3 zoologické záhrady a farmy na Slovensku, kde možno pohladkať zvieratá

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Netradičné farmy a zoologické záhrady na Slovensku kde môžete pohladkať zvieratá existujú, no málokto ich pozná a vie kde sú. Bratislavskú ZOO do tohto článku zaraďovať nebudem z jedného prostého dôvodu – ide o typickú zoologickú záhradu, ktorú navštívil už hádam každý. Navyše, zvieratá tu nemôžete pohladkať. Na Slovensku však nájdete aj menej tradičné farmy a ZOO v ktorých zvieratá žijú buď vo voľnej prírode, lesoparku, alebo si ich môžete dokonca pohladkať a nakŕmiť.

Dnes vám predstavím tri ZOO a farmy, ktoré by ste mali určite navštíviť ak chcete hladkať zvieratá. Je vysoko pravdepodobné, že ste o nich ešte nepočuli. Ak vás čaká v najbližších týždňoch dovolenka na Slovensku, určite sa zastavte minimálne v jednej z nich.

Netradičné farmy a ZOO na Slovensku, kde žijú zvieratá vo voľnej prírode a môžete ich pohladkať

3 zoologické záhrady a farmy na Slovensku, kde možno pohladkať zvieratá.
3 zoologické záhrady a farmy na Slovensku, kde možno pohladkať zvieratá.

Najkrajšia zoologická záhrada

TIP: Asi najkrajšia zoologická záhrada, ktorú som kedy počas svojich ciest navštívil, bola v kalifornskom San Diegu. To je výlet na celý deň a hoci majú v ZOO astronomické vstupné, zvieratá sa v ZOO v San Diegu majú ako v bavlnke. Prečítajte si celý môj článok o tom čo vidieť v San Diegu aj mimo tejto zoologickej záhrade.


Slovenské zoologické záhrady, kde si môžete zvieratá pohladkať a dotýkať sa ich

  1. Biofarma Príroda Salaš v Stupave
  2. ZOO kontakt v Liptovskom Mikuláši
  3. Zveropark Losia farma v Lomnici,

Biofarma Príroda Salaš Stupava vám dovolí dotýkať sa zvierat a škaredých oviec

VSTUPNÉ – 0 € a parkovanie zadarmo pred salašom.

Biofarma Príroda Salaš v Stupave je miesto pri hlavnom meste, na ktoré sa dostanete za menej ako pol hodinu jazdy autom z Bratislavy. A aj napriek tomu biofarmu mnoho rodených bratislavčanov vôbec nepozná. Ja sem vždy rád vybehnem minimálne na obed, keď mám chuť na slovenské jedlo, alebo len tak pohladkať kravy, prasiatka či kozy a ovce, ktoré sa tu pohybujú vo voľnej prírode po celom salaši.

Je to tiež super tip na miesto, kam zobrať turistu zo zahraničia a ukázať mu typické Slovensko. Ovce sa na biofarme v Stupave pohybujú voľne po celom 22 hektárovom salaši spolu s ďalšími zvieratami po celý rok.

Biofarma v Stupave má vlastného baču, Janka a jeho celé stádo pozostáva z približne 120 ovečiek. Zaujímavosťou je, že tu chovajú najmä plemeno Lacoun, ktoré sa považuje za najškaredšie plemeno spomedzi oviec. Znamená to, že ovce na salaši v Stupave si pravdepodobne na Instagram fotiť nebudete, no majú vysokú dojivosť a priateľskú povahu. Vaše deti sa s nimi teda môžu pokojne hrať, hladkať a dotýkať sa ich, na čo sú ovce zvyknuté. Keď sa vybláznite, zastavte sa v ich vlastnej reštaurácii a objednajte si niečo zo slovenského menu.

Biofarma Príroda Salaš Stupava vám dovolí dotýkať sa zvierat a oviec.
Biofarma Príroda Salaš Stupava vám dovolí dotýkať sa zvierat a oviec.

ZOO kontakt v Liptovskom Mikuláši a možnosť hladkať a dotýkať sa zvierat

VSTUPNÉ – 7 €, parkovanie pri aquaparku cez cestu

Zbehnite z diaľnice pri Liptovskom Mikuláši a navštívte ZOO kontakt, ktorá je otvorená denne od 9 tej do 16 tej, aj v nedeľu. Posledný vstup je hodinu pred záverečnou. Po tejto ZOO sa môžete svojvoľne pohybovať a dotýkať sa a hladkať zvieratá. Osobne sa mi najviac páčila veľká lúka v strede areálu, po ktorej chodili kozy, ťava aj ovce a ja som ich mohol kŕmiť, škrabkať a fotiť sa s nimi. Na turistov a návštevníkov sú zvieratá úplne zvyknuté.

V ZOO kontakt sa nachádza aj vtáčia voliéra, do ktorej vám odporúčam vystáť si radu, keďže počet návštevníkov tu je obmedzený ako do všetkých klietok. ZOO kontakt má aj vlastné občianske združenie ZOOKONTAKT Baby Station, kde sa veterinári a odborníci starajú o zvieratá a hlavne mláďatá. Príjem Občianskeho združenia je použitý na lieky, krmivo, prevádzku a vybudovanie špeciálnej veterinárnej kliniky pre opustené mláďatá. Ich novinkou je najnovšie špeciálna motýlia záhrada.

V ZOO kontakt majú aj medvede.
V ZOO kontakt majú aj medvede.
Nakŕmiť môžete v ZOO kontakt aj papagáje.
Nakŕmiť môžete v ZOO kontakt aj papagáje.
V ZOO kontakt sú aj tigre.
V ZOO kontakt sú aj tigre.

Zveropark Losia farma pri Žarnovici

VSTUPNÉ – 8 € pre dospelého, 5,50 € pre deti do 12 rokov a ZŤP. Otváracie hodiny sa menia priebežne, odporúčam navštíviť ich webovú adresu.

Zveropark Losia farma som zatiaľ nenavštívil, no veľa o ňom počul. Vraj ide o miesto, kde je príroda krásna ako z rozprávky, počuť tu vodopád, je tu jazero plné rýb a pikniková lúka. Miesto, na ktorom si nemyslíte, že čas beží rýchlo a miesto, kde môžete niektoré zvieratá aj pohladkať. Na to je vyhradený špeciálny „hladkací kútik“ =) majú tu husi, králiky, tura, bažantov, muflónov, srnce, losy, dikobraza, emu, pávov, skunkov, jeleňov a mnoho ďalších zvierat.

Prechádzka celým Zveroparkom Losia farma trvá zhruba hodinku a pol ak chcete vidieť iba zvieratá, no ak tu chcete stráviť viac čas u a pomaly si vychutnať celý areál a miestny bufet, vyhraďte si zhruba štyri hodinky.


Zoologické záhrady kde sa môžete dotýkať zvierat a hladkať ich

Ak by som pátral viac, určite by som na Slovensku našiel viacero takýchto zoologických záhrad, kde môžete pohladkať zvieratá. Osobne mám ZOO a farmy rád, ak viem, že o zvieratká je dobre postarané, sú najedené a majú dostatok odpočinku. Často to na nich vidno na prvý pohľad =) Užite si výlet.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.