Výlet do Guatapé z Medellínu je môj top zážitok z Kolumbie

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série "Milan búra mýty",...

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Výlet do Guatapé z Medellínu? Všade na internetoch som čítal, ako sa to oplatí ako jednodňový výlet z Medellínu. Cesta trvá tak dve hodinky a mne sa jednoducho nechcelo zabiť štyri hodiny z dňa na hrboľatej ceste. Po pravde, tá cesta je tak zlá a kľukatá, že mi bolo zle (mne, čo zle býva iba z niektorých ľudí). Cesty dávam bez problémov. Mama mi vždy hovorila, že sa mám pozerať dopredu.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Kolumbia.


Výlet do Guatapé z Medellínu sa však stal mojim zážitkom č.1 z celej cesty po Kolumbii. Prečítaj si prečo by bola moja návšteva Kolumbie bez výletu do Guatapé nekompletná.

Celodenný výlet do Guatapé z Medellínu

Výlet do Guatapé z Medellínu
Príroda v Guatapé.

Prečo práve Guatapé? Toto bolo moje dôvody:

 • je tu mrte top príroda a ja prírodu milujem
 • hlavná atrakcia, El Peňol, ktorá je ešte pred Guatapé, ponúka super výhľad na celé okolie (ak si ochotný vyšľapať vyše 700 schodov, konkrétne 740)
 • je to jednoduchý celodenný výlet z Medellínu, ktorý nevyžaduje veľa plánovania
 • je to lacný výlet (ako celá Kolumbia)
 • všetci ho odporúčajú, tak na tom asi niečo bude, duh
 • neni prepchatý turistami, ako všetky veci, ktoré odporúča celý svet
 • potreboval som vypadnúť z rušného mesta, aj keď je Medellín veľmi príjemný
 • našiel som tam najlepší hostel na svete, v ktorom som kedy býval

Tu ti dám rýchly návod, ako sa dostať z Medellínu do Guatapé a naspäť v štyroch krokoch:

 1. Nasadni na metro a odvez sa na sever Medellínu. Vystúpiš na metro zastávke Caribe.
 2. Prejdeš mostíkom a si na autobusovej stanici North terminal Medellín.
 3. Prejdi k okienkam – tie ktoré predávajú autobusy do Guatapé to tam majú veľkým napísané. Slepý by to uvidel. Kúp si lístok a opýtaj sa na nástupište. Ja som kupoval tuším z okienka č.14 a zaplatil 13 500 pesos. Cesta trvá dve hodiny a môžeš vystúpiť rovno pod El Peňolom, len povedz vodičovi – kopec uvidíš z okna po pravej strane.
 4. Cestou naspať sa len postav k ceste a počkaj na bus – idú každú pol hodinu. Iba zamávaš a nastúpiš. Platí sa pri vystupovaní v Medellíne.

Výlet do Guatapé z Medellínu
Ráno ako z katalógu.

Celodenný výlez do Guatapé z Medellínu

Všetky fotky, kde sa kúpem v jazere sú z Galeria Guatape Hostel, kde som sa ubytoval. Fotky z tohoto hostela ma tak uchvátili, že som si tam zaplatil jednu noc. Ak by som vedel, ako tam je super, ostal by som aj tri noci. Navyše, v cene som mal raňajky. Mohol som sa s nimi dohodnúť, aby mi dali ubytovanie zadarmo, výmenou za tento článok a reklamu, no 8 €/noc je naozaj smiešna suma a ja biznis podporujem.

Problém bol, že som mal v Medellíne zaplatené ubytko na celých desať dní, tak som nechcel rozhadzovať peniaze. A druhá vec, vôbec mi tam nešiel internet. No popravde, nechýbal mi ani na sekundu.

V jazere dole sa dá plávať, pri ňom opekať a nič ma nebavilo viac, ako celodenné hojdanie sa v sieti s výhľadom na krásne kopčeky trčiace z jazier. Ak budem mať cestu okolo, určite sa tam vrátim na dlhšie. Tie raňajky a ranné plávanie v jazere si chcem ešte zopakovať.

El Peňol, alebo La Pierda je dôvod, prečo sem ideš

Hlavným dôvodom, prečo som sa vybral do Guatapé a prečo ho odporúča toľko cestovateľov je veľká skala s názvom El Peňol (alebo La Pierda). Pôvodní obyvatelia túto skalu uctievali aj pre jej netradičný tvar – vyzerá, ako keby ju sem niekto len tak položil.

Na severnej časti je bielou namaľované gigantické G a nedokončené U. Malo ísť o názov Guatapé, no obyvateľom časti El Peňol sa to nepáčilo, keďže pod Guatapé nepatria a práca nebola nikdy dokončená. Smerom hore je presne 740 schodov a od roku 1940 ide o národný monument.

Výlet do Guatapé z Medellínu
740 schodov nie je až tak náročných.

Za vstupné som zaplatil 18 000 pesos (5 €), čo sa mi zdalo na ceny v Kolumbii veľa, ale nič hrozné. Keďže som nemal dosť kešu, musel som si to najskôr odšľapať do najbližšieho mesta, Guatapé.

Mesto Guatapé samo o sebe

Prečo ale nenavštíviť mesto Guatapé, keď už som tu? Od skaly je peši asi 40 minút, no ak si lemra, využi služby tuktukov, ktoré tu jazdia hore-dole a za 2000 pesos ťa odvezú do mesta, alebo opačne, z mesta ku skale.

Guatapé sa mi páčilo ešte viac, ako samotná skala. Túto koloniálnu architektúru naozaj môžem a páči sa mi. Na hlavnom námestí, v úplnom centre je mrte kaviarničiek, bankomat, reštaurácií a mini obchodíkov so super cenami. Fontána funguje, narozdiel od väčšiny v Bratiske.

Výlet do Guatapé z Medellínu
Námestie v Guatapé.

Výlet do Guatapé z Medellínu bolo moje najlepšie rozhodnutie z celej Kolumbie a páčilo sa mi tu zo všetkých miest najviac. Čo by som nabudúce spravil inak? Ostal tu minimálne na tri noci.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.