Mať blog o cestovaní je práca na celý život. Jedine, že by nebola.

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Blog o cestovaní ako zdroj príjmu na celý život? Nedávno som dostal od čitateľky správu, ktorá vo mne vzbudila množstvo otázok. Správa znela zhruba takto „Keď si vyštudovaný záhradný architekt, prečo sa tomu nevenuješ? Do kedy chceš cestovať a zarábať blogom?“ Aj keď ma trošku zarazila prílišná osobnosť tej otázky, prečo nie. Už som dal na internet video, kde sa sprchujem a otvorene rozprávam o svojom skrachovanom štvorročnom vzťahu. Takže, do kedy chcem cestovať? Dobrá otázka.

Blog o cestovaní ako práca na celý život

blog o cestovaní
Blogovanie na Filipínach

Ohľadne otázky, či je možné mať blog o cestovaní ako prácu na celý život mám celkom jasno. Áno, dá sa to. Poznám hneď niekoľko zahraničných travel blogerov, ktorí sa tomu neprestali venovať aj po tom, ako sa usadili a mali deti. Už niekoľko rokov sledujem austrálsky manželský pár, ktorí si hovoria yTravel. Obaja majú už pomaly štyridsať rokov a asi tri deti. Často cestujú s nimi. Otázne však je, na akej úrovni musí travel blog byť, aby uživil päť člennú rodinu. Avšak, austrálsky cestovný ruch je oveľa väčší ako ten slovenský, takže verím, že vedia čo robia. Taktiež sledujem Adventureous Kate, čo je tridsiatnička, ktorú jej blog o cestovaní živí na toľko, že si z neho platí byt v New Yorku na Manhattane. Mnohých blogerov živí najmä affiliate marketing.


TIP: Prečítaj si článok, koľko ma ročne stojí cestovanie.


Aj keď (už) nepíšem články po anglicky vôbec a rozhodol som sa sústrediť iba na slovenský trh. Zatiaľ to ide. Čiže áno, môže to byť práca na celý život, ak nevyčerpám studňu nápadov. Veľa blogerov (ako aj ja) má popri blogu ešte iné záležitosti s ktorými si privyrábajú. Organizujú prednášky, workshopy, píšu knihy a podobne. Ja napríklad píšem články aj inde, prekladám a veľmi sporadicky navrhnem aj dáku tú záhradu, keď už som to vyštudoval.

[socialpoll id=“2407032″]

Záhradný architekt ako spätné vrátka

Nič však netrvá večne a určite nebudem chcieť byť travel blogerom, keď ľudí začnem nudiť. Keď už nebude nikto čítať moje články a predbehnú ma iní, nebudem to robiť na silu. Preto som veľmi rád, že mám Ing. titul z výšky a môžem navrhovať záhrady. Mňa to totiž veľmi baví a vždy bavilo. Aktuálne sú to však len moje zadné vrátka, keby niečo nevyšlo. Písanie článkov užívam už tretí rok a milujem to. Tento konkrétne píšem v havajskej džungli v chatke bez elektriny a tŕpnem, aby sa mi môj Apple MacBook Air nepokazil od vlhka.

Takže odpoveď na otázku znie: „Nerobím záhradného architekta pre to, lebo nemusím. Práca cez internet ma aktuálne uživí. Akonáhle však niečo nevyjde, vždy sa k tomu môžem vrátiť, lebo ma to baví“.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.