Arménska genocída: Takto vyzeral Jerevan počas 100.výročia!

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Počas mojej návštevy Amrénska som sa úplnou náhodou ocitol v Jerevane práve v deň, kedy bolo sté výročie od začatia Arménskej genocídy, kam prišla aj Kim Kardashian. Na takéto náhody mám šťastie – opičí prales na Bali som navštívil deň pred tým ako Paris Hilton a v Tel Avive som sa zas úplnou náhodou ocitol počas veľkého sviatku Purim. Arménska genocída a jej výročie tiež nebolo na mojom „zozname vecí, ktoré treba zažiť“ no v Jerevane by sa dal smútok krájať. Arménom sa tento dátum vryl hlboko do pamäte.

Arménska genocída: Takto vyzeral Jerevan na 100. výročie!

Dnes, po sto rokoch od začatia Arménskej geoncídy už máme našťastie v Jerevane iba nádherný pomník, ktorý pripomína tieto tragické udalosti z histórie. Pomník genocídy v Jerevane je však natoľko úžasný, že by ste ho počas svojej návštevy Jerevanu rozhodne nemali vynechať zo svojho itineráru. Pomník, ktorý je kruhového pôdorysu pôsobí nad mestom naozaj majestátne a aj vy sem môžete prísť položiť kvety. Oficiálne je výročie stanovené na 24.apríla, no Arméni si ho pripomínajú počas celého mesiaca.

Mňa táto skúsenosť naozaj mrazila. Prečo? Jednak som nebol pripravený, že zažijem z hľadiska histórie niečo tak významné (aj keď neviem, či slovo „významné“ je to pravé). Úplne hrôzostrašné však bolo to, že akonáhle som vstúpil do kruhu, kde horí večný plameň, ocitol som sa v inom svete. Prišlo sem mnoho ľudí z celého Arménska a ja som stál medzi nimi. Nikto z nich nerozprával a jediné čo bolo počuť bol horiaci oheň v strede pomníka a mierny, jarný vánok, ktorý vial mladým školáčkam vo vlasoch. Prichádzali sem celé autobusy plné študentov, ktorí tiež prišli preukázať ľútosť nad Arménskou genocídou. Neskôr som niekde na internete videl fotografiu Kim Kardashian, ktorá tu bola tiež v tento deň položiť kvet. Toto výročie si Arméni pripomínali počas celého marca a apríla.

pomnik genocidy jerevan
Majestátny pomník Arménskej genocídy v Jerevane.
armenska genocida pomnik
Stručné a výstižné.
armenska genocida vyrocie
V deň 100. výročia Arménskej genocídy sa tu zišli Arméni z celej krajiny aby položili kvety k večnému plameňu.

Čo je to genocída?

Pojem „genocída“ neexistoval pred rokom 1944. Ide o účelné vyvražďovanie veľkých más ľudí za cieľom „odstránenia“ existencie skupiny. Rovnakú genocídu spáchal Hitler na židoch.

Arménska genocída – kto za ňu môže a čo sa vlastne stalo?

Prečo nie je Turecko v Európskej únii? Kvôli Arménskej genocíde. V roku 1915 dala turecká vláda do pohybu plán na vykonanie genocídy na Arménov žijúcich v Ottomanovej ríši, kde sa ich nahádzalo takmer 2 milióny. Za päť rokov bolo vyvraždených 1 a pol milióna tureckých Arménov, kde tí, ktorí ostali na žive boli násilím „odstránení“ z krajiny. Aj keď sa  Turecko nikdy nepriznalo k zodpovednosti za Arménsku genocídu, stále je tu zakázané rozprávať o tom, čo sa stalo medzi rokmi 1915 až 1920. Mne len vŕta hlavou, prečo sme sa o Arménskej genocíde neučili na základnej škole?

armensko genocida
Trh s rôznymi výrobkami v centre mesta predával aj nálepky pripomínajúce genocídu Arménov.
jerevan genocida
Fialový kvet sa stal symbolom Arménskej genocídy.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.