Ako si vybrať cestovné poistenie podľa toho, kam a na ako dlho ideš


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Ako si vybrať cestovné poistenie? To je otázka, ktorú riešim hádam stále. Výber cestovného poistenia závisí od viacerých faktorov. Či ideš na túru do Álp, alebo ležať na lehátko k Balatónu, budeš potrebovať odlišné typy poistení. Prečítaj si moje rady, ako si vybrať cestovné poistenie tak, aby sa ti nebolo zbytočné, keď ho budeš naozaj potrebovať.

Ako si vybrať cestovné poistenie

Cestovné poistenie slúži na to, aby pokrylo tvoje neočakávané výdavky počas cestovania. Takými sú napríklad výdavky spojené so zrušením letu, stratenou batožinou, krádežou osobných vecí, autonehodou, zranenia či choroby a podobne. Uzatvorenie cestovného poistenia nie je povinné, no kto by dnes cestoval bez neho? Prečítaj si, ako si vybrať cestovné poistenie a na čo sa zamerať pri výbere.

Sopka na Bali
Sopka na Bali za mojim chrbtom.

Milan radí: „Veľa poistných udalostí nebude uznaných v prípade, že ti bude pri nehode zistený alkohol v krvi. V cestovnom poistení často nie sú zahrnuté športové aktivity s vysokým rizikom zranenia, cestovanie do rizikových krajín a tvoje súčasné choroby. Avšak, na väčšinu sa vieš dopoistiť za extra peniaze.“

Medzi takéto rizikové krajiny patrí napríklad Venezuela, Jemen, Lýbia, Sýria či Somálsko. Zoznam týchto krajín je priebežne aktualizovaný Ministerstvom zahraničných vecí a nájdeš ho tu. Prekvapilo ma, že aktuálne je vydaná výstraha aj pre Francúzsko a Taliansko. Ak sa chystáš do podobných „pochybných“ krajín, over si v poisťovni, či ti tam bude platiť poistenie.

Pred tým, než si uzatvoríš cestovné poistenie, odpovedz si na týchto šesť otázok:

  1. Aká bude dĺžka tvojej cesty do zahraničia? Toto je jedna z najdôležitejších otázok pri výbere cestovného poistenia a určení jeho ceny.
  2. Cestuješ sám alebo s niekým? Ak s niekym, môžete spolu ušetriť na rodinnom cestovnom poistení či poistení skupiny.
  3. Aká je hodnota vecí, ktoré si berieš so sebou a potrebuješ si ich poistiť proti krádeži? Ja napríklad cestujem s MacBookom za 1 000 €, čo je moja najdrahšia položka na cestách.
  4. Aké budeš robiť na tejto ceste aktivity? Budeš skákať tandemové skoky z lietadla v Dubaji, alebo piť drinky na pláži v Mexiku?
  5. Aký typ dopravy zvolíš? Lietadlo, prenájom auta alebo vlastnú dopravu?
  6. Do ktorej krajiny cestuješ a je označená ako riziková?

Štandardné cestovné poistenia sú na 60 a 90 dní na jedno opustenie Slovenska. V praxi to znamená, že ak odídeš na dovolenku, máš podľa tvojho poistenia obmedzený počet dní, koľko ti bude platiť na jeden odchod z krajiny. Väčšina ľudí sa zmestí do 60 dňového. Môžeš si uzatvoriť aj také, ktoré platí 365 dní na jedno opustenie Slovenska, no tam sú sumy podstatne vyššie. Ako si vybrať cestovné poistenie? Podľa dĺžky tvojej cesty a toho, ako často cestuješ.

Počas svojej cesty si nechaj úplne všetky doklady, ktoré hovoria o tom, kedy si opustil Slovensko. Poisťovňa si ich bude pýtať, aby zistila, či si náhodou neprekročil limit pobytu v zahraničí. Odlož si teda všetky autobusové lístky na letisko, letenky a potvrdenie o ubytovaní až do doby, kým sa vrátiš domov. Ideálne si ich aj vyfoť do mobilu, ak by si ich stratil. Ako si vybrať cestovné poistenie čítaj nižšie.

Ako si vybrať cestovné poistenie
S prepadnutým poistením v Sydney a spáleným čelom.

Ja mám uzavreté celoročné cestovné poistenie na dĺžku cesty maximálne 90 dní. Znamená to, že kedykoľvek opustím Slovensko, moje cestovné poistenie platí presne 90 dní od odchodu. Dovtedy sa musím vrátiť, inak ostanem nepoistený. Poistiť sa môžeš aj na konkrétne dni tvojej dovolenky ak vieš, že už nikam počas roka cestovať nebudeš.

