3 tipy na bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave pre vozíčkarov

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave: Aj také máme na Slovensku. Zbaliť si plavky, opaľovák a osušku. Do batohu pitnú vodu aj obľúbenú knihu. Skočiť na bicykel alebo prvý autobus a hurá na obľúbené kúpalisko či plaváreň.


Nemáte čas čítať? Článok si vypočujte ako podcast:


Aké jednoduché, myslíte si. Ale ak máte v „povinnej výbave“ pomôcku, ktorá vám nahrádza nohy aj topánky,vozík, je to o čosi ťažšie.

Kam sa ísť kúpať s vozíčkarom? Tipy na bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave a okolí


Článok pre tento blog vznikol v spolupráci s Natáliou Turčinovou, do kategórie bezbariérové cestovanie s vozíčkarom. Cieľom týchto blogov je poukázať na to, že aj človek na vozíku môže plnohodnotne cestovať.


Bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave

3 tipy na bezbariérové kúpaliská v Bratislave vhodné pre ľudí na vozíku
3 tipy na bezbariérové kúpaliská v Bratislave vhodné pre ľudí na vozíku.

Bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave a okolí testované vozíčkarmi

A aj keď leto volá po zážitkoch strávených pri vode, vozíčkar si musí vodné radovánky vopred starostlivo naplánovať. Inak sa z potešenia môže stať nočná mora. Prinášam vám preto niekoľko tipov na bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave a blízkom okolí, vďaka ktorým sa aj ľudia so špecifickými potrebami môžu spontánne rozhodovať.
Ideálne sú to také miesta, ktoré už vozičkári otestovali. Najlepšie vedia, čo potrebujú a hlavne vedia, aké sú to naozajstné bariéry a čo predstavuje naozajstná bezbariérovosť.

Preto tu prinášam také tipy, ktoré sú overené tými najpovolanejšími. Ľuďmi s postihnutím, ktorí sa pohybujú na vozíku. Na internete totiž mnohokrát majitelia kúpalísk či plavární bezbariérovosť sľubujú, realita dokazuje opak. Veríme, že sa nesnažia zavádzať. Oni jednoducho netušia, čo je to bezbariérovosť. Nevedia, aké potreby majú ľudia s postihnutím a preto často uvádzajú za bezbariérové aj to, čo sa zďaleka nepribližuje európskym štandardom.

bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave
3 tipy na bezbariérové kúpaliská v Bratislave vhodné pre ľudí na vozíku. Foto: Pavol Kuklovský

Na čo sa pripraviť, ak ideme s vozíčkarom na bezbariérové kúpalisko či plaváreň

Čo vlastne vozíčkar potrebuje? Čo je dôležité, aby sa na kúpalisku cítil príjemne a bezpečne? Bez toho, aby musel zdolávať šmykľavé mokré schody, prosiť plavčíka či návštevníkov plavárne o pomoc, alebo vydržať bez toalety niekoľko hodín? Správne bezbariérové kúpalisko musí mať minimálne tieto veci:

  1. Vstupný vchod bez prekážok a schodov. V horšom prípade menší prah, ktorý sa dá zdolať na vozíku.
  2. Dostatočne veľká prezliekacia kabínka na plavky s priestorom na manévrovanie s vozíkom.
  3. Prístupná toaleta s veľkou plochou na manévrovanie vozíkom.
  4. Bazénový zdvihák pre ľahký prístup do vody.

Samozrejmosťou je vstupný vchod bez akýchkoľvek prekážok a schodov. Menší prah sa zdolať dá, ideálne by to bolo bez neho. Prezliekacia kabínka by mala mať dostatočne veľký priestor na manévrovanie s vozíkom. Veľkorysá plocha aj z dôvodu prítomnosti osobného asistenta, ktorý pomáha pri prezliekaní. Pomocníkom sú tiež madlá na držanie a miesto pre odkladanie ďalších pomôcok a oblečenia, prípadne cenností.

Absolútnym štandardom by mala byť prístupná toaleta. Nemyslíme takú, kde majú pani upratovačky sklad. Namiesto metly, vedra a čistiacich prostriedkov je pre vozičkárov opäť dôležitá veľkosť priestoru, výška misy, pomocné madlá na držanie ale aj umiestnenie umývadla, mydla, či toaletného papiera. Ak si myslíte, že je to banalita, či dokonca hlúpe riešiť takéto maličkosti, mýlite sa. Tieto „drobnosti“ rozhodujú o tom, či človek so svalovou dystrofiou alebo akýmkoľvek iným postihnutím napríklad dočiahne na papier a či si dokáže umyť ruky po toalete.


