Víza do Izraela: Mýty a fakty, či je izraelská pečiatka v pase problém

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Víza do Izraela? Slováci ich nepotrebujú. Na letisku ti bude udelený vstup na 90 dní. Avšak, izraelská pečiatka v pase je problém. Keď som letel do Tel Avivu, modlil som sa, aby mi nedali pečiatku. Našťastie som ju nedostal, no nie všetci majú to šťastie. Napríklad, v Eilate pečiatkujú pasy jedna radosť. Prečítaj si v článku moju skúsenosť a tipy, ako sa vyhnúť izraelskej pečiatke.

Víza do Izraela: Prečo je Izraelská pečiatka problém?

izraelská pečiatka
Namiesto pečiatky papierik.

Niektoré krajiny (hlavne moslimské) Izrael ako samostatnú krajinu neuznávajú. Bohužiaľ, dotýka sa to aj bežných turistov, ktorí nie sú nijakým spôsobom zapojení do konfliktu. Prečítaj si dva mýty o cestovaní do Izraela, ktoré súvisia s pečiatkovaním pasu:

Mýtus číslo jeden: Do Izralea nemôžeš vstúpiť s pečiatkou z moslimskej krajiny

Toto je hlúposť. Ja mám pas plný pečiatok z moslimských krajín a do Izraela ma pustili. Avšak, na letisku sa ma poriadne vypytovali. Prečítaj si, ako ma na letisku vypočúvali pred odletom. Vždy, keď videla pracovníčka na letisku pečiatku z moslimskej krajiny, pýtala sa ma na každú jednu cestu. Kedy som tam bol, s kým, ako dlho a prečo. Trochu mi to liezlo na nervy. V konečnom dôsledku to ale nebol problém a do krajiny ma pustili. Na zadnú stranu pasu mi dali žltú nálepku a do pasu toto (netuším, čo to znamená):

víza do izraela
Namiesto pečiatky nálepka.

Víza do Izraela pre Slovákov nie sú potrebné

Mýstu číslo dva: S Izraleskou pečiatkou v pase nemôžeš vstúpiť do moslimských krajin.

Bohužiaľ, na tomto je niečo pravdy. Irán, Sýria a Libanon sú absolútne tabu. Problémy môžeš mať aj v UAE a Saudskej Arábii. Avšak, Egypt, Turecko, Jordánsko a Maroko sú úplne v pohode. Čo ale môžeš spraviť je nasledovné:

  1. Požiadať pracovníka, aby ti pečiatku do pasu nedal jednoduchým „no stamp“. On pochopí, prečo. Mne napríklad pečiatku nedal do pasu vôbec a vstupnú som dostal
  2. Vybav si nový pas. Slováci môžu mať oficiálne dva pasy.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

4 KOMENTÁRE

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.