Bezpečnosť v Izraeli: 10 dôležitých tipov k návšteve Izraela

Obsah článku:

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bezpečnosť v Izraeli? Na otázku, aká či je v Izraeli bezpečn sa až tak priamo odpovedať nedá. Táto krajina sa mi veľmi páčila najmä kvôli ľuďom, ktorých som tu spoznal. Viem tiež o jednej travel blogerke, ktorá sa tu rozhodla na istú dobu žiť. Práve ona ma inšpirovala na napísanie tohoto článku o bezpečnosti v Izraeli.

Tel Aviv je supe moderné mesto s dokonalým nočným životom, ale Izrael nie je Tel Aviv, že? Pripravil som desať dôležitých tipov k návšteve Izraela.


TIP: Vedel si, že horúci Izrael má populárne lyžiarske stredisko? Ak chceš zažiť púšť aj sneh, okrem plaviek si zbaľ tiež lyžiarske nohavice a zajazdi si v nadmorskej výške 2814 m.n.m na Mount Hermont .

bezpečnosť v izraeli
Kúsok od Mŕtveho mora.

Bezpečnosť v Izraeli

 1. Nenechaj si opečiatkovať pas. Izraelská pečiatka v pase je, bohužiaľ, pre niektoré moslimské krajiny nežiadúca. V Tel Avive pečiatky dávajú na papier, ktorý je zvlášť pasu. Avšak, v Eilate (kam môžeš letieť aj z Bratislavy) dávajú pečiatky priamo do pasu. Pekne popros colníka, aby ti pečiatku do pasu nedal. Prečítaj si, prečo je Izraelský pečiatka v pase problém. 
 2. Poznaj históriu Izraela a politiku ešte pred tým, než sa tam vydáš. Vyhneš sa tak trápnym momentom, ako napríklad požiadanie Izraelského taxikára, aby ťa vzal do Betlehemu. Oni nemôžu. Bezpečnosť v Izraeli posudzuj aj z pohľadu miestnych.

  návšteva tel avivu
  V uličkách Tel Avivu.
 3. Pochop, že sú tu isté zóny. Návšteva Izraela sa určite zaobíde bez konfliktov, keď sa vyhneš zónam ako Palestína. Kto by tam chodil, že? Vyhni sa hranici s Egyptom, Sýriou a severnej hranici s Libanonom. Keď som si prenajal auto a jazdil po Izraeli, presne som vedel, kam môžem ísť a kam nie.
 4. Počas piatkov a sobôt zvýš pozornosť. Od západu slnka v piatok až po západ slnka s sobotu je v Izraeli sviatok, Shabbat (šabát). V praxi to znamená, takmer žiadne taxíky, mestská hromadná doprava a podobne. Najviac sa dodržiava v Jeruzaleme.

  návšteva tel avivu
  Panoráma Tel Avivu.
 5. Zisti, ako cestovať po Izraeli. Môžeš využiť miestne linky, širokú sieť autobusov alebo prenájom auta. Ja som zvolil to posledné a musím povedať, že cesty v Izraeli sú perfektné. Bezpečnosť v Izraeli je diskutabilná, no cesty dokonalé.
 6. Nezabudni na oblečenie, ktoré ťa zakryje. Ženy si musia zakryť ramená, hruď a nohy v tých najviac ortodoxných častiach, ako je Betlehem či Jeruzalem.
 7. Jedz miestne jedlo. Ochutnal si už hummus s falafelom? Toto nepotrebuje komentár.

  návšteva tel avivu
  Najlepší hummus na svete.
 8. Namiesto hotelov skús spať u miestnych. To je taká rada-nerada, ale kto vie, ako vyzerá byť bežného Izraelca?
 9. Svoju cestu do Betlehema si naplánuj poriadne. Nachádza sa v Palestíne a preto musíš prejsť check-pointom. Bezpečnosť sa tu však stále zvyšuje. Ak cestuješ taxíkom, musíš sa vodiča opýtať, či má Izraelský pas alebo nie. Ak má, nemôže ťa odviezť.
 10. Ak plánuješ z Izraela cestovať ďalej, uvedom si, že cez niektoré hraničné priechody sa nedostaneš. Hranice s Libanonom a Sýriou sú zatvorené, do Egypta sa dostaneš. Z Izraelu do Jordánska sa dostaneš bez problémov.

  návšteva tel avivu
  V uličkách.

[tp_cheapest_tickets_each_month_shortcodes origin=BUD destination=TLV title=“Tip na letenky do Izraela“ paginate=true subid=““ currency=“EUR“]

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Pozri sa do môjho obchodu.

Cestovaniu zdar!

32 COMMENTS

 1. Ahoj,
  Děkuji za článek.
  Měla bych dotaz, dá se s pujcenym autem dojet i na palestinska místa? Resp. Dostali jste se všude, kam jste chtěli?
  Díky

 2. Ahoj, plánujeme s přítelem cestu, problémem je, že na letiště Bena Guriona doletíme kolem 12 hod v Sobotu. Můžeš mi poradit jak se nejlevněji dostat do Jeruzaléma nebo Tel Avivu, když v tuto dobu prakticky nefunguje doprava? Našla jsem článek, že sdíleným taxi do Jeruzaléma to výjde na nějakých 64 ISL a do Tel Avivu asi 150 ISL což mi příjde dost divné, když Tel Aviv je k letišti blíže. Podle ceny se asi rozhodneme, zda nejdříve navštívit Tel Aviv nebo Jeruzalém. S hromadnou dopravou pak už další problémy nebudou.
  Moc díky 🙂

 3. K tomu bodu 3 ohľadom bezpečnosti: My sme boli autom aj v Palestíne (Od Masady hore do Jericha, potom Jeruzalem), aj v Golanských výšinach a popri severnej hranici prešli do Rosh Hanikra na hranici s Libanonom, a žiadne problémy sme nemali 🙂 …V Palestíne treba akurát fakt opatrnejšie šoférovať, keďže tam žiadne poistenie požičaných áut neplatí. V Golanách nás stopli vojaci, že ďalej nemôžeme. A v Rosh Hanikra sa premávali bojové lode a 2 džipy s gulometom popri pobreží, ale aspoň sme sa cítili cez noc bezpečne 😀 Takže podľa mňa je to tam už celkom bezpečné…ale samozrejme: človek nikdy nevie, čo a kedy sa stane. My sme tam boli cez tie požiare minulý rok, tak sme si zase užili iné problémy 😀

 4. Ja som bola v IL v Septembri uz po 9. krat.. Kazdy rok tam stravim 4 weeks a vôbec need lutujem. ILje pre mna moja srdcovka… Mat prasule, tak si kupim byt v Ashdode 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.