Bezbariérové kúpaliska a plavárne pre vozíčkarov

Jedným z najväčších problémom je vstup do vody. Ešte ťažší je výstup z nej, kedy mokré telo akosi „oťažie“. Veľkým pomocníkom je v týchto prípadoch bazénový zdvihák. Vďaka nemu sa ktokoľvek ľahko a rýchlo dostane do vody. Je to samozrejme finančne náročnejšia položka, preto túto perfektnú mašinku nenájdete všade. My však poznáme miesta, kde sa takýto zdvihák nachádza a nielen to!

  • Thermalpark v Dunajskej Strede je ideálny pre ľudí na vozíku
  • Hydrocentrum na Mokrohájskej
  • Kúpalisko Tehelné pole
bezbariérové kúpaliská a plavárne v Bratislave
3 tipy na bezbariérové kúpaliská v Bratislave vhodné pre ľudí na vozíku. Foto: Pavol Kuklovský

Thermalpark Dunajská Streda a bezbariérové kúpanie s vozíčkarom a celodenný vstup pre ZŤP aj asistenta

Thermalpark Dunajská Streda vzdialený len 50km od Bratislavy je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk Slovenska. Ponúka kvalitné služby a dokonalý relax pre všetkých, aj pre návštevníkov na vozíčku. Vyhradené miesto na parkovanie je bezplatné a nachádza sa priamo pred vstupom do Thermalparku. Vstup na recepciu je po rovine, bez prekážok a prahov. Areál má k dispozícii jeden bazén v exteriéri a rovnako jeden vo vnútri.

Do obidvoch bazénov je možné dostať sa prostredníctvom bazénového zdviháku, ktorý uľahčí prácu osobnému asistentovi a ušetrí hromadu energie návštevníkovi na vozíčku. Samozrejmosťou je tiež bezbariérové WC a prispôsobená väčšia prezliekacia kabínka. Okrem kúpania je možné využiť masážne centrum a obnovený saunový svet. Celodenný vstup do areálu ponúka Thermalpark za zvýhodnenú cenu 8€ pre držiteľa preukazu ZŤP a ďalších 8€ platí doprovod. Sympatické je neustále skvalitňovanie služieb a zjednodušovanie prístupu.

Hydrocentrum na Mokrohájskej a kúpanie na plavárni s vozíkom

Priamo v zariadení sociálnych služieb na Mokrohájskej ulici v Bratislave bolo zriadené hydrocentrum pod záštitou projektu Bratislavského samosprávneho kraja. Hydrocentrum a rehabilitácie sú prístupné pre klientov zariadenia, ale tiež pre širokú verejnosť.

Nakoľko cieľom projektu bolo vytvoriť priestor vhodný aj pre zdravotne ťažko postihnutých, budova je kompletne bezbariérová už od hlavného vstupu počnúc parkoviskom. Plaváreň prevádzkuje 6-dráhový, 3-dráhový a jeden menší podnetový bazén s teplotou vody okolo 35°C. Nechýba priestranná šatňa, bezbariérové WC ani bazénový zdvihák, ktorý ochotne obsluhuje zaškolený plavčík. Za hodinu plávania zaplatíte len 1,50€ vy aj váš osobný asistent. K hodine každý návštevník dostane ako bonus 15 minút na prezlečenie. To ocenia hlavne vozičkári, ktorí na obliekanie po kúpaní potrebujú dostatok času.

Kúpalisko Tehelné pole – pod holým nebom a takmer v centre

Kúpalisko Tehelné pole patrí medzi najkrajšie a najznámejšie bratislavské kúpaliská, ktoré majú bohatú históriu. Nájdete ho v športovom areáli v širšom centre Bratislavy v blízkosti zimného štadióna. Parkovanie priamo v areáli je spoplatnené sumou 1€/h bez ohľadu na to, či máte v kufri vozík, alebo nie.

Pohyb v priestoroch je bezbariérový, rovnako šatňa aj toaleta. Bazénový zdvihák bol túto sezónu mimo prevádzky, do sezóny 2020 sa plánuje opäť spojazdniť. Ak sa vyskytnú technické problémy, pri presune do vody ochotne pomáha plavčík. Celodenné vstupné je spoplatnené sumou 3€, doprovod vstupné neplatí.


ANKETA: Ktoré z týchto troch bezbariérových kúpalísk máte najradšej?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Veľkým potešením pre ľudí s postihnutím by bolo viac takýchto miest. Čo už je postavené, nenechávajme tak. Debarierizujme. Ale nie bariérovým spôsobom. Vyberme sa v šľapajach vyspelejšej Európy a doprajme si nielen potešenie z vody. Potom stretnúť vozičkára na kúpalisku už nebude taká rarita. Ďakujem Natálii za pomoc, tu si prečítajte jej blog.

Natália Turčinová & Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.