Veterné elektrárne na Slovensku budú pribúdať. Pozrite si kde.

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Veterné elektrárne na Slovensku pribúdajú. Výzvy týkajúce sa zmeny klímy a udržateľnosti životného prostredia sa stali každodennou realitou. Jedným zo spôsobov, ako môžeme ako krajina prispieť k ochrane planéty a znižovaniu emisií, je využitie obnoviteľných zdrojov energie.

Sem patrí aj zelená energia vetra. Veterné elektrárne sú jedným z najrozšírenejších a najefektívnejších spôsobov využitia vetra na výrobu elektrickej energie, no nie u nás na Slovensku. Zatiaľ. 

Veterné elektrárne na Slovensku

Veterné elektrárne na Slovensku budú pribúdať. Pozrite si kde.
Veterné elektrárne na Slovensku budú pribúdať. Pozrite si kde.

Ako funguje veterná elektráreň?

Veterné elektrárne fungujú na princípe využitia pohybového energetického potenciálu vetra, ktorý spôsobuje pohyb lopatiek veternej turbíny. Tieto lopatky sú namontované na vysokom stožiari a otáčajú sa, keď na ne prúdi vietor. Pohyb lopatiek spôsobuje rotáciu turbíny, ktorá je spojená s generátorom, čo následne prevádza mechanickú energiu rotácie na elektrickú energiu.

Táto elektrická energia sa potom transformuje a distribuuje do elektrickej siete. Toľko k fungovaniu veternej elektrárne. A teraz si poďme povedať, prečo sú veterné elektrárne perfektná možnosť pre zelenú budúcnosť Slovenska.

Veterné elektrárne v Európe

Elektrina vyrobená veternou elektrárňou je čistým zdrojom energie, pri výrobe ktorej nevznikajú žiadne emisie ani iné znečisťujúce látky a dokonca ani takmer žiadny odpad. Vietor vzniká vtedy, keď sa vyrovnáva tlak medzi oblasťami s rôznym atmosférickým tlakom, preto sa veterné elektrárne radia medzi obnoviteľné zdroje energie. Vietor sa neminie. Zrejme vždy nám bude kaziť účesy, no naopak, počas horúcich dní nás bude tešiť každý jeho poryv. 

Energia z vetra je jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich sa zdrojov elektriny. Vyššie investície do infraštruktúry a technológií sa kompenzujú nízkymi prevádzkovými nákladmi, čo v spojení s ideálnymi veternými podmienkami radi využívajú vyspelé krajiny v svoj energetický prospech. Medzi takéto krajiny patrí Nemecko, Španielsko, Spojené Kráľovstvo či Dánsko, no aj naše susedné Rakúsko a Česko.

Veterné elektrárne v Európe - kanál La Manche
Veterné elektrárne v Európe – kanál La Manche

Koľko stojí elektrina z veternej elektrárne?

Leteli ste niekedy z Kodane? Všimli ste si more posiate veternými turbínami a veternú elektráreň, ktorá akoby doslova narástla ako z vody? Dánsko je vo veternej produkcii svetovým lídrom a dokáže si vyrobiť 42 % energie. Slovensko 0. 

O koľko by zlacnela elektrina na Slovensku, ak by pochádzala z vetra?

Za posledných 19 rokov sa u nás nevybudovala ani jedna veterná elektráreň, hoci takto vyrobená elektrina patrí, v porovnaní s inými zdrojmi, medzi najlacnejšie. Keby na Slovensku využívame energiu z vetra, cenám elektriny by sa potešili aj domácnosti. Takto vyprodukovaná elektrina by totiž znížila jej ceny približne o tretinu. 

Sú veterné elektrárne bezpečné?

Keďže umiestnenie veternej elektrárne musí spĺňať zákonné pravidlá ako napríklad hlučnosť či dostatočná vzdialenosť od ľudských príbytkov, samotná elektráreň nemá na ľudí negatívny vplyv. Je to dokonca riešené legislatívou. Veterné elektrárne prechádzajú prísnym hodnotením a posudzovaním vplyvov na životné prostredie, ako aj ľudí žijúcich v okolí. 

