Turkish Airlines skúsenosti a hodnotenie podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Turkish Airlines skúsenosti a hodnotenie: Turkish airlines je svetoznáma letecká spoločnosť so sídlom v Turecku, v Istanbule. Predávajú lety do celého sveta a čo som o nich doteraz počul, obvykle išlo o veľmi pozitívne recenzie a hodnotenia. Aký bol môj let s Turkish airlines do Istanbulu a na Maurícius? Prečítajte si moju recenziu.

Turkish Airlines skúsenosti Milana Bez Mapy

O tejto leteckej spoločnosti ste už určite počuli veľa. Ide o národnú Tureckú leteckú spoločnosť, ktorá operuje lety po celom svete a na všetky obývané kontinenty. No proste Turecký gigant, ktorý má navyše dobrú reputáciu. Ani ich netreba nejak extra predstavovať.
Keď som si kúpil svoje spiatočné letenky na Maurícius, potešil som sa, že to bude s Turkish Airlines s prestupom v Istanbule, lebo som o nich počul veľa dobrého. A áno, tu si prečítajte ako na dovolenku na Maurícius na vlastnú päsť.

Turkish airlines recenzia, skúsenosti a hodnotenie

@milan_bezmapy 🇹🇷 Máte s nimi skúsenosti? Toto je moje hodnotenie Turkish Airlines. Prekvapuje ma ich vyššia miera meškania a staršia flotila lietadiel, no v cene letenky sú často dva kufre a majú super recenzie. Jedlo na palube je sýte a chutné, len tá mobilná aplikácia by si zaslúžila aktualizáciu. Teším sa z miesta na nohy, no desí ma ich počet nehôd od založenia. 👉 Kúpa letenky 2/3 👉 Check-in a batožina 3/3 👉 Pohodlie v lietadle 2/3 👉 Catering a jedlo na palube 3/3 👉 Meškania a počet nehôd 1/3 #milanbezmapy #turkishairlines #dnescestujem #milujemcestovanie #dnesletim #dovolena ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Metodika hodnotenia leteckej spoločnosti Turkish airlines

Metodika hodnotenia: Maximálny celkový počet bodov, ktoré môže letecká spoločnosť v hodnotení podľa Milana Bez Mapy dostať, je 15 bodov v piatich kategóriách, kde každá kategória má maximum 3 body. Hodnotím jednoduchosť kúpy letenky a ponúkaných služieb, mobilnú aplikáciu a proces robenia online check-inu, pohodlie a vek lietadiel a catering a služby na palube.
Hodnotím aj verejne dostupné celkové štatistiky o leteckej spoločnosti, ako je priemerné meškanie či percento zrušených letov a počet nehôd. Tu si prečítajte všetky moje doterajšie recenzie leteckých spoločností. Turkish airlines dostal v mojom hodnotení celkov 11/15. Celú recenziu si prečítajte nižšie a tu si pozrite kam má práve Turkish akciové letenky.

1. Kúpa letenky a mobilná aplikácia: 2/3
2. Check-in: 3/3
3. Pohodlie lietadiel: 2/3
4. Catering: 3/3
5. Meškania a bezpečnosť: 1/3

Mobilná aplikácia Turkish airlines a pohodlnosť kúpy letenky

Nezačnem dobre. Mobilná aplikácia v čase písania recenzie tejto Tureckej leteckej spoločnosti je ako z roku 2011. Zastaralá, užívateľské prostredie nie je môjmu oku veľmi príjemné a celkovo mi ich appka príde ako skopírovaná zlá webstránka. Dovolím si tvrdiť, že na to aby ste leteli, si tú aplikáciu nemusíte ani len inštalovať. Neobťažujte sa a šetrite pamäť v mobile. Check-in si oveľa pohodlnejšie urobíte na počítači alebo na letisku zadarmo.
Na druhej strane, ich webstránku milujem. Je perfektná, moderná a rýchla. Pri kupovaní letenky ma nezahŕňa milión vyskakovacích okien, ktoré by mi chceli predať poistenie, extra služby ktoré zrejme nepotrebujem a všetko ide ako po masle. Takom dobrom Tureckom. Jediné, čo mi nejde, je upgrade do biznis triedy. Neviem prečo.

Za mobilnú aplikáciu Turkish airlines a celý proces zakúpenia letenky dávam dva body z troch. Bod uberám za zlú mobilnú appku, no zachraňuje to perfektný a namakaný web.

