Vyhliadkový let ako darček? Skúsil som aeroklub Prievidza, tu je recenzia

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vyhliadkový let ako darček? Ja som raz jeden takýto dostal na narodeniny. Bolo to na letisku v Očovej pri Zvolenskom hrade a podobný aeroklub som nedávno vyskúšal aj v Prievidzi. Rozhodol som sa naňho napísať recenziu, keďže si myslím, že vyhliadkové lety ako zážitkové darčeky sú celkom originálny nápad ako potešiť. Pripútajte sa, prosím.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Vyhliadkový let ako darček? Tu je moja recenzia aeroklubu v Prievidzi a let súkromným lietadlom

Vyhliadkový let ako darček? Skúsil som aeroklub Prievidza, tu je recenzia
Vyhliadkový let ako darček? Skúsil som aeroklub Prievidza, tu je recenzia. Foto: Milan Bez Mapy, Prievidza

Koľko stojí vyhliadkový let súkromným lietadlom v aeroklube Prievidza? Tu je cenník, kontakt a podujatia

Cena za minútu lietania v súkromnom lietadle v aeroklube Prievidza bola v čase mojej návštevy presne 3 €. Táto cena sa môže meniť v súvislosti s cenou leteckého paliva, takže si to pred rezerváciou radšej overte. Veľmi sa mi páčilo, že som sa mohol s pilotom dohodnúť, kade poletíme. Lety lietadlom si rezervujte na emailovej adrese info@aeroklub-prievidza.sk či na telefónne +421465430611, +421911110504. Konajú sa tu majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní.

Zoznam lietadiel na prenájom na súkromné lety v aeroklube Prievidza

Nižšie v tabuľke nájdete zoznam lietadiel, na ktorých si môžete v aeroklube Prievidza zalietať. Ja som si vyskúšal 15 minútový let hneď v prvom lietadle z tabuľky, WT-9 Dynamic, do ktorého sme sa zmestili iba ja a pán pilot. Tu je zoznam lietadiel na letisku v aeroklube v Prievidzi:

Vyhliadkový let ako darček

Názov lietadla Počet osôb Max. rýchlosť Určenie
WT-9 Dynamic 1 pilot + 1 cestujúci 280 km/h výcvik, letecká turistika, vlek vetroňov
WT-10 Advantic 1 pilot + 2 cestujúci 280 km/h
Zlín Z-43 1 pilot + 3 cestujúci 210 km/h letecká turistika, ukážkové lety
Cessna C-182 1 pilot + 3 cestujúci 269 km/h letecká turistika
Cirrus SR22 GTS G5 1 pilot + 4 cestujúci 334 km/h korporátne lietadlo

Zážitkový let lietadlom na letisku v Prievidzi

Počas letu mi môj súkromný pilot rozprával krátky príbeh o vnúčatách, ktoré sa poskladali svojej starej mame na vyhliadkový let lietadlom z letiska Prievidza. Preleteli nad jej rodným domom a ostali v šoku, keď zistili, že ich stará mama sa perfektne nad Prievidzou orientuje, hoci letí prvýrkát.

Poznala všetky ulice aj z vtáčej perspektívy, zatiaľ čo vnúčatá boli úplne stratené a nevedeli, ktorá ulica je ktorá. Zaujímavé, ako sa niektorí ľudia vedia orientovať v oblakoch, kým iní sú úplne stratení. Možno mala byť babka pilotka. Ja som niekde na pomedzí.

Lietadlo WT-9 Dynamic v aeroklube Prievidza na súkromné vyhliadkové lety

Lietadlo WT-9 Dynamic v aeroklube Prievidza
Lietadlo WT-9 Dynamic v aeroklube Prievidza, foto: Pavol Urbánek, letisko Prievidza
vyhliadkovy let WT-9 Dynamic aeroklube Prievidza
Štartujeme, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza
vyhliadkovy let prievidza
Najskôr treba stlačiť správne gombíky, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
vyhliadkovy let prievidza
Nad Slovenskom, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
vyhliadkovy let prievidza
Na letisku v Prievidzi, foto: Milan Bez Mapy, letisko Prievidza

Vyhliadkový let ako darček? Skúsil som aeroklub Prievidza, tu je recenzia

Keďže sme boli viacerí, ktorí v ten deň lietali, poprosili sme pána pilota, aby leteli súbežne a my si mohli spraviť paralerné fotky na Instagram =) Dĺžka letu teda závisí iba od toho, koľko eur si zaplatíte a kade chcete lietať. Z lietadla perfektne vidieť Bojnický zámok, oklité hory a mesto Prievidza. Letisko leží v Hornonitrianskej kotline pri Prievidzi a čo som nevedel je, že ide o medzinárodné verejné letisko, ktoré je určené na lety všeobecného letectva. Znamená to, že tu môžu pristávať aj dopravné lietadlá.

Skôr sa ale využíva na takzvanú leteckú turistiku, letecké športy, letecké výcviky pilotov a kultúrne podujatia. Nájdete tu viac ako 30 súkromných lietadiel a lietadlá tu ročne vzlietnu a pristanú zhruba 20 000 krát.

Výroba vetroňov a súkromných lietadiel na letisku v Prievidzi

Čo bola pre mňa úplná novinka je fakt, že na letisku v Prievidzi lietadlá aj vyrábajú, najmä vetrone. V celom areáli sú tri výrobné haly, v ktorých pracujú Slováci a vyrábajú lietadlá. Vetrone sa vyrábajú zo živice a laminátu a výroba jedného trvá zhruba štyri celé mesiace. Zaujímavý je ale fakt, že všetky vetrone musia byť namaľované iba na bielo, lebo čierny laminát by vplyvom tepla postupne zmäkkol.

Ak začne laminát na vetroni pomaly žltnúť, je potrebné s ním ísť okamžite do servisu, keďže najväčšia možná teplota, pri ktorej môže lietať je 50 stupňov. A tú vie mať iba laminát, ktorý je čisto biely.

Vyhliadkový let ako darček

aeroklub prievidza vyroba lietadiel
Výroba nových vetroňov, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
aeroklub prievidza vyroba lietadiel
Výroba nových vetroňov, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza
motor-vetron
Letecký motor, foto: Milan Bez Mapy, Prievidza

Letecký výcvik pilotov v aeroklube Prievidza

V aeroklube Prievidza, ktorý bol založený v roku 1950, môžete absolvovať letecký výcvik na pilota. Síce som žiaden nevyskúšal, všimol som si, že to majú v ponuke na web stránke, na ktorej je aj webkamera s priamym prenosom z letiska.

Dostať tu možno dva druhy licencií, licenciu na lietanie vo vetroňoch a licenciu na pilota súkromných letúnov (licencia PPL). S tou môžete lietať na jednomotorových lietadlách s piestovým motorom (netuším, čo to je), na motorizovaných vetroňoch a ultra ľahkých lietadlách. Možno nabudúce, haha =) *Článok vznikol v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Trenčín.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.