Našiel som ju. Moja najlepšia krajina pre život je hore nohami

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Aká je najlepšia krajina pre život? Päť rokov aktívneho cestovania, pät rokov navštevovania miest, krajín, národných parkov a dedín. Päť rokov prekvapení a sklamaní. Tisíce eur minutých na letenky, hotely a mamine magnetky, no vždy to nebolo úplne ono. Samozrejme, že som objavil nádherné miesta ako sú Maledivy či Havaj, no vždy tam bolo niečo, kvôli čomu by som tam žiť nemohol. Ako to však v živote býva, keď prestaneš hľadať, nájdeš. Vybral som sa na takmer polročnú cestu po svete, kde som navštívil viacero krajín. Do jednej som sa však neplánovane vrátil až trikrát užívam si to tu naplno.

Moja najlepšia krajina pre život je Austrália

najlepšia krajina pre život
Okolie Bondi beach v Sydney a bazény v mori

Do Austrálie som sa popravde nikdy veľmi nehrnul, lebo „tu nič nie je“. Všetci ma odhovárali, že je veľká a drahá. A to je aj pravda. Avšak, neviem prečo, ale v Austrálii sa cítim veľmi dobre. Prvý krát som sem prišiel v októbri 2016. Vrátil som sa sem aj v novembri a keď som sem prišiel ešte aj v decembri a na celý január, zistil som, že Austrália je to miesto, ktoré som toľko hľadal. Samozrejme, že sa neplánujem odsťahovať zo Slovenska, no ak by som mal, tak do Austrálie. To je moja najlepšia krajina pre život.


TIP: Dovolenka v Austrálii bol pre mňa najlepší cestovateľský zážitok. Ponúka ju aj cestovná kancelária Soda spolu s výletom na Fiji. Navyše, ak použiješ zľavový kód „BEZ MAPY“, dostaneš ako čitateľ tohoto blogu aj špeciálnu cenu.


Aj keď som viac krát vyhlásil, že moja najobľúbenejšia krajina je Juhoafrická republika (čo je stále pravda), žiť by som v nej mohol len v Kapskom meste. Stále ide o krajinu, kde bielych moc nemajú radi. V Austrálii sa ale cítim bezpečne a milujem miestnych ľudí.


TIP (zas): Prečítaj si, ako som skoro skončil v nemocnici v Juhoafrickej republike


Zopár dôvodov, prečo som o Austrálii presvedčený, že to je krajina pre mňa:

 • Pracovníčka v potravinách sa ma pýta, či chcem tašku. Keď poviem áno, celý nákup mi do nej pekne zabalí
 • na treku v lese som si všimol Austrálčana, ktorý fajčil. Špak od cigarety si dal do ruksaku
 • pri vstupe do vodopádu vidím tabuľu, ktorá ma prosí, aby som použil opaľovací krém, ktorý neškodí životnému prostrediu

 • auto na prechode zastavuje už vo veľkej diaľke
 • vodič MHD autobusu v Sydney ochotne vysvetľuje turistovi, kam má ísť. Pýta si od neho papier s perom a kreslí mu mapku
 • žena do mňa omylom strčí nákupným vozíkom v potravinách – hneď povie „och nie, prepáč!“ toto je najlepšia krajina pre život

 • spím cez Couchsurfing zadarmo u hosťa v Sydney, ktorého som nikdy pred tým nevidel– necháva mi kľúč od bytu a ide niekam preč. Vidíme sa večer a mám mu nakŕmiť psov.
 • Stojím na vlakovej stanici Sydney Central a rozmýšľam, prečo na tých vlakoch nie sú grafitti
 • prechádzam sa po ulici a nechápem, čo robia všetky odpadky v smetných košoch

 • pýtam sa policajtky vo Watsons Bay, či je dnes štátny sviatok, lebo mi meškal autobus. Zasmiala sa a povedala „áno, modli sa za tých, čo dnes pracujú, haha“.
 • ja vôbec nechápem, na čom sa všetci toľko usmievajú. Čo odo mňa chcú, že sú ku mne tak milí? lebo je to najlepšia krajina pre život
 • prečo je pracovníčka v hosteli, kde bývam na mňa milá aj po 7 hodinách v práci a je ochotná pre mňa zavolať do miestnej knižnice v meste Katoomba, NSW a zistiť, či je otvorená?

Proste, Austrália je moja nečakaná láska, ktorú som toľko hľadal. Nikdy som zo žiadnej krajiny na svete nemal tak dobré pocity, ako z Austrálie. Kvalitné jedlo, zábava, milí ľudia, vysoké platy, avšak úmerné cenám. Je tu drahšie ako v USA a dokonca drahšie ako na Havaji ale stojí to za to. No najlepšia krajina pre život je pre mňa Austrália a hotovo.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.