Tipy ako zobrať batérie do kufra lietadla v podpalubí a neuhorieť

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Batérie do kufra lietadla a kufra nepatria. Aspoň sa to tak hovorí, že? Je to jeden veľký cestovateľský mýtus. Samozrejme, sú typy batérií, ktoré nemôžete nechať v kufri lietadla, lebo môžu začať horieť, no existujú presné špecifiká ktoré batérie áno a ktoré nie.

Tento článok je súčasťou série Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám cestovateľské mýtusy, ktorým Slováci veria. Prečítajte si všetky.

@milan_bezmapy 🔋🔥 Zoberte si svoje batérie do lietadla a dajte ich do kufra, keď musíte. Je mýtus, že elektronika nepatrí do podpalubnej batožiny lietadla. Skôr ako pád Boeingu tým riskujete iba to, že sa váš kufor stratí a prídete o notebook. Väčšina lítiových batérií v bežnej elektronike má menej ako 100 Wh a preto je bezpečná. Cestujte. #milanburamyty #milanbezmapy #dnecestujem #lietadlo #dovolenka #dovolena #fyp #slovakblogger #ryanair #emirates ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Batérie do kufra lietadla môžete zobrať, ak spĺňajú tieto podmienky

V kufre lietadla môžete prepravovať mobily aj notebooky, ak spĺňajú normy.
V kufre lietadla môžete prepravovať mobily aj notebooky, ak spĺňajú normy.

Keď som letel domov z dovolenky, dal som si do batožiny starý mobil, aby som sledoval jeho polohu a vedel, kade si cestuje môj kufor. Tento tip som zdieľal na Instagrame a zaplavili ma správy o tom, aký som nezodpovedný a lákam ľudí robiť veci, ktoré sú zakázané. A tak sa zrodil tento článok.

Lítiové batérie, dron a powerbanky do lietadla

Ak si plánujete dať do kufra lietadla lítiovú batériu, napríklad notebook, môžete. Avšak, tu sa pozerá na watthodiny zariadenia a batéria musí byť v notebooku, nie vybraná. Všetko čo má viac sko 100 Wh musí ísť do príručnej batožiny, výnimku majú len zdravotné zariadenia, ako strojčeky, robotické protézy či dýchacie zariadenia. Tie majú výnimku a ich batérie môžu mať 160wh, to však treba oznámiť na letisku a leteckejs poločnosti dopredu.

Lieky, toaletné potreby, ručné elektronické zariadenia, lítiové batérie a niektoré ďalšie predmety možno prepravovať, ak spĺňajú osobitné podmienky prepravy. Powerbanka musí ísť vždy do príručnej batožiny. Batérie sa rozdeľujú na nevyberateľné a vyberateľné. Pravidlá leteckej spoločnosti sa môžu líšiť, napríklad Lufthansa to má takto, batérie do 100Wh si môžete zobrať do lietadla, ak:

  1. sú zariadenia, ako notebook, kamera či smartfón, úplne vypnuté
  2. je zamedzené ich náhodné zapnutie sa
  3. ak je to možné, dá sa z nich batéria vybrať a preložiť do príručnej batožiny
  4. nie sú v kufri s horľavými látkami
  5. a povoľujú najviac 3 zariadenia väčšie ako smartfón (napríklad tri laptopy)

Typická kapacita batérie notebooku sa pohybuje od 30 Wh do 100 Wh. Ak chcete zistiť napätie a kapacitu, skontrolujte štítok batérie alebo špecifikácie. Napríklad štandardná batéria notebooku môže mať napätie 11,1 V a kapacitu 50 Wh, čo znamená, že dokáže uložiť 50 wattov energie na hodinu.

Je ale potrebné povedať, že ide o všeobecné pravidlo, ktoré sa môže líšiť od letiska k letisku. Pred odletom si vždy pozrite, čo sa k batériám píše na stránkach letiska z ktorého cestujete.

V tomto prípade je batéria najviac nebezpečná

Elektrobajky, hoovery či batérie nad 160Wh sú v lietadle zakázané. Najviac je batéria nebezpečná ak dôjde k jej mechanickému poškodeniu, čomu sa v podpalubnom priestore lietadla nedá zabrániť.

Lítiové batérie a powerbanky do lietadla: Pravidlá prepravy
Lítiové batérie a powerbanky do lietadla: Pravidlá prepravy

Elektronické cigarety a dron do lietadla

Väčšina leteckých spoločností povoluje prepravu elektronických cigariet a príslušenstva (ako náhradné náplne) v kabíne, avšak môžu byť povolené len určité typy batérií a objemy kvapaliny.

Ak sú elektronické cigarety nabité, kvapalina musí byť uložená v uzatvorenej nádobke s maximálnym objemom, ktorý stanovuje letecká spoločnosť (často je to 100 ml), a byť uložená v plastovom vrecku so zipsom, ktorý je súčasťou zásuvky na prepravu tekutín.

Stránka letiska Viedeň jasne hovorí o tom čo si zobrať na bezpečnostnú kontrolu a čo nechať doma. A čo dron? Áno, môžete si vziať dron do lietadla, či už v príručnej alebo podpalubnej batožine, no pre istotu z neho vybetre batérie, ak si nie ste istí, či majú viac ako 100 Kw.

Môžem si dať do kufa v lietadle Airtag?

Airtagy mnohé letecké spoločnosti zakazujú v kufroch podpalubí, nie je to však kvôli tomu, že má v sebe batériu, ale kvôli tomu, že má zapnutý bluetooth. Ak chcete prepravovať elektroniku so zapojenou batériou v batožine lietadla, podmienkou je, že všetky zariadenia musia mať vypnuté funkcie. Takýto zákaz mala dlho Lufthansa, no v októbri 2022 tento zákaz zrušili.

Prečo sa neodporúča prepravovať elektroniku v podpalubí a kufri lietadla?

Má to veľmi jednoduchý dôvod. Prepravovať elektroniku v kufri v podpalubí lietadla sa neodporúča preto, lebo môže začať horieť batéria, ale preto, lebo kufre sa strácajú a niekedy nikdy nenájdu. Prečítajte si moje tipy čo robiť keď sa vám na letisku stratí batožina.

Ako zobrať batérie do kufra lietadla v podpalubí a neuhorieť
Ako zobrať batérie do kufra lietadla v podpalubí a neuhorieť

Cestovnie s elektronikou v kufri v podpalubí lietadla a tri pravidlá pre prepravovanie batérie

Pokiaľ ide o elektroniku s lítiovými batériami, existujú tri limity.

  1. Menej ako 100 Wh: povolenie sa nevyžaduje.
  2. Medzi 100 a 160 Wh: Vyžaduje sa povolenie leteckej spoločnosti.
  3. Nad 160 Wh: nebezpečný tovar – nie je dovolené vziať si so sebou príručnú batožinu ani registrovanú batožinu.

Cestujte, Milan.

 

4 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.