V Rakúsku sú veterné elektrárne súčasťou bežného života. 13 % elektriny vyrábajú práve z vetra. Veterné elektrárne postavili tam, kde nezasahujú do vizuálu krajiny, neohrozujú ľudí ani prírodu, ba čo viac, vďaka veterným elektrárňam majú prístup k neobmedzenému zdroju energie, ktorá je navyše v porovnaní s inými zdrojmi jedna z najlacnejších alternatív.

Sú veterné elektrárne bezpečné?
Sú veterné elektrárne bezpečné?

Veterná farma v Bruck an der Leitha v Rakúsku a veterná elektráreň s vyhliadkovou plošinou

Kúsok za hranicami, blízko mesta Bruck an der Leitha stojí veterná farma už 20 rokov. Energiu z nej čerpá 3400 domácností a ušetrí sa tým 12 tisíc ton CO2. Na jednej z veterných turbín, v 60-metrovej výške, postavili dokonca vyhliadkovú plošinu. Stačí zdolať 280 točitých schodov vo vnútri elektrárne a odškrtnúť si tento netradičný zážitok zo zoznamu ako som to spravil aj ja.

@milan_bezmapy 💨 Rakúske mesto Bruck an der Leitha žije v budúcnosti. Pred 20 rokmi tu postavili 5 veterných elektrární, ktoré dodnes zásobujú zelenou energiou až 3 400 domácností. Takto ušetria 12 tisíc ton CO2, čím chránia svoje životné prostredie. Na stránke podpormevietor.sk si prečítajte o zelených plánoch Slovenska viac. #veteraenergia #greenenergy #ecoenergy #windenergy #slovensko #podpormevietor #milanbezmapy #zahorie #bruckanderleitha #fyp ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Je veterná elekráreň spoľahlivá?

Zamýšľate sa, čo vtedy, ak nebude fúkať? Žiadne strachy, moderné turbíny fungujú už pri malom vánku. Ak vidíte, že sa jemný vetrík hrá s korunou stromov, veterná turbína sa točí. Stačí jej minimum. V opačnom prípade, pri víchriciach sa veterné elektrárne vypínajú, aby sa predišlo poškodeniu a ohrozeniu ľudského zdravia. 

Veľkou výhodou je, že pri veterných elektrárňach vieme predpovedať objem vyrobenej elektriny takmer na 100 %, čo značne uľahčuje plánovanú výstavbu a výber vhodnej, dostatočne veternej lokality. 

Sú veterné elekrárne vhodné do prírody a ohrozujú vtáky?

Veterná elektráreň je rovnako bezpečná pre ľudí ako pre prírodu. V prípade, že by veterné elektrárne ohrozovali živočíchy, nariadili by sa opatrenia na ich premiestnenie či ochranu, prípadne by výstavba nebola vôbec povolená. Veľmi veľa som ich videl počas návštevy púšte Atacama v Chile.

Ak sa pýtate, čo s takými vtákmi, veterná elektráreň je pre ne menej riziková ako výšková budova. Stretu s vtákom sa lopatka možno nevyhne, no v porovnaní s budovami v mestách, autami či mačkami, ktoré sú pre vtáky najväčšou hrozbou, je toto množstvo zanedbateľné. Existujú však opatrenia, ktoré toto číslo ešte znižujú. 

Veterné elektrárne sa nestavajú na migračných koridoroch vtáctva a vrtule sa ešte pred výstavbou natrú kontrastnou farbou, aby sa pre vtáky stali viditeľnejšími. O všetko je tak postarané. A úprimne? Mne sa uprostred lúky viac páči takáto ,,veľká vrtuľa” ako mohutné komíny jadrovej elektrárne, z ktorých sa celý deň dymí.

Sú veterné elekrárne vhodné do prírody a ohrozujú vtáky?
Sú veterné elekrárne vhodné do prírody a ohrozujú vtáky?

