Vyzujte sa v lietadle, tu je 5 dôvodov prečo by ste to mali robiť vždy

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vyzúvanie topánok v lietadle je zdravé. Odporúčajú ho aj samotné letecké spoločnosti, kde napríklad taký Turkish airlines dáva na dlhých letoch cestujúcim v ekonomickej triede aj papučky s ponožkami.

Tento článok je súčasťou série článkov Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si aj ostatné články.

Vyzúvanie topánok v lietadle je zdravé a mali by ste si topánky vyzúvať

@milan_bezmapy Vyzúvate si topánky v lietadle? Robte to vždy, je to zdravé. Kto vám povie, že sa máte obuť, nech si vystúpi 😇 Samotné letecké spoločnosti odporúčajú vyzúvanie topánok v lietadle, najmä ak vám opuchnú nohy, no vždy musíte mať čisté ponožky. Taký Turkish Airlines vám ich dá aj spolu s papučkami. #milanbezmapy #milanburamyty #dnescestujem #ryanair #dovolenka ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ako predísť trombóze a opuchu v lietadle

Predchádzanie trombóze a opuchu v lietadle je dôležité, najmä na dlhých letoch, kde môže dlhá doba strávená v sedavej polohe spôsobiť problémy so cirkuláciou krvi. Tu sú niektoré tipy, ako sa im vyhnúť. Vstávajte každú hodinu alebo dve a prejdite sa po palube. Ak to situácia dovolí, môžete si ľahnúť na zem a robiť niekoľko strečingových cvičení pre nohy a lýtka. Len každý bude na vás pozerať ako na idiota 😀

Robte tiež jednoduché cvičenia, ako je otáčanie členkami, zdvíhanie päty a opakované zatínanie a uvoľňovanie svalov lýtka, najmä, keď začnete v nohách cítiť brnenie. Uistite sa, že pijete dostatok vody počas letu, lebo nedostatok hydratácie môže zhoršiť problémy s cirkuláciou. Pozor ale na kávu, s tou s rozumom, môže dehydrovať telo a zhoršiť problémy s cirkuláciou krvi.

Oblečenie by malo byť voľné a pohodlné, aby neobmedzovalo prietok krvi. Vyhýbajte sa tesným šatkám, pančuchám a opaskom. Starší cestujúci by mohli zvážiť nosenie kompresných ponožiek, ktoré pomáhajú stimulovať prietok krvi v nohách. Niektorí ľudia používajú antikoagulačné lieky alebo elastické obväzy na nohy na zníženie rizika krvnej zrazeniny. Tu mám článok na tipy na lieky do lietadla na riedenie krvi.

5 dôvodov prečo je vyzúvanie topánok v lietadle dobré pre zdravie

  1. Vyzúvanie topánok môže pomôcť zlepšiť prietok krvi v nohách a lýtkach, čo môže znížiť riziko vzniku krvných zrazenín a opuchov.
  2. Pocit pohodlia môže mať pozitívny vplyv na celkový psychický stav. Hlavne pri tých, čo sa boja lietať.
  3. Vyzúvanie topánok môže znížiť riziko vzniku pľuzgierov a podráždenia na nohách, čo môže byť spôsobené dlhým sedením v tesných topánkach.
  4. Šírenie plesní a baktérií pri príliš zašnurovaných topánkach pri dlhých letoch je častým problémom. Predstavte si zavrieť svoje nohy do ponožky a topánky na 14 hodín. Ak ich chcete mať na sebe počas letu, kúpte si voľnejšie topánky.
  5. Opuch nôh môže byť veľmi nepríjemný, ak máte príliš tesné topánky.

Kedy si topánky v lietadle nikdy nevyzúvať a mať ich radšej na sebe

Pri núdzovom pristátí musíte byť vždy obutí v pevnej obuvi. Necestujte lietadlom v šľapkách, lebo po tom horiacom kerozíne a rozbitom skle nebudete vedieť chodiť 🙂

Vyzúvanie topánok v lietadle je zdravé
Vyzúvanie topánok v lietadle je zdravé

Cestujte, aj vyzutí, no s čistými ponožkami.

Milan

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.