“ už nemôže byť.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.