Stretol som babu zo Sýrie, no nevedel som, čo sa jej mám opýtať.

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Utečenci na Slovensku ale aj inde spôsobili už viacero rozsiahlych debát. No a čo. Bol som na výlete vo Viedni, nakoľko mi bolo v Bratislave už trochu tesno. Stala sa mi však taká vec, na ktorú som nevedel v danom momente rýchlo zareagovať. Ako si tak sedím s kamošom v megdonalde na Mária-Pomóc-Ulica (lebo rakúske jedlo je drahé), prihovorila sa nám celkom milá baba s otázkou, akým jazykom hovoríme. V prvej sekunde mi napadlo, že ako správna Rakúšanka by mohla vedieť rozoznávať jazyky okolitých štátov Rakúska a dovtípiť sa, že hovoríme slovensky. Jej reakcia, keď som jej povedal že po slovensky však bola iná. „Je zaujímavé počuť toľko nových jazykov“ povedala. 

Utečenci na Slovensku či v Rakúsku? Pozor na otázky.

bardun

Keď som sa jej opýtal ja „A ty si odtiaľto?“ odpovedala „Nie, ja som zo Sýrie“. Keď sa stretnem s novým cudzincom, vždy mi v hlave vyskočia tie rutinné otázky, na ktoré ma v podstate ani nezaujíma odpoveď, ale čo iné by som sa mal pýtať? Avšak, v hlave mi tento krát zasvietil alarm. „Milan, nemôžeš sa jej opýtať, či tu je na dovolenke – pravdepodobne sem prišla pešo, za lepším životom. Nemôžeš sa jej ani len opýtať, či tu je s rodinou a podobné veci. Jej rodina možno zahynula pri vojne v Sýrii – ČO DO PEKLA SA MÁM OPÝTAŤ, ABY SOM NEBOL NEVHODNÝ?“ Jediné, čo mi v tom momente prišlo na um bolo „A už si bola na Slovensku?“ Priviedlo ma to k myšlienkam, čo sa môžeme pýtať utečencov a čo nie? Napadli mi tieto otázky, ktoré pokladám minimálne pri prvom stretnutí za nevhodné. Či už sú to utečenci na Slovensku alebo hocikde inde, nikdy sa ich nepýtajte tieto otázky.

Nevhodná otázka číslo 1: Si tu na dovolenke alebo tu študuješ?

Pravdepodobne to nebude turistka zo Sýrie, ktorá sa prišla najesť do megdonaldu v centre Viedne. Moja najčastejšia otázka na cudzinca je, či tu študuje/cestuje/prechádza a ako sa mu tu páči. Táto milá baba zo Sýrie si však zrejme dovolenku z práce nebrala aby mohla ísť obdivovať krásy Rakúska a radšej by ostala doma. Ak by mohla.

Nevhodná otázka číslo 2: Ako si sem prišla?

Hm, myslíte si, že to je vhodná otázka na utečenca? Odpoveď ako cez plot, na nafukovačke a podobne asi nie je vhodná debata s cudzím človekom. Túto otázku sa väčšinou pýtam turistov v Bratislave, ktorí k nám často chodia vlakom z Viedne. Robím si takú pomyselnú štatistiku o tom, koľko cudzincov malo tú česť vidieť našu krásnu Hlavnú stanicu. Avšak, tieto vlaky sú obľúbený spoj aj pre Slovákov, o ktorých som napísal článok a hodnotil som typy ľudí vo vlaku medzi Bratislavou a Viedňou. Avšak, nikdy sa nepýtajte utečenca, ako sem prišiel. Vy by ste tiež neradi niekomu vysvetľovali to, ako ste museli v strachu o svoj život utekať z vlastnej krajiny za hrozných podmienok.

Nevhodná otázka číslo 3: Rada cestuješ?

Posledná otázka, ktorá väčšinou slúži k tomu, aby nestála reč. O cestovaní by som sa vedel baviť hodiny hoci aj so slonom. Nespočetne veľa tém, krajín a názorov, zážitkov a jedál. Avšak, baviť sa s utečenkyňou zo Sýrie na debatu, či rada cestuje mi príde trochu morbídne. Ona cestovať zrejme nechcela, no nemala na výber.

Po tejto krátkej debate sme sa opäť každý venovali svojom mek jedlám a ďalej sa nebavili. Možno to bolo spôsobené aj absenciou tém a možno som len nechcel vyzerať ako niekto, kto príliš vyzvedá.

[socialpoll id=“2381799″]

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.