Takto vyzerá cestovanie lietadlom PO korone. Z lietadiel zmizli časopisy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako vyzerá cestovanie lietadlom po koronavíruse? Na túto otázku som dnes ráno hľadal odpoveď. A našiel. V momente ako sa uvoľnili prvé opatrenia, letiská sa otvorili a letecké spoločnosti začali znova lietať aj pre turistov, kúpil som si prvú možnú akciovú letenku z Viedne a odletel. Za 9 € do Kolína, odkiaľ som vlakom prešiel do Düsseldorfu. Tento článok som napísal v lietadle a opäť sa raz cítil ako travelbloger.

Rozhodol som sa detailne pozrieť na to, ako sa bude cestovať po korona kríze lietadlom a na aké nové opatrenia si pri cestovaní lietadlom budeme musieť zvykať. Osobne si myslím, že vás týmto článkom poteším a nie je to taká katastrofa, ako to vykreslovali niektoré médiá. To tak ale platí so všetkým.

Cestovanie lietadlom po korone, meranie teploty a nové opatrenia na letiskách

Cestovanie lietadlom po korone, meranie teploty a nové opatrenia na letiskách
Cestovanie lietadlom po korone, meranie teploty a nové opatrenia na letiskách. FOTO: Huawei P40 PRO

Cestovanie lietadlom po koronavíruse, nové opatrenia na letiskách a povinný Covid test

Nad otázkou “ako bude vyzerať cestovanie lietadlom po korone” som sa zamýšľal počas pandémie veľakrát, a popravde, nevedel si predstaviť, čo sa v leteckom priemysle a doprave zmení. Čo bude inak a čo ostane? Z médií si pamätám rôzne hrôzostrašné informácie o tom, ako extrémne zdražejú letenky, ako skrachujú letecké spoločnosti. O tom, ako sa budú musieť cestujúci prísť na letisko minimálne štyri hodiny pred odletom, o tom, ako sa bude každému merať teplota. Ako bude pre lietanie povinný test na COVID-19 a nemožnosť pohybovať sa bez rúška v areáli letiska a v samotnom lietadle. Čo zo spomenutého je pravda a čo iba dohady?

Po dnešnom rannom lete z Viedne do Kolína s WizzAir (20.6.2020) vám môžem s radosťou potvrdiť, že nič z tohto čo sa písalo, nie je pravda a zo spomínaných opatrení sa zachovalo iba jedno. Asi aj viete ktoré. Na dopravu na letisko vo Viedni som opäť využil Slovak Lines, ktorí obnovili aj toto spojenie. Do 30.6 sa dá kúpiť špeciálny Travel Pass za 39 EUR, s ktorým cestujem do konca roka do Budapešti, Viedne a na letiská za 0 EUR neobmedzene.

Dezinfekčné opatrenia na viedenskom letisku po koronavíruse
Dezinfekčné opatrenia na Viedenskom letisku po koronavíruse. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Dezinfekčné opatrenia na viedenskom letisku po koronavíruse
Dezinfekčné opatrenia na Viedenskom letisku po koronavíruse. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Povinné rozostupy na letisku v Kolíne
Povinné rozostupy na letisku v Kolíne. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Prázdne letisko vo Viedni.
Prázdne letisko vo Viedni. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO

Bezpečné cestovanie lietadlom po koronavíruse a rúška na letisku

Veľmi rád by som dal do pozornosti fakt, ktorý sa mi stal. Pôvodne som mal do Kolína odletieť už minulý víkend, keďže som na Facebookovej stránke Polície SR videl status so zoznamom krajín, medzi ktorými je opäť umožnený voľný pohyb. Žiaľ, tento status je mierne zavádzajúci. Na základe neho som si kúpil letenku do nemeckého Kolína, no neskôr sa dočítal, že Nemecko je otvorené, no nejedná sa o žiadnu slobodu pohybu, ako to komunikovala naša polícia.

Na vstup do Nemecka bolo vyžadované potvrdenie o zamestnaní či nevyhnutnosti cesty, čo nepokladám za slobodu pohybu. Cestu som teda presunul o víkend neskôr a letenku prebukoval, keďže mi ani na nemeckej ambasáde nevedeli povedať, čo mám robiť. Nemecko sa oficálne turistom otvorilo až v pondelok 15.6.2020.

Cestovanie po koronavíruse, dobrovoľná a povinná karanténa či obmedzenia

Predtým, ako budete po koronavíruse cestovať do akejkoľvek destinácie na svete, odporúčam vám sledovať viacero zdrojov, ako len Facebook Polície Slovenskej Republiky. Najviac sa mi osvedčila stránka Ministerstva zahraničných vecí, kde sú vždy aktuálne informácie, ktorú sú dopĺňané každý deň. Čo sa zmenilo v cestovnom ruchu a cestovaní lietadlom po koronavíruse?

