Ochutnal som Čierne vajce a neumrel som. Naopak, chcem ho znova!

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako chutí Čierne vajce? Keď som minule pozrel televízor a mrhal svojim drahocenným časom, videl som ako vo Faktore strachu nútili jesť Američanov niečo, čo vyzeralo naozaj nechutne. Bolo to čierne, triaslo sa to a podľa reakcií súťažiacich to aj pekne smrdelo. Išlo o takzvané Čierne vajce, nazývané aj ako Storočné alebo dokonca Tisícročné vajce. Humus, pomyslel som si, no chcel som to ochutnať. Výzvu zjesť škorpióna v Thajsku som splnil a dal som si ďalšiu. Zjesť čierne vajce. Pri mojej poslednej ceste do Ázie som však na túto kontroverznú pochúťku nikde nenatrafil a postupne na čierne vajce zabudol. Až do uplynulého víkendu v Bratislave.

Ako chutí Čierne vajce? Hnilo.

Či už ho nazveme Čierne vajce, Storočné, Tisícročné alebo neviem ako, stále sa bavíme o tom istom vajci. Čo to však je a ako chutí Čierne vajce? Hnilo. Popravde, keď som pozeral Faktor strachu, usúdil som, že to musí byť naozaj nechutné. Pohľad na to, ako sa TO snažia zjesť Američania a dávajú pri tom rôzne pohľady sa mi veľmi páčil. Nikdy som však nevedel z vlastnej skúsenosti, ako chutí. Chcel som to zistiť a preto som sa rozhodol spraviť si vlastné Čierne vajce doma. Na čom stroskotal môj plán? Na mojej netrpezlivosti.

Čierne vajce pochádza pôvodne z Číny a nazývajú ich vajcia Pei dan.

Príprava Čierneho vajca trvá naozaj dlho, udáva sa, že 3 až 4 mesiace. Potrebujete na to veľkú nádobu, do ktorej vylejete vopred pripravenú zmes z popola, čaju a haseného vápna. Do tejto zmesi naukladáte slepačie vajíčka a čakáte 3 mesiace. Počas tejto doby vajce zhnije tak, že je až chutné a jedlé. Niektoré zdroje tvrdia, že viacia Pei dan majú extrémny obsah cholesterolu. Neviem.

storocne-vajce

cierne-vajce

Servírovanie Čierneho vajca

Úplnou náhodou som naň narazil v jednej bratislavskej čínskej reštaurácii na Židovskej ulici a vedel som, že si ho musím dať. Čašník priniesol jedno vajce, rozpolené na štyri malé kúsky a ja som ho mohol konečne ochutnať! Najskôr ma zarazila prenikavá hnilobná vôňa, na ktorú som bol však navyknutý z jedenia rôznych plesnivých syrov, ktoré mi chutia. Avšak, túto silnú vôňu, ktorá mi po chvíli prestala prekážať úplne zakrýval nakrájaný cesnak, ktorý s touto pochúťkou chutil geniálne. Koľko som zaplatil za jedno Pei dan vajce? 2 eurá.

Samotná chuť je veľmi jedinečná a neviem ju k ničomu prirovnať. Čierne vajce má konzistenciu normálneho vajíčka uvareného na tvrdo, možno žĺtok, ktorý je v tomto prípade skôr „šedok“ je trochu jemnejší. Ide naozaj o veľmi netradičnú pochúťku a ak by som bol dostatočne odvážny, pripravil by som pár Čiernych vajec vopred na svoju narodeninovú oslavu dúfajúc, že neotrávim zvyšok rodiny. Vajce nie je ani sladké, ani slané a úplne najviac mi pripomínalo chuť Olomouckého syrečka deleno syr Niva keď si odmyslíme slanú chuť a pridáme trochu hnilobného zápachu. Mňam! Neviem sa dočkať, kedy si dám Čierne vajce znova!

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.