Ako predísť opuchu nôh v lietadle a 4 cviky na prekrvenie nôh

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako predísť opuchu nôh v lietadle? Môj najdlhší let trval 17 hodín a 50 minút. Bez prestupu som letel z Dohy na Nový Zéland. Viete si predstaviť toľko hodín v lietadle? To je oveľa dlhšie ako jedna zmena v práci. Je to ako keby letíte do Londýna deväťkrát za sebou.

Bol to masaker a moje telo dostalo zabrať. Bolo celé stuhnuté a k celkovej únave prispel aj časový posun. V záujme vášho zdravia vám pri dlhých trasách odporúčam radšej zvoliť let s minimálne jedným prestupom. Verte mi, oceníte to vy aj vaše telo.

Ako predísť opuchu nôh v lietadle a trombóze

Keď letíte dlhý let na opačnú stranu zemegule alebo pokojne stačí aj na iný kontinent, je dôležité dbať na pár základných pravidiel, aby ste sa vyhli nielen jetlagu, ale aj jednému z ďalších sprievodných problémov – opuchu nôh. Možno v najbližších mesiacoch nepoletíte na miesto vzdialené 5000 km, no aj niekoľkohodinové presuny do destinácií počas leta sa môžu podieľať na opuchu nôh.

Opuch nôh vzniká dôsledkom zhoršenia mikrocirkulácie krvi a to totiž často môže viesť k až kveľmi nebezpečnej trombóze.

V tomto článku vám dám tipy, ako sa dá proti tomuto javu bojovať. Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu proti opuchnutým nohám po dlhšom lete. Doviedol ma k tomu fakt, že ani ja som sa tomuto problému nevyhol. Počas 14-hodinového letu do hlavného mesta Argentíny, môjho obľúbeného Buenos Aires, som sa vyzul. Ak ma sledujete pozorne, mohli ste vidieť, že rád nosím topánky z hrubšej kože. Práve počas letu mi tak opuchli nohy, že po prílete som si topánky nevedel obuť.

Ak vám niekto povie, že mu v lietadle opuchli nohy, verte mu. A nie, nie je to nepatrný problém. Počuli ste už pojem „cestovná trombóza”?

Čo spôsobuje opuchnuté nohy v lietadle a prečo nohy opúchajú

Trombóza je ochorenie, ktoré vzniká upchatím cievy krvnou zrazeninou a následným nedokrvením orgánu. Ak ste tento pojem ešte nepočuli, logicky už asi viete, čo je „cestovná trombóza.“ Stručne a jasne – keď vám počas cestovania následkom zhoršenej cirkulácie krvi vznikne krvná zrazenina.

To sa najčastejšie stáva práve v lietadle počas dlhého letu. Spôsobujú ju nielen zmeny tlaku v lietadle, no hlavne nedostatok pohybu a sedenie niekoľko hodín bez pohybu v jednej polohe.

Prevencia proti opuchom nôh počas dlhého letu či ceste autom

Po stovkách letových hodín dnes už viem, čo zaberá na opuchnuté nohy v lietadle. Dôležitá je prevencia alebo rýchla a účinná pomoc vo forme liekov.

Prevencia proti opuchom nôh počas dlhého letu či ceste autom
Prevencia proti opuchom nôh počas dlhého letu či ceste autom

Pitný režim je alfa a omega

Keďže cestujem niekoľkokrát mesačne, otestoval som si rutinu, ktorá mi sedí. Na dlhších letoch pre mňa základom „letový“ pitný režim. Sedím v uličke, aby som nerušene mohol chodiť na toaletu. Totiž do lietadla si so sebou nosím vlastnú dvojlitrovú fľašu, pretože nápoje od letušiek a navyše čistá voda je pre mňa základ.

V lietadle je vzduch veľmi suchý a hydratácia je preto nadmieru dôležitá. Vyhnete sa tým aj silnému jetlagu a pre telo je to zdravšie. A ešte jedna pripomienka – alkohol tiež dehydratuje. Tu si prečítajte moje tipy ako prekonať jetlag.