Aké sú aktuálne a nové opatrenia na letiskách pri cestovaní lietadlom po koronavíruse a nosenie rúšok v lietadle

Sklamem vás, žiadne a nič sa nezmenilo. Miestami som mal pocit, akoby sa nikdy nič nestalo. Minimálne na letisku vo Viedni, čo je medzinárodné letisko, som nepostrehol nič na čo by som už nebol zvyknutý. Rakúsko malo niekoľkonásobne viac nakazených ako my, no k uvoľneniu opatrení pristúpilo veľmi rýchlo. Tu je zoznam informácii a dezinformácí, ktoré kolovali internetom počas pandémie:

  1. Na letisko sa treba dostaviť minimálnem štyri hodiny pred odletomNIE JE TO PRAVDA
  2. Na letisku bude cestujúcim pred odletom meraná teplotaNIE, LETISKO VIEDEŇ NEMERIA TEPLOTU
  3. Na letisku bude potrebné preukázať sa povinným testom na Covid-19NIE, NO ZÁVISÍ TO OD KRAJINY DO KTOREJ LETÍTE
  4. Na letisku budú povinné rozostupy medzi ľudmi dva metreSÚ LEN ODPORÚČANÉ
  5. Zdražejú letenky – NIE, LETENKY ZLACNELI
  6. V lietadle bude vždy medzi cestujúcimi jedno voľné sedadloLETEL SOM S WIZZAIR, LIETADLO BOLO PLNÉ A SEDENIE AKO OBVYKLE
  7. Povinnosť nostiť rúška na letisku a v lietadle – ÁNO, AJ V LIETADLE AJ NA LETISKU

Cestovanie lietadlom po koronavíruse a nové opatrenia a pravidlá

Z leteckej spoločnosti WizzAir som dostal e-mail, v ktorom sa písalo o opatreniach spojených s cestovaním lietadlom po koronavíruse, no skôr išlo o odporúčania pre vlastné bezpečie každého z nás. Nosenie masky alebo rúška je maximálne povinné pre všetkých cestujúcich, rovnako ako pre letušky, pilotov a zamestnancov letiska.

Ak letíte viac ako štyri hodiny, odporúča sa, aby ste si so sebou zobrali viac rúšok a vymenili ich počas doby letu pre vašu najväčšiu bezpečnosť. Odporúčam vám kúpiť si tieto jednorázové rúška ideálne na cestovanie lietadlom.

WizzAir na letisku vo Viedni.
WizzAir na letisku vo Viedni. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Nastupovanie do lietadla po koronakríze.
Nastupovanie do lietadla po koronakríze. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Cestovanie lietadlom po korone.
Cestovanie lietadlom po korone. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Cestovanie lietadlom po korone.
Social distancing nič? Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Dezinfekcia v lietadle.
Dezinfekcia v lietadle. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO

Ako vyzerajú letiská po koronavíruse a robia meranie teploty pred cestou lietadlom?

Na letisku vo Viedni pribudli dezinfekčné gély, sedenie bolo možné všade, ako predtým. Rovnako ako pri nástupe do lietadla. Jediné, čo mi udrelo do očí, bola dezinfekcia tých sivých nádob na detekčnej kontrole, do ktorých sa dáva opasok, mobil, laptop a tekutiny. Po každom použití ich pracovníčka letiska dezinfikovala sprejom a utierkou. Pri nástupe do lietadla som dostal do rúk dezinfekčnú vreckovku priamo od WizzAiru. Rád by som však dal do pozornosti fakt, že každé letisko môže mať odlišné pravidlá a keď poletíte z Bratislavy, môžete mať úplne inú skúsenosť.

Od leteckej spoločnosti mi prišiel mejlom dokument pre vstup do Nemecka, ktorý som si musel vytlačiť a zobrať so sebou. V ňom som čestne prehlásil, že nemám teplotu, žiadne symptómy a nestretol som sa s nikým, kto bol chorý. Do vyhlásenia som musel napísať na seba kontakt a adresu ubytovania, kde sa budem počas pobytu v Nemecku zdržiavať. V konečnom dôsledku si ho ale odo mňa nikto nepýtal a ostal mi v príručnej batožine. Neviem, mal som ho niekde odovzdať?

Na palube lietadla je podľa leteckej spoločnosti všetko dezinfikované, no zmizli časopisy. Zrejme pre to, lebo to bola vec, ktorú každý zbytočne chytal. Jedlo, ktoré je možné si kúpiť od letušky, si môžete pozrieť jedine v mobilnej aplikácii na vlastnom mobile. Vzduch v lietadle je dezinfikovaný cez HEPA filtre, ktoré ničia 99,97 % vírusov a baktérií a všetci zamestnanci leteckej spoločnosti prešli povinným testovaním na koronavírus. Ak vám náhodou padlo na palube rúško alebo ste ho nemali na nose, len na ústach, letuška každého upozorňovala. To je všetko.

Prázdne letisko v Kolíne.
Prázdne letisko v Kolíne. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO
Cestovanie lietadlom po koronavíruse a Milan Bez Mapy.
Cestovanie lietadlom po koronavíruse a Milan Bez Mapy. Zvládli sme to. Sobota, 20.6.2020, FOTO: Huawei P40 PRO

Aby som to zhrnul, cestovanie lietadlom po koronavíruse nepriniselo veľa zmien. Popravde, čakal som toho oveľa viac. Na nosenie rúška som už úplne zvyknutý, čiže mi to na letisku ani v lietadle neprišlo zvláštne. Viedenské letisko bolo plnšie ako som čakal, Kolínske ľudoprázdne. Myslím si, že koronakríza spôsob cestovania nezmenila skoro vôbec a všetko je tak, ako sme boli zvyknutí. Čo sa zmenilo je čistota letísk a lietadiel, vďaka čomu sa budú choroby po svete šíriť oveľa menej.

Dávam však do pozornosti to, že každé letisko a krajina majú svoje pravidlá, preto berte tento článok iba informačne a na let lietadlom sa patrične prirpavte.

Milan Bez Mapy

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.