Výlet do Guatapé z Medellínu je môj top zážitok z Kolumbie

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výlet do Guatapé z Medellínu? Všade na internetoch som čítal, ako sa to oplatí ako jednodňový výlet z Medellínu. Cesta trvá tak dve hodinky a mne sa jednoducho nechcelo zabiť štyri hodiny z dňa na hrboľatej ceste. Po pravde, tá cesta je tak zlá a kľukatá, že mi bolo zle (mne, čo zle býva iba z niektorých ľudí). Cesty dávam bez problémov. Mama mi vždy hovorila, že sa mám pozerať dopredu.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Kolumbia.


Výlet do Guatapé z Medellínu sa však stal mojim zážitkom č.1 z celej cesty po Kolumbii. Prečítaj si prečo by bola moja návšteva Kolumbie bez výletu do Guatapé nekompletná.

Celodenný výlet do Guatapé z Medellínu

Výlet do Guatapé z Medellínu
Príroda v Guatapé.

Prečo práve Guatapé? Toto bolo moje dôvody:

 • je tu mrte top príroda a ja prírodu milujem
 • hlavná atrakcia, El Peňol, ktorá je ešte pred Guatapé, ponúka super výhľad na celé okolie (ak si ochotný vyšľapať vyše 700 schodov, konkrétne 740)
 • je to jednoduchý celodenný výlet z Medellínu, ktorý nevyžaduje veľa plánovania
 • je to lacný výlet (ako celá Kolumbia)
 • všetci ho odporúčajú, tak na tom asi niečo bude, duh
 • neni prepchatý turistami, ako všetky veci, ktoré odporúča celý svet
 • potreboval som vypadnúť z rušného mesta, aj keď je Medellín veľmi príjemný
 • našiel som tam najlepší hostel na svete, v ktorom som kedy býval

Tu ti dám rýchly návod, ako sa dostať z Medellínu do Guatapé a naspäť v štyroch krokoch:

 1. Nasadni na metro a odvez sa na sever Medellínu. Vystúpiš na metro zastávke Caribe.
 2. Prejdeš mostíkom a si na autobusovej stanici North terminal Medellín.
 3. Prejdi k okienkam – tie ktoré predávajú autobusy do Guatapé to tam majú veľkým napísané. Slepý by to uvidel. Kúp si lístok a opýtaj sa na nástupište. Ja som kupoval tuším z okienka č.14 a zaplatil 13 500 pesos. Cesta trvá dve hodiny a môžeš vystúpiť rovno pod El Peňolom, len povedz vodičovi – kopec uvidíš z okna po pravej strane.
 4. Cestou naspať sa len postav k ceste a počkaj na bus – idú každú pol hodinu. Iba zamávaš a nastúpiš. Platí sa pri vystupovaní v Medellíne.

Výlet do Guatapé z Medellínu
Ráno ako z katalógu.

Celodenný výlez do Guatapé z Medellínu

Všetky fotky, kde sa kúpem v jazere sú z Galeria Guatape Hostel, kde som sa ubytoval. Fotky z tohoto hostela ma tak uchvátili, že som si tam zaplatil jednu noc. Ak by som vedel, ako tam je super, ostal by som aj tri noci. Navyše, v cene som mal raňajky. Mohol som sa s nimi dohodnúť, aby mi dali ubytovanie zadarmo, výmenou za tento článok a reklamu, no 8 €/noc je naozaj smiešna suma a ja biznis podporujem.

Problém bol, že som mal v Medellíne zaplatené ubytko na celých desať dní, tak som nechcel rozhadzovať peniaze. A druhá vec, vôbec mi tam nešiel internet. No popravde, nechýbal mi ani na sekundu.

V jazere dole sa dá plávať, pri ňom opekať a nič ma nebavilo viac, ako celodenné hojdanie sa v sieti s výhľadom na krásne kopčeky trčiace z jazier. Ak budem mať cestu okolo, určite sa tam vrátim na dlhšie. Tie raňajky a ranné plávanie v jazere si chcem ešte zopakovať.

El Peňol, alebo La Pierda je dôvod, prečo sem ideš

Hlavným dôvodom, prečo som sa vybral do Guatapé a prečo ho odporúča toľko cestovateľov je veľká skala s názvom El Peňol (alebo La Pierda). Pôvodní obyvatelia túto skalu uctievali aj pre jej netradičný tvar – vyzerá, ako keby ju sem niekto len tak položil.

Na severnej časti je bielou namaľované gigantické G a nedokončené U. Malo ísť o názov Guatapé, no obyvateľom časti El Peňol sa to nepáčilo, keďže pod Guatapé nepatria a práca nebola nikdy dokončená. Smerom hore je presne 740 schodov a od roku 1940 ide o národný monument.

Výlet do Guatapé z Medellínu
740 schodov nie je až tak náročných.

Za vstupné som zaplatil 18 000 pesos (5 €), čo sa mi zdalo na ceny v Kolumbii veľa, ale nič hrozné. Keďže som nemal dosť kešu, musel som si to najskôr odšľapať do najbližšieho mesta, Guatapé.

Mesto Guatapé samo o sebe

Prečo ale nenavštíviť mesto Guatapé, keď už som tu? Od skaly je peši asi 40 minút, no ak si lemra, využi služby tuktukov, ktoré tu jazdia hore-dole a za 2000 pesos ťa odvezú do mesta, alebo opačne, z mesta ku skale.

Guatapé sa mi páčilo ešte viac, ako samotná skala. Túto koloniálnu architektúru naozaj môžem a páči sa mi. Na hlavnom námestí, v úplnom centre je mrte kaviarničiek, bankomat, reštaurácií a mini obchodíkov so super cenami. Fontána funguje, narozdiel od väčšiny v Bratiske.

Výlet do Guatapé z Medellínu
Námestie v Guatapé.

Výlet do Guatapé z Medellínu bolo moje najlepšie rozhodnutie z celej Kolumbie a páčilo sa mi tu zo všetkých miest najviac. Čo by som nabudúce spravil inak? Ostal tu minimálne na tri noci.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.