Všetky krajiny, ktoré som navštívil v 2016 so sumou, koľko ma to stálo

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Rok 2016 bol šialený. Cestoval som doteraz najviac, ako kedykoľvek pred tým. Navštívil som krajiny, ktoré som dlho navštíviť chcel a taktiež som sa dostal aj na miesta, ktoré som vôbec neplánoval. Videl som slony v Afrike, vyšliapal si to na vrch Stolovej Hory v Cape Town, dostal sa do korunky Sochy Slobody v New Yorku, opil sa na pláži v Dubaji, no videl aj na známe Petronas Towers v Kuala Lumpur. Navštívil som Jeruzalem a nadnášal sa v Mŕtvom mori. Otváral som orechy s deťmi na pláži na Filipínach, pohladkal aligátora na Floride, dotkol sa Opera domu v Sydney, stúpil na morského ježka na Fiji a okúpal sa vo vodopáde na Havaji. Taktiež som sa povracal v Grécku na diaľnici a ukázal holý zadok v Taliansku.

Moje tohtoročné lety

Juhoafrická republika a Keňa v januári boli dva úplné protiklady

Dobrá začiatok, dobrý koniec. Juhoafrická republika sa vyšplhala na najlepšiu krajinu, ktorú som v tomto roku navštívil. Okrem toho sa dostala aj na prvé miesto všetkých krajín, kde som bol. Vedel by som tu žiť, je tu nádherná príroda, moderná civilizácia a nízke ceny. V Juhoafrickej republike som navštívil Johannesburg, Durban, Cape Town a národný park Pilanesberg. Poviem ti cica mica, nič sa nevyrovná momentu, keď musíš zastaviť auto, lebo ide cez cestu stádo slonov. Juhoafrickú republiku som taktiež odporučil v decembrovom čísle Madam Evy ako top krajinu na návštevu počas zimy. Avšak, od apríla nám trapáci zaviedli víza, takže pred tým šup do Viedne na ambasádu.

TIP: Prečítaj si všetky moje užitočné blogy o Juhoafrickej republike

bezpecnost v juhoafrickej republike
Národný park Pilannesberg v Juhoafrickej republike

Keňa? Ó nie. Keňa bol zbytočný omyl. Keňa sa mi nepáčila a čím viac cestujem, tým viac sa cítim lepšie v krajinách, kde nemusím odháňať žobrajúce chudé deti. Nemám rád krajiny, kde sa necítim bezpečne a kde ma na pláži sleduje chalan s tým, že mu mám dať peniaze na štúdium. Aj keď viem, že neštuduje, ale chce peniaze (možno na alkohol). Keňa je za mňa desať krát nie. Čo tam po peknej prírode, keď si ju neužiješ lebo si musíš stále dávať pozor na svoje veci?

Celková cena za 17 dní: zhruba 1 200 €

Marcový Izrael mi ukázal, ako tolerantní ľudia vedia byť

Túto krajinu som vôbec neplánoval navštíviť, no bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keď som jeden pekný deň na letisku dostal do ruky letenku do Tel Avivu od kamarátov. Aj keď som si musel prejsť nepríjemným výsluchom pred odletom do Izraelu, stálo to za to. Draho je tu podobne ako v USA, no nádherne. Navštívil som Tel Aviv, Jeruzalem, Masadu a Mŕtve more. Na Izraeli sa mi páči najmä to, aká otvorená je táto krajina. Nočný život v Tel Avive sa môže vyrovnať žúrkam na španielskych ostrovoch a všetci sú tu tak priateľskí!

TIP: Prečítaj si, aký krížový výsluch a otázky sa ma pýtali letisku pred odletom do Tel Avivu

blog o izraeli
Masada v Izraeli

Celková cena za 5 dní: zhruba 250 € (platil som len ubytko a stravu)

Grécko v máji s rodinou a pokazeným žalúdkom

S mamou som v máji navštívil Atény a Tesaloniky (Solún). Na Grécku milujem ich kuchyňu a naozaj som si užil všetky tie syry, baklavy a čo-ja-viem-čo. Až tak, že som zjedol niečo pokazené a jeden celý deň prevracal na hoteli v Tesalonikách po tom, ako som sa tam vracajúc na diaľnici prepravil autom. Grécko sa mi páči a keď sa tam vrátim, určite navštívim aj niektoré z ostrovov.

milan-grecko
Aténska akropola

Celková cena za 5 dní: 0 € (maminka všetko platila)

Miami a New York v júni bola moja povinnosť v rámci USA

Ou jé! Majami bič. Miami bola jedna z posledných krajín, ktoré som chcel v rámci USA ešte navštíviť. Bolo to super. Navštívil som aj Everglades národný park, za čo som si vyslúžil veľkú kritiku. Klikni na článok a prečítaj si, z čoho som bol obvinený. Miami je super a veľmi sa mi tu páčilo. USA mám rád a vždy sa sem rád vraciam ako turista, no žiť by som tu nemohol v žiadnom prípade.

V rámci tohto tripu som sa zastavil s kamošmi aj v New Yorku, kde som bol pred tým už asi päť krát. Toto mesto je super duper, no len na návštevu. Vždy, keď z New Yorku odchádzam, bolí ma hlava z toho hluku, špiny a davov.

viza-do-ameriky
Pod hotelom Plaza v New Yorku

Celková cena za 8 dní v USA: zhruba 1 000 €

Taliansko v septembri a spálený zadok

Pred tým, než som v októbri odišiel na zimnú cestu do tepla (ktorá mimochodom stále trvá a už som na cestách skoro 3 mesiace), vybral som sa do Ríma. Bol som tu naposledy pred troma rokmi, no to som mal len 7 hodinový prestup na letisku na ceste do Maroka. Vtedy som sa rýchlo odviezol do centra, dal si pizzu a išiel naspäť. Tento krát som však čas v Ríme využil naplno a videl všetko, čo vidieť treba. Taktiež som si spravil výlet z Ríma do Castel Gandolfo, kde som sa nahý okúpal v nádhernom jazere.

výlet z ríma
Skok do jazera Lago Albano nedleko Ríma

Celková cena za 6 dní v Ríme: zhruba 400 €

Spojené Arabské Emiráty, Filipíny, Malajzia, Austrália, Fiji a Hawaii sú krajiny, ktoré som navštívil od októbra do decembra v rámci mojej cesty okolo sveta. Tu však neviem povedať konkrétnu sumu, koľko ma to stálo, lebo som neporiadny a vôbec si to nezapisujem. Mám však mesačný limit 500 €, ktorý som zatiaľ nedodržal ani raz. Tento článok píšem na Havaji, kde som už mesiac. Časť času som trávil dobrovoľníctvom na kávovej bio farme a časť cestovaním. Po Juhoafrickej republike je Havaj druhá top krajina, ktorú som v roku 2016 navštívil. Som zvedavý, čo nové prinesie rok 2017. Rád by som išiel na Iceland.

sólo cestovanie po Filipínach
Presúvanie sa medzi filipínskymi ostrovmi

[socialpoll id=“2409021″]

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.