Milan radí: „Vieš, že je dobré mať cestovné poistenie aj na celodenný výlet do Viedne či víkend v Prahe alebo Budapešti? Toto ľudia často podceňujú.“

Je dobré spomenúť, že ak cestuješ s niekým, môžeš využiť rodinné cestovné poistenie a rôzne balíčky pre celú rodinu či partnera alebo partnerku. Tiež si over, či už náhodou nemáš uzatvorené cestovné poistenie ako súčasť tvojej karty. Niekedy to tam býva automaticky a ani o tom nemusíš vedieť.

V prípade, že máš so sebou drahé veci ako napríklad laptop, profesionálnu kameru a podobne, na to ti odporúčam uzatvoriť extra poistenie. Štandardné cestovné poistenia majú obvykle určené, do akej hodnoty tvojich vecí sa vzťahuje (napr. 500 € max.). To platí aj pre športy, ktoré plánuješ na dovolenke vykonávať. Ak vieš, že budeš robiť horolezectvo a podobne, uzatvor si cestovné poistenie, ktoré to zahŕňa, inak ti zlomenú nohu poisťovňa nepreplatí.

Chodník slávy v Los Angeles
V USA sú ošetrenia veľmi drahé. Poisti sa.

V prípade, že cestuješ na dovolenku lietadlom a tvoje lietadlo mešká, niektoré cestovné poistenia toto vo svojich podmienkach nezahŕňajú. Tu ťa však chráni nariadenie Európskej únie. Prečítaj si článok ako na odškodnenie za meškaný alebo zrušený let. Máš nárok až na 600 € kompenzáciu, ktorá ide úplne mimo tvojho cestovného poistenia.

Je tiež veľmi dôležité vybrať si cestovné poistenie podľa toho, kam cestuješ. Či to bude iba Európa, alebo aj USA a Kanada. Môžeš sa poistiť aj na celý svet mimo USA a Kanady, ak tam neplánuješ cestovať alebo len na konkrétnu jednu krajinu.


  • Potrebujem cestovné poistenie na cestovanie po Slovensku? Tu máš zdravotné poistenie, čiže nie. Ak sa však chystáš na turistiku po slovenských horách, zísť sa môže poistenie zásahu horskej záchrannej služby. Stačí uviaznutie v teréne alebo zranenie, kedy potrebuješ pomoc horských záchranárov. Toto poistenie môžeš často nájsť v poistení k platobnej karte.
  • Môžem mať uzavretých viacero cestovných poistení? Ak si poistený u dvoch rôznych poisťovateľov, tí si podelia náklady. Škoda sa plní vždy iba z jedného poistenia.
  • Môžem si uzatvoriť cestovné poistenie priamo zo zahraničia? Nuž, to závisí od každej konkrétnej poisťovne. Niektoré majú v podmienkach, že počas uzatvorenia cestovného poistenia musíš byť fyzicky na území Slovenska, iné poisťovne to nevyžadujú. Treba sa priamo opýtať. Ja som toto riešil v Austrálii, kde som bol týždeň bez cestovného poistenia, lebo mi staré vypršalo. Kým som našiel také, ktoré viem uzatvoriť priamo z Austrálie, aby platilo, radšej som nedýchal, nech sa mi nič nestane.

Milan radí: „Pozri si, čo tvoje cestovné poistenie nezahŕňa. Najčastejšie to sú vojnové konflikty, teroristické útoky, povstania či neočakávané udalosti, akými je napríklad výbuch sopky na Islande.“

Džungľa v Kostarike
V džungli v Kostarike sú jedovaté mravce.

Otázku ako si vybrať cestovné poistenie si položil už hádam každý. Spísal som svoj rady a tipy ako si vybrať cestovné poistenie podľa toho, kam ideš na dovolenku a ako dlho tam budeš. Výber cestovného poistenia je veľmi dôležitý.
Otázku ako si vybrať cestovné poistenie si položil už hádam každý. Spísal som svoje rady a tipy, ako si vybrať cestovné poistenie podľa toho, kam ideš na dovolenku a ako dlho tam budeš. Výber cestovného poistenia je veľmi dôležitý.

Sponzorom tohto článku je ČSOB.


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


2 KOMENTÁRE

  1. Milan, super clanok, len prosim ta, tu „Lybyu“ si oprav na Libyu. Lebo potom je to celkom smutne, ked taky cestovatel ako ty nevie spravny nazov krajiny. Nic v zlom, tvoj blog mam inak rada :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.