Ako zarobiť peniaze na internete? Nepracovať pre peniaze

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Ako zarobiť peniaze na internete? To je otázka za milión. Ak by na ňu existovala jednoznačná odpoveď, nemal by kto blokovať rožky v potravinách alebo šoférovať električku v piatok večer do mesta. Avšak, dá sa to. Keď som v roku 2013 založil cestovateľský blog Bez Mapy, ani vo sne by mi nenapadlo, že sa ním a prácou na internete budem o pár rokov živiť. Čo som spravil inak? Nič.

Ako zarobiť peniaze na internete?

Prestať pracovať za peniaze. Minule som sa nad tým zamýšľal. Celé dni trávim písaním článkov, strihaním videí a plánovaním príspevkov na Facebook Cestujeme bez mapy. Koľko z toho mám zaplatené? Takmer nič. Prečo to ale robím? Lebo nemyslím na peniaze ale na výsledok. Vidím to, ako článok, ktorý napíšem na internete ľudia na Faceooku okomentujú, vidím to ako ho čítajú a zdieľajú. Vidím to, ako prichádzajú na moju stránku. V júli boli blogy Bez Mapy zobrazené takmer 40 000 krát.


TIP: Celý postup ako zarábať na blogu som zhrnul v jednej zo svojich kníh s názvom Bloger ako zamestnanie. 


ako zarobiť peniaze na internete
Hľadanie nápadov na pracovnom stretnutí. Autorka fotografie: Veronika Príbelová.

A tak to robím dookola. No a potom príde niekto, kto mi za článok či video zaplatí. Cieľom úspechu je nerobiť to pre peniaze, ale nastaviť si iné ciele a peniaze prídu. Ak to budeš robiť dobre a vytrvalo, nemáš a čoho báť. Preto je dobré mať zo začiatku stabilnú prácu tak, ako som mal kedysi ja. Bol to ideálny čas na rozbehnutie môjho biznisu, kde som sa nemusel báť riskovať.

Influencer marketing je na vzostupe

Mal som jedno šťastie. Začal som sa rýpať v možnostiach stať sa influencerom už v roku 2013, keď nikto z nás ešte nemal poriadny Instagram účet. Ľudia namiesto toho aby fotili seba ako jedia fotili iba to jedlo. A to bola chyba. Dnes je to naopak, všetci fotia seba a o jedle to už vôbec nie je. V roku 2013 pojem cestovateľský blog v Slovenčine takmer neexistoval a boli na Slovensku asi tri. Využil som dieru na trhu.

Čo spravíš pred tým, než si rezervuješ hotelovú izbu? Prečítaš si recenzie. Čo spravíš pred tým, než sa rozhodneš ísť na zipline? Pozrieš si videá ako to vyzerá. Aby som to uviedol na správnu mieru – firmy neplatia za dobré recenzie. Firmy platia za to, aby si niekto vyskúšal ich produkt a ukázal, ako ho používa.

Príklad influencer marketingu:

Čo je influencer marketing?

Nikoho už nezaujímajú super modelky, celebrity či speváci. Dnes sú na vzostupe bežní ľudia, ktorí robia bežné veci. Prečo? Lebo s v nich ostatní vidia. Keď som ja obyčajný chalan z Bratisky, prečo by iný obyčajný chalan z Bratisky nemohol zarábať na internete? Keď vidím niekoho, kto má bežný život ako niečo robí a dosiahol to, chcem to aj ja. Keď to dokázal on, dokážem to aj ja bez toho, aby som bol celebrita. Toto je influencer marketing.

Môja časová os zarábania na internete vyzerá takto:

2013: Počas štúdia na výške som založil cestovateľský blog. Len tak.
2014: Počas štúdia som aj cestoval za peniaze z brigád, aby som mal o čom písať.
2016: Hneď ako sa za tri roky zaradil medzi najčítanejšie cestovateľské blogy na Slovensku, začal som na webe predávať reklamný priestor.
2016: Napísal som eBooky a začal robiť workshopy.
2017: Otvoril som eShop a začal predávať eBooky a fyzické produkty.
2018: V predaji fyzických produktov som sa nenašiel a rozhodol sa sústrdiť na online.
2019
: Prišla éra Instagramu. Väčšina spoluprác sa presunula sem.
2020:
„Vďaka“ pandémii sa značky ešte viac presunuli na online, čo posililo moju pozíciu na Instagrame. Stal som sa ambasádorom značky Huawei pre Slovensko.
2021
: Instagram je zabehnutý, obzerám sa po ďalšej sociálnej sieti. eBooky a PR články na blogu zapadli prachom.
2022
: Tancujem na Tiktoku =D


TIP: Celý postup ako zarábať na blogu som zhrnul v jednej zo svojich kníh s názvom Bloger ako zamestnanie. 


Samozrejme, že tu môžem napísať tento zoznam toho, ako zarobiť peniaze na internete, ktorý nájdeš hocikde inde:

Rada na záver: Vymysli niečo originálne. Blogy budú čoskoro pasé.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Autorka titulnej fotografie: Veronika Príbelová.

Uložiť Uložiť Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

1 comment

  1. Pekný článok. Pre mňa je internet zlatou baňou, ktorá ponúka nespočet možností ako zarobiť peniaze. Trošku som pátrala po internete a prečítala som si zaujímavý článok, v ktorom som zistila, že sa dá prísť k zaujímavým zárobkom vďaka obchodovaniu na burze. Môžno to niekoho taktiež zaujme.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.