Amenity kit, balíček s ponožkami a kefkou a pastou na dlhých letoch s Turkish airlines
Amenity kit, balíček s ponožkami a kefkou a pastou na dlhých letoch s Turkish airlines

Turkish airlines check in cez web, na letisku a self bag drop podanie batožiny

Na začiatok začnem tým, že ako jedna z mála leteckých spoločností ponúka k letenkám dve podpalubné batožiny. A hoci ja obvykle cestujem len s príručnou, počas mojej cesty na Maurícius som si dal môj ruksak do podpalubia, lebo v ňom mám dáke svoje krémy. Letím z Budapešti, no je škoda, že tu Turkish nemá svoj vlastný self bag drop. Že čo to je? K
eď si sami dáte štítok na batožinu a sami ju položíte na pás, nepotrebujete k tomu agenta. Šetrí to čas, keď ste na letisku skôr. Zachraňuje to ale fakt, že Turkish svoj check-in otvára už tri hodiny pred odletom, čo je o hodinu viac oproti mnohým leteckým spoločnostiam. Check in si robím ešte doma cez web a hneď dostávam do ruky aj boarding pass na oba moje lety. Všetko ide tak ako má. Hladko a na čas.

Za celý proces odbavenia dávam 3/3. Milujem, že si môžem zobrať až dva kufre, hoci nepotrebujem ani jeden, haha. A aj keď nemá Turkish na letisku v Budapešti self bag drop, nepokladám to za dôvod uberania bodu. Vyvažuje to fakt, že check-in otvárajú už tri hodiny pred odletom, čo je super pohodlné.

Pohodlie lietadiel Turkish airlines a veľkosť sedadiel

Opäť začnem najskôr negatívnou informáciou. Nie je to iba môj dojdem, písali ste mi to viacerí v komentároch na Facebooku. Turkish má na Európskych letoch často veľmi staré lietadlá.
Konkrétne to, ktorým letím ja do Istanbulu má až 12 rokov. A je to poznať. Sedadlá sú hrubšie, osvetlenie nedostatočné a divne žlté, ešte že aspoň dorobli modré neony na nočné lety. No a ten monitor predo mnou ani nehovorím…ako telka u babky v obývačke. Miesto na nohy je pre mňa dostačujúce.

Turkish Airlines skúsenosti Milana Bez Mapy

Pomerne staré lietadlo Turkish airlines na trase do Istanbulu. Ani obrazovka nie je dotyková.
Pomerne staré lietadlo Turkish airlines na trase do Istanbulu. Ani obrazovka nie je dotyková.

WiFi zadarmo v Turkish Airlines

Oči mi ale zalepili WiFinou zadarmo, free balíček ponúka texting cez Whatsapp a Messenger, ak by som si predplatil, mám aj normálne dáta na video a tak. To ale nepotrebujem. Na druhej strane, na tie dlhé lety používa táto letecká spoločnosť ultra moderné nové Airbusy, v ktorých mám kopec miesta a dokonca majú tiež WiFi.
Na diaľkových letoch tiež dostanete takzvaný amenity kit, čo je balíček s kefkou, papučkami a ponožkami. Môžete sa teda urobiť pohodlie a prečítajte si prečo by ste si vždy mali vyzuť topánky v lietadle. Deka je samozrejmosť. Môjmu pozornému oku neušla ani obuv letušiek, majú len také nízke opätky, nie štekle. Je fajn že ich týmto letecká spoločnosť netýra.

Za pohodlie lietania dávam 3/3. Chcel som najskôr ubrať bod za staré lietadlo na ceste z Budapešti do Istanbulu, no zachránili to tou WiFinou zadarmo.

Moderné lietadlo Turkish Airlines na trase z Istanbulu na Maurícius
Moderné lietadlo Turkish Airlines na trase z Istanbulu na Maurícius

Jedlo a občerstvenie na palube Turkish airlines

Turci radi jedia a je to poznať aj na palube ich národného dopravcu. Takto dobré jedlo som jedol naposledy iba v Business class v Qatar airways pred nejakým časom po ceste na Nový Zéland. Obvykle tieto tácky s jedlom, ktoré nám dávajú letecké spoločnosti, beriem s rezervou. Rozumiem, že chcú nakŕmiť cestujúcich, no častokrát mi to príde len také „aby sa nepovedalo“. To rozhodne neplatí o Turkish.
Rovnako ako na mojom Európskom lete, tak aj na tom dlhom nad Afrikou, dostávam plnohodnotnú tácku jedla, ktorá ma zasýti. Mám na výber medzi vegetarianskym jedlom a mäsovým a celkovo množstvo jedla je super. Pozitívne hodnotím aj kovový príbor, ktorý sa dnes už tak často v economy class nevidí.

