Cestovanie z Kosova do Srbska a možné problémy, ktoré ti hrozia

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Cestovanie z Kosova do Srbska môže byť problém. „Kosovo je Srbsko.“ Aspoň tak to tvrdí polovica sveta, ktorá stále Kosovo neuznáva ako samostatný štát. Podobne, ako ho, samozrejme, neuznáva ani Srbsko. Preto môže byť cestovanie medzi Kosovom a Srbskom problém, keď prídeš cez nesprávnu hranicu. O možnom zadržaní varuje aj Ministerstvo zahraničných vecí. Prečítaj si, ako cestovať medzi Kosovom a Srbskom dnes.

Cestovanie z Kosova do Srbska

Prečo je cestovanie z Kosova do Srbska problém? Srbsko neuznáva Kosovo ako krajinu. Aby som ale povedal pre začiatok, hranica medzi Srbskom a Kosovom nie je uzatvorená a dá sa cez ňu prechádzať. Dokonca chodia autobusy. Zo Srbska je úplne legálne vstúpiť do Kosova a vrátiť sa. Problém nastáva, ak ideš opačne. Tu sú dva prípady:

  1. Ak ideš z Kosova do Srbska po tom, ako si do Kosova prišiel zo Srbska (resp. vraciaš sa do Srbska z krátkej návštevy Kosova), budeš okej.
  2. Ak ideš do Srbska po tom, ako si do Kosova prišiel z iných krajín, ako Albánsko, Macedónsko a podobne, budeš mať problém. V pase budeš mať vstupnú pečiatku z Kosova, ktorú Srbsko neuzná a bude tvoj vstup pokladaný za ilegálny. Do Srbska ťa nemusia pustiť, v lepšom prípade iba preškrtnú kosovskú pečiatku v tvojom pase.

Stránka Ministerstva zahraničných vecí hovorí jasne:

„V prípade vstupu na územie Kosova z inej krajiny (Albánska, Čiernej Hory a Macedónska) alebo letecky, nie je možné legálne vycestovať priamo na územie centrálneho/južného Srbska (srbské orgány považujú takýto vstup za nelegálny so všetkými možnými dôsledkami, vrátane zadržania). V oboch prípadoch odporúčame opustiť Kosovo cez hraničný priechod do Macedónska, Čiernej Hory alebo Albánska.“

Kosovan passport stamp
Moja kosovská pečiatka v pase.

Cestovanie medzi Kosovom a Srbskom autom je však komplikované a neodporúčam ho v prípade, že máš kosovskú ŠPZ. Ak máš kosovskú ŠPZ a chceš ísť do Srbska, na hranici si musíš kúpiť dočasnú srbskú ŠPZ. Ak si ale na druhej strane, prenajať si auto v Srbsku a ísť na výlet do Kosova problém nebude – avšak, opýtaj sa v požičovni áut, či môžeš ísť s autom do Kosova. Niektoré to dovoľujú, iné nie. Na fóre som sa dočítal, že Avis, Hertz, Budget a Europcar by s tým mali byť okej.

Tu ti prikladám rôzne spôsoby, ako môžeš cestovať z Kosova do Srbska

  1. Z Prištiny choď autobusom do Skopje v Macedónsku, odkiaľ môžeš odletieť do Belehradu s Air Serbia. Letenky stoja okolo 70 € jednosmerne. Prečítaj si, čo vidieť v Belegrade.
  2. Z Prištiny choď autobusom do Skopje v Macedónsku a následne autobusom do mesta Niš, ktoré je blízko k hraniciam. Prečítaj si tiež, čo vidieť v Niš.
  3. Ak si v severnej časti Kosova, rýchlejšie to bude cez Čiernu Horu.
  4. Autom podľa plánika nižšie.
  5. Lietadlom z Prištiny do Belhradu sa nedostaneš. Aj keď chce Air Serbia túto linku začať lietať kvôli nadväzujúcim leto do USA. Veľa Kosovčanov chodí do USA a s prestupom v Belehrade by to mali oveľa rýchlejšie. Zatiaľ však tieto lety neexistujú.

Cestovanie medzi Kosovom a Srbskom

Cestovanie z Kosova do Srbska autom
Alternatívy cestovania autom z Kosova do Srbska.

Aby som to zhrnul, ak si do Kosova prišiel do Srbska a máš srbskú pečiatku, ktorá je v pase menej ako 3 mesiace pred tvojim vstupom do Kosova, si bez problémov. Srbskú pečiatku si však vypýtaj, niekedy pasy nepečiatkujú, keďže ti na vstup stačí iba občiansky. Ja pečiatky do pasov zbieram (už ich mám viac ako 70) a vždy si ich pýtam.

Ideálne sa môžeš ešte vyhovoriť na to, že si do Srbska prišiel na občiansky preukaz. Slováci na vstup do Srbska pas nepotrebujú a občianske sa, samozrejme, nepečiatkujú. Ak vieš, že pôjdeš do Kosova, zíde sa ti a ušetrí ti problémy. Do Kosova však potrebuješ pas a vstup na občiansky preukaz neumožňujú (podľa stránky MZV). Ak však plánuješ cestovať medzi Kosovom a Srbskom pravidelne a popri tom navštevovať aj okolité krajiny, zídu sa ti dva pasy.

TIP: Keď budeš v Kosove, prečítaj si čo vidieť v Prištine a dôvod, prečo bola v Kosove vojna.


Cestovanie z Kosova do Srbska môže byť problém. Prečítaj si, či ti treba pas, kde dostaneš pečiatku a ako prejsť hranicu legálne.
Cestovanie z Kosova do Srbska môže byť problém. Prečítaj si, či ti treba pas, kde dostaneš pečiatku a ako prejsť hranicu legálne.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.