Túra na Vápennú zo Sološnice: Trasa, prevýšenie, náročnosť a foto

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Túra na Vápennú zo Sološnice? Padla mi sánka. A to hneď dvakrát. Najprv, keď som na druhej tohtoročnej Mecom Salám túre v mojom tíme narátal 116 účastníkov a potom z výhľadu na Vápennej.

Túra na Vápennú prekročila všetky moje očakávania. V tomto článku vám dám praktické informácie na turistiku v Malých Karpatoch, a to konkrétne na ich tretí najvyšší vrch Vápenná – Roštún (752 m). V hojnom počte sme sem vyrazili a každému pripravili štartovací bnalíček s Malokarpatskou salámou od Mecom.

Fascinuje ma, že sa aj v dnešnej digitálnej dobe nájdu ľudia, ktorí v sobotu odložia mobil a idú s cudzím človekom zdolať jeden z malokarpatských vrchov. Som rád, že mám takýto vplyv a že MECOM zorganizoval Salám Túru, na ktorú nás vyzbrojil svojimi dobrotami. 

Túra na Vápennú zo Sološnice

Vápennú volajú aj Roštún. Dostať sa sem dá dvomi spôsobmi. Z obce Sološnica, odkiaľ som vyrážal aj ja, je trasa jednoduchšia. No môžete ísť aj náročnejšou trasou na Vápennú z Plaveckého Podhradia

Parkovanie v Sološnici pred túrou na Vápennú

@milan_bezmapy 🌲 Fascinuje ma sila internetu a uvedomenie si, že si dá využiť aj na dorbré veci. 116 z vás sa ku mne pridalo na Mecom Salám túru na Vápennú. Niektorí mali len 5 mesiacov, iní štyri nohy, ale všetkým nám bolo spolu takto dobre, aha! Ďakujem aj @mecom_sk, že nám na cestu pripravili lepeňáky s ich Malokarpatskou salámou. Kde by sme mali vymslieť túru nabudúce? #milanbezmapy #dnescestujem #vapenna #solosnica #salamtura #jankatravelhacker #slovensko ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Do Sološnice sa z Bratislavy viete verejnou dopravou (autobusmi alebo kombináciou vlaku a autobusu s prestupom v Malackách) dostať okolo hodiny a pol. Ak budete prichádzať autom, cesta bude trvať zhruba o polovicu menej.

Zaparkovať sa dá na konci obce Sološnica, hneď pri začiatku značenia trasy zelenou farbou. Môj tím zaplnil celé parkovisko. Ktovie, či toto v Sološnici na parkovisku niekedy zažili. Tu je odkaz na konkrétne parkovisko.

Parkovisko v Sološnici pred túrou na Vápennú na parkovisku
Parkovisko v Sološnici pred túrou na Vápennú na parkovisku

Turistika na najvyšší vrch Malých Karpát

Po predchádzajúcej Salám túre a treťom najvyššom vrchu Nízkych Tatier, Chopku, bola turistika na najvyšší vrch Malých Karpát, Vápennú, celkom malina. Trasa vedie po zelenej značke, je zasadená v tieni lesa, no kúsok sme kráčali aj po lúke. Sledujte značenie a vedzte, že ste v národnej prírodnej rezervácii v piatom stupni ochrany. Pod Malou Vápennou sa zelená mení na červenú a prechádza do strmšieho stúpania. 

Pri chôdzi sme sa zabavili aj skladaním Rubikovej kocky. Snažili sme sa, no nikto z nášho tímu ju neposkladal. Keď som bol malý, prelepoval som ju, nech mi to farebne sedí. Teraz sa to nedalo, pretože na obrázkoch boli MECOM produkty a dosť sa podobali! 

Zhruba 4-kilometrovú trasu sme zdolali za presne 60 minút a z lesa sme vyšli do dychberúceho prostredia. Otvoril sa pred nami úchvatný výhľad na slovenskú zeleň. Panorámu dotvára 5 metrov vysoká rozhľadňa, ktorá sa týči na vrchu Vápennej. Ak sa nebojíte výšok, vylezte na ňu rebríkom. Aj ja som musel, inak by sme sa nevošli na fotku. Z rozhľadne sú fakt prekrásne výhľady na Malé Karpaty. Janka vyhlásila, že sú dokonca aj najkrajšie. Dávam jej za pravdu. 

Túra na Vápennú zo Sološnice: Trasa, prevýšenie, náročnosť a foto
Väčšina trasy zo Sološnice na Vápennú vedie cez les, táto lúka je jediná výnimka
Túra na Vápennú zo Sološnice
Túra na Vápennú zo Sološnice

Kam ďalej z Vápennej

Inak, pre zmenu cestou naspäť, dá sa spraviť aj okruh – vyrazíte zo Sološnice a vrátite sa späť do Plaveckého Podhradia. Alebo z Vápennej môžete pokračovať Cestou hrdinov SNP a ísť pokojne rovno aj na Chopok.

Medailu na pamiatku ako každý zúčastnený v tejto výzve síce nedostanete, no dobrý pocit z prekonania nového vrcholu pretrvá. 

Prevýšenie terénu počas túry na Vápennú
Prevýšenie terénu počas túry na Vápennú

Túra na Vápennú s dieťaťom, zvieratami, psom a kedy sa tam vybrať

Túru na Vápennú hodnotím ako stredne náročnú a je vhodná pre všetkých, nezávisle na veku. Veď najmladší účastník mal len 5 mesiacov! Môžete si zobrať aj psa. Skvelé na tejto trase je aj fakt, že väčšinu času vedie širokým lesným chodníkom, a tak je ideálna pokojne aj počas horúcich letných dní, kedy vás ukryje pred pečúcim slnkom. Verte mi, mám to odskúšané. Už aj rozmýšľam, že sem zbehnem cez zimu. Musí tu byť nádherne v každom ročnom období.

Mecom Salám Túra na Vápennú

Výhľad z Vápennej
Výhľad z Vápennej
Výhľad z Vápennej
Výhľad z Vápennej
Janka Travelhacker a Milan Bez Mapy počas Mecom Salám túry na Vápennú
Janka Travelhacker a Milan Bez Mapy počas Mecom Salám túry na Vápennú

Teším sa ďalšie zdolané kopce a stretnutia s vami.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.