Pohybovať sa treba aj v lietadle

Veľa vody ma nielen hydratuje, ale zabezpečí, že sa budem v lietadle minimálne prechádzať. Vtedy som sa za to sedenie v uličke naozaj rád. Pohyb je jeden z najlepších spôsobov prevencie proti opuchom nôh.

V ideálnom prípade sa aspoň raz za hodinu na chvíľu choďte prejsť po lietadle. Hýbať nohami viete veľmi ľahko aj v sede. Vyskúšať môžete cviky, ktoré opisujem nižšie.

Prevencia proti opuchom nôh počas dlhého letu či ceste autom
Prevencia proti opuchom nôh počas dlhého letu či ceste autom

Detralex je liek pri žilových ochoreniach a opuchoch

Opuchnuté nohy v lietadle sa radia pod žilové ochorenie. Mám dobrú správu. Existujú lieky, ktoré pomáhajú v boji proti opuchnutým nohám počas bežných dní, no bez váhania aj počas cesty na dovolenku. Odborne sa volajú venofarmaká. Najpoužívanejším je liek Detralex.

Detralex uľavuje od opuchnutých nôh, ktoré tiež bolia, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a zvyšuje odolnosť žíl. Toto je perfektná prevencia proti opuchnutým nohám počas dlhých letov. Podáva sa buď vo forme tabliet alebo po novom aj vo forme perorálnej suspenzie vo vrecku, ideálne s jedlom.

Práve druhá možnosť je extra praktická na cesty, pretože vrecko hocikedy a hocikde v prípade potreby len postláčate, otvoríte a vypijete, a nemusíte ho ani zapíjať vodou. Liek Detralex 30 x 1000 mg si tak môžete zobrať do príručnej batožiny a mať ho v lietadle hneď po ruke. Ja som tak urobil minulý týždeň počas letu do New Yorku.

Detralex je liek pri žilových ochoreniach a opuchoch
Detralex je liek pri žilových ochoreniach a opuchoch

Vhodné oblečenie a kompresné podkolienky

Na dlhé lety sa obliekam výlučne pohodlne. Na seba si beriem voľné oblečenie, v žiadnom prípade nie obtiahnuté. Voľné oblečenie vám pomôže znížiť riziko opuchnutých nôh a o komforte ani nehovorím. Detto k topánkam – pohodlnosť nadovšetko.

Mnohým pomáhajú špeciálne kompresné podkolienky. Takéto podkolienky podporujú prirodzenú cirkuláciu krvi. Osobne ich nemám odskúšané, pretože mi zatiaľ zabralo všetko ostatné, čo spomínam, no nepočul som o nich krivého slova.

Cviky na prekrvenie nôh v lietadle

Cvikov, ktoré vám pomôžu prekrviť nohy či uvoľniť od opuchu a bolesti počas akokoľvek dlhého letu, je veľa. Ja som vybral pár základných, ktoré sa bez obmedzenia dajú vykonať v kabíne lietadla.

Dajte si krátku prechádzku len po špičkách alebo len po pätách. Vyskúšať môžete aj chôdza  po vnútornej alebo vonkajšej hrane chodidla. Keď sedíte, striedavo sa opierajte o päty a špičky. Tiež v sede sa oprite o päty a špičkami pohybujte do strán. Ďaľšie vhodné cviky nájdete v článku ako uľaviť od boľavých nôh.

Ako predísť opuchu nôh v lietadle a 4 cviky na prekrvenie nôh
Ako predísť opuchu nôh v lietadle a 4 cviky na prekrvenie nôh

Neignorujte problém, akým sú boľavé nohy z dlhého letu. Môže vám to skrátiť dni na dovolenke. Nohy vás všade musia nosiť. Doprajte im prevenciu a užite si oddych bez opuchnutých nôh. Cestuje a myslite pritom na svoje zdravie. Článok vznikol v spolupráci so Servier Slovensko spol. s r.o..

DETRALEX® 500mgx60 tabliet a DETRALEX ® 30×1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.