Turkish Airlines skúsenosti a hodnotenie podľa Milana Bez Mapy
Turkish Airlines skúsenosti a hodnotenie podľa Milana Bez Mapy

Vegetariánske, bezlepkové a jedlo bez mlieka na palube Turkish Airlines

Ak máte alergie na jedlo, jete len gluten free či ste vegetarián, všetky požiadavky na špeciálne jedlo musíte zadať ešte pred odletom do svojej rezervácie. Prihláste sa do nej pomocou svojho čísla letenky a vyklikajte si aké jedlo chcete dostať. Priamo na palube už bude neskoro a všetky extra požiadavky musia byť vyžiadané dopredu.

Na medzinárodných letoch, ktoré trvajú viac ako dve hodiny, si môžete vybrať zo špeciálnych jedál, ktoré sú prispôsobené rôznym diétam. DBML (diabetické jedlo), GFML (bezlepkové jedlo), KSML (kóšer jedlo), VJML (džinisticko-vegetariánske hinduistické jedlo), VGML (prísne vegánske jedlo), HNML (nevegetariánske hinduistické jedlo), BBML (detské jedlo) , AVML (ázijské vegetariánske jedlo) a CHML (detské jedlo).

Za občerstvenie na palube dávam plný počet bodov, 3/3 a nemám žiadne výhrady.

Raňajky v Turkish Airlines
Raňajky v Turkish Airlines
Vegetariánske, bezlepkové a jedlo bez mlieka na palube Turkish Airlines nie je problém
Vegetariánske, bezlepkové a jedlo bez mlieka na palube Turkish Airlines nie je problém
Večera v Turkish airlines
Večera v Turkish airlines

Bezpečnosť lietania s Turkish airlines, meškania, nehody a zrušený let

Hodnotiť bezpečnosť lietania je dosť o hubu. Každá letecká spoločnosť, ktorá lieta do EÚ, musí spĺňať prísne normy a technické kontroly. Lietať po Európe nie je nebezpečné so žiadnou leteckou spoločnosťou. Pri hodnotení bezpečnosti teda vychádzam z historických dát a to najmä z počtu nehôd. Za 90 rokov existencie mal Turkish až 19 havárií, čo mi príde veľa. Podľa Simple Flying v priemere iba polovica letov pristane na čas a preto dávam v tejto kategórii iba jeden bod.

Za meškania a zrušené lety hodnotím Turkish airlines počtom bodov 1/3.
Turkish airlines dostal v mojom hodnotení pomerne vysoké číslo, 11 bodov z 15, čo je dvojka. Svoju skvelú reputáciu si u mňa obhájili na plnej čiare a hoci tam sú veci, ktoré by som navrhoval vylepšiť, nie je to nič, čo by ma nejak extra obmedzovalo na mojej ceste na dovolenku na Maurícius. S Turkish airlines sa nemusíte báť lietať ani vy.

Bezpečnosť lietania s Turkish airlines, meškania, nehody a zrušený let
Bezpečnosť lietania s Turkish airlines, meškania, nehody a zrušený let

Výlet do Istanbulu zadarmo ak máte prestup v Istanbule

„Program Stopover in Istanbul ponúka cestujúcim možnosť preskúmať mesto ak prestupujú v Istanbule. Cestujúci, ktorí sa pripájajú cez Istanbulské letisko, si môžu obohatiť svoje cesty objavovaním histórie a kultúrneho života mesta s medzipristátím v Istanbule – a užiť si bezplatné ubytovanie v partnerských hoteloch!“ Toto má na svojom webe napísané Turkish. Pre koho to platí?

  • tu si pozrite aktuálne akciové letenky s Turkish airlines a odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje
  • ak máte prestup v Istanbule viac ako 20 hodín a oba lety s Turkish airlines
  • o hotel zadarmo musíte požiadať minimálne 72 hodín pred odletom
  • cestujúci v ekonomickej triede môžu zostať jednu noc v 4-hviezdičkovom hoteli a cestujúci v business triede môžu zostať dve noci v 5-hviezdičkovom hoteli zadarmo
  • o hotel požiadajte cez tento web

Aké máte vy Turkish Airlines skúsenosti? Cestujte, Milan.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.