Bezpečnosť v Izraeli: 10 dôležitých tipov k návšteve Izraela
5 (100%) 3 votes

Bezpečnosť v Izraeli? Na otázku, aká či je v Izraeli bezpečn sa až tak priamo odpovedať nedá. Táto krajina sa mi veľmi páčila najmä kvôli ľuďom, ktorých som tu spoznal. Viem tiež o jednej travel blogerke, ktorá sa tu rozhodla na istú dobu žiť. Práve ona ma inšpirovala na napísanie tohoto článku o bezpečnosti v Izraeli.

Tel Aviv je supe moderné mesto s dokonalým nočným životom, ale Izrael nie je Tel Aviv, že? Pripravil som desať dôležitých tipov k návšteve Izraela.


TIP: Vedel si, že horúci Izrael má populárne lyžiarske stredisko? Ak chceš zažiť púšť aj sneh, okrem plaviek si zbaľ tiež lyžiarske nohavice a zajazdi si v nadmorskej výške 2814 m.n.m na Mount Hermont .

bezpečnosť v izraeli
Kúsok od Mŕtveho mora.

Bezpečnosť v Izraeli

 1. Nenechaj si opečiatkovať pas. Izraelská pečiatka v pase je, bohužiaľ, pre niektoré moslimské krajiny nežiadúca. V Tel Avive pečiatky dávajú na papier, ktorý je zvlášť pasu. Avšak, v Eilate (kam môžeš letieť aj z Bratislavy) dávajú pečiatky priamo do pasu. Pekne popros colníka, aby ti pečiatku do pasu nedal. Prečítaj si, prečo je Izraelský pečiatka v pase problém. 
 2. Poznaj históriu Izraela a politiku ešte pred tým, než sa tam vydáš. Vyhneš sa tak trápnym momentom, ako napríklad požiadanie Izraelského taxikára, aby ťa vzal do Betlehemu. Oni nemôžu. Bezpečnosť v Izraeli posudzuj aj z pohľadu miestnych.

  návšteva tel avivu
  V uličkách Tel Avivu.
 3. Pochop, že sú tu isté zóny. Návšteva Izraela sa určite zaobíde bez konfliktov, keď sa vyhneš zónam ako Palestína. Kto by tam chodil, že? Vyhni sa hranici s Egyptom, Sýriou a severnej hranici s Libanonom. Keď som si prenajal auto a jazdil po Izraeli, presne som vedel, kam môžem ísť a kam nie.
 4. Počas piatkov a sobôt zvýš pozornosť. Od západu slnka v piatok až po západ slnka s sobotu je v Izraeli sviatok, Shabbat (šabát). V praxi to znamená, takmer žiadne taxíky, mestská hromadná doprava a podobne. Najviac sa dodržiava v Jeruzaleme.

  návšteva tel avivu
  Panoráma Tel Avivu.
 5. Zisti, ako cestovať po Izraeli. Môžeš využiť miestne linky, širokú sieť autobusov alebo prenájom auta. Ja som zvolil to posledné a musím povedať, že cesty v Izraeli sú perfektné. Bezpečnosť v Izraeli je diskutabilná, no cesty dokonalé.
 6. Nezabudni na oblečenie, ktoré ťa zakryje. Ženy si musia zakryť ramená, hruď a nohy v tých najviac ortodoxných častiach, ako je Betlehem či Jeruzalem.
 7. Jedz miestne jedlo. Ochutnal si už hummus s falafelom? Toto nepotrebuje komentár.

  návšteva tel avivu
  Najlepší hummus na svete.
 8. Namiesto hotelov skús spať u miestnych. To je taká rada-nerada, ale kto vie, ako vyzerá byť bežného Izraelca?
 9. Svoju cestu do Betlehema si naplánuj poriadne. Nachádza sa v Palestíne a preto musíš prejsť check-pointom. Bezpečnosť sa tu však stále zvyšuje. Ak cestuješ taxíkom, musíš sa vodiča opýtať, či má Izraelský pas alebo nie. Ak má, nemôže ťa odviezť.
 10. Ak plánuješ z Izraela cestovať ďalej, uvedom si, že cez niektoré hraničné priechody sa nedostaneš. Hranice s Libanonom a Sýriou sú zatvorené, do Egypta sa dostaneš. Z Izraelu do Jordánska sa dostaneš bez problémov.

  návšteva tel avivu
  V uličkách.

Tip na letenky do Izraela

Odlet Návrat Medzipristátie Spoločnosť Cena letenky

25.01.2018

29.01.2018

Direct

Tickets from 110

26.04.2018

02.05.2018

Direct

Tickets from 124

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Pozri sa do môjho obchodu.

Cestovaniu zdar!

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

2 KOMENTÁRE

Čo si myslíš ty?