Veterné elektrárne na Slovensku – kde sa budú staviať?

Slovensko je v produkcii veternej energie pre rok 2022 na chvoste tabuľky. Za nami je už len Malta. Nie je to škoda, keď máme taký potenciál?

Minulé roky nás naučili, že je dobré mať viacero zdrojov energie. A to nielen rôznorodé, ale aj lacnejšie. Veterná energia je obnoviteľný zdroj energie, ktorý nepoškodzuje životné prostredie, neohrozuje živé organizmy a nevytvára emisie. Premena vetra na ekologickú energiu zníži závislosť Slovenska na uhlí a zemnom plyne. Nie je to presne to, čo potrebujeme?

Slovensko má ideálne podmienky na využitie vetra rovnako ako Rakúsko. Nielen na Myjave či v Malackách, ale pokojne aj na Strednom a Východnom Slovensku môžu veterné elektrárne naplno bežať. Zvýšenie počtu veterných elektrární na Slovensku by malo významný dopad aj na zamestnanosť – vytvorili by sa potrebné pracovné miesta v rôznych kútoch Slovenska.

@milan_bezmapy ♻️ Veterné elektrárne sú vhodné pre Slovensko, keďže máme ideálne podmienky na využite vetra. Súhlasíte? #veteraenergia #greenenergy #eco #klimatickakriza #zelenaenergia #slovensko #zahorie #bratislava #kosice #podpormevietor ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Recklácia veternej elektrárne a lopatiek

Je pravda, že časti veternej elektrárne, ktoré sa z rôznych dôvodov nedajú ďalej využívať, sa zakopávajú do zeme a nedajú sa recyklovať… Avšak, zmena je na dohľad. 

Lopatky sú kľúčovým dielom veternej elektrárne, pretože zachytávajú energiu vetra, ktorú generátory menia na ekologickú elektrinu. Končia na skládkach odpadov, no tento odpad sú len 3 % celej elektrárne, čo je v porovnaní s tonami popolčeka z uhoľných elektrární a jadrovým odpadom, ktorý nevieme recyklovať, minimum.

@milan_bezmapy 💚 Za posledné mesiace sme v spolupráci so Slovenskou fotovoltickou asociáciou pripravili päť videí a vyvracali mýty o veterných elektrárňach, keďže sa na Slovensku idú stavať nové a ľudia sa ich boja. Ten najčastejší je, že lopatky sa nedajú recyklovať. Je to pravda, ak sa na tento problém pozrieme čiernobielo. Ale… #milanbezmapy #dnescestujem #veteraenergia #greenenergy #elektraren ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Vedci z Litovského energetického inštitútu však našli spôsob, ako lopatky rozložiť a ich sklenené vlákna znovu použiť v automobilovom a lodnom priemysle. (zdroj). Môžu ich tiež drviť a použiť namiesto piesku pri výrobe cementu. Uvidíme, čo ďalšie, nové a lepšie, prinesie budúcnosť.

Na webe podpormevietor.sk si o veternej energetike na Slovensku prečítajte viac a spolu #podpormevietor. Čítajme overené zdroje informácií a zamyslime sa nad tým, čo nás v priebehu pár rokov čaká. Myslime na zelenú budúcnosť našej krajiny, ktorá to potrebuje. 

5 COMMENTS

  1. Tendenčný a zavádzajúci článok, ktorý neuvádza dostatočne negatívne účinkyveterných turbín na ľudský organizmus, pokiaĺ sú turbíny umiestnené blízko ľudských obydlí, negatívne účinky na prírodu – vtáctvo, včely a migrujúcu zver reagujúcu na infrazvuk, spodné vody ktorých prirodzené cesty sa zničia pri gigantických množstvách betónu naliateho do základov a v neposlednom rade zabudol napísať, že Slovensko je vovýrobe elektriny sebestačné a nepotrebujeme si devastovať prírodu a krajinu obrovskými betónovými monštrami len preto aby sme ňou zásobovali západnú Európu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.