Vo Vegas som vyhral v kasíne, no na Slovensku by mi klepli po prstoch

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Keď som bol v Las Vegas, samozrejme, že som musel vyskúšať aj miestne kasína. Keďže som dieťa šťasteny, samozrejme, že som vyhral. To koľko som do automatov nahádzal radšej ale nespomeniem, haha. Potešil ma však výherný voucher, ktorý som si zamenil neskôr za peniaze. Od vtedy som sa k hracím automatom nedostal, no čo ma prekvapilo je, že ak by sme mali také Las Vegas na Slovensku, nebolo by to pre nás až také ízy čízy.

Už v lietadle do Vegas mi dali do ruky karty na zľavy v kasínach

Slovenská republika sa pridáva k ďalším európskym krajinám s novelou zákona o hazardu. Tamojšie ministerstvo financií sprísňuje ochranu proti gamblingu, ktorá by sa mala dotknúť prevádzkovateľov herní, ako aj ich zákazníkov. K automatom by sa už nemali dostať ľudia, ktorí poberajú rôzne sociálne dávky. Zákon, ktorý slovenská vláda schválila v minulom roku a ktorý vstúpil do platnosti 1. januára 2017, znižuje tiež počet miest, kde sa hazardné hry prevádzkujú. Hlavným cieľom je do roku 2019 odstrániť automaty z klasických krčiem. Ale naopak sa zvýši minimálny počet automatov na herňu zo súčasných piatich na dvanásť.

Online kasína aj herne budú mať ťažšie podmienky. Zákaz vstupu do herní budú mať predovšetkým obyvatelia poberajúci pomoc v hmotnej núdzi a gambleri. Vznikne akýsi register osôb, do ktorého patologických hráčov nahlásia ich známi, a tak si tieto osoby už kasíno hry nezahrajú. No herné zariadenia budú musieť zaviesť určité opatrenia, prostredníctvom ktorých budú overovať identitu hráčov. Ak hráč vstúpi do herne, predkladá občiansky preukaz a zamestnanec skontroluje, či je alebo nie je v zozname. Jednou z možnosťou tiež je, že by automaty mali čítačku občianskych preukazov. To však neplatí pre online kasína ako napríklad Sizzling Hot Deluxe.

Nočné Las Vegas láka svojou kreativitou a farbami.

Ak hráč, ktorý je na zozname, odmietne odísť z herne, zamestnanec musí zavolať políciu. Ak by takého hráča v herni nechal, podnik dostane pokutu vo výške až pol milióna eur a stratí licenciu.

Ďalšími zmenami, ktoré by mala novela zákona zaviesť, je absolútny zákaz vstupu neplnoletým. Zvýši sa daň na automat. Doteraz sa odvádzala ročná daň z jedného automatu vo výške 5 000 eur. A podľa nového zákona sa táto suma o 500 euro zvyšuje. Z tejto sumy aj naďalej pôjde do rozpočtu miest a obcí 800 eur a väčšia časť z vybranej dane až 4 700 eur poputuje priamo do štátnej pokladnice.

Ako sa bude riešiť online hazard? Slovensko sa v online sfére inšpirovalo Bulharskom, Lotyšskom, Estónskom, Rumunskom, Litvou, Nórskom a ďalšími krajinami. Online hazard by mali aj na slovenskom internete prevádzkovať len licencované firmy, ktoré získajú takzvanú licenciu pre online gambling. Momentálne na Slovensku také firmy nie sú, a tak nemusia odvádzať ani daň. Kdežto licencovaná spoločnosť zaplatí daň, a tak bude vláda spokojná. Ostatné online kasína budú blokované, pričom o blokácii rozhodne súd.

V internetovom prostredí sa budú môcť zobrazovať len reklamy licencovaných kasín, čo je v Lotyšsku napríklad blackjackonline.lv. Kým nelicencované kasína už vás nebudú môcť lákať ani na ich bonusy a akcie. Proste ich reklamy budú zablokované a zakázané. Ale na Slovensku ešte otázka online kasín nie je vyriešená, a tak zatiaľ môžete hrať online automaty kdekoľvek a využívať aj lákavé bonusy kasín. Aktuálne majú licencie iba stávkové kancelárie, nie kasína. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť.

Cez deň Las Vegas spí

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.