Čo vidieť v Belehrade: Najkrajšie miesta & pikoška o penise

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série "Milan búra mýty",...

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Čo vidieť v Belehrade? Ja viem, že to hovorím často, no toto mesto ma dostalo všetkými desiatimi. A to nepreháňam. Možno to bolo aj pre to, že som od Belehradu nič extra neočakával. Avšak, ostal v mojej pamäti ako mesto plné ľudí, ktorí milujú kávu a patrične s ňou strácajú čas. Ja som Belehrad preskúmal s Belgrade Free Walking tour, kde sme sa stretli skupinka ľudí a miestna obyvateľka, hovorili jej Tamara, ktorá nás previedla centrom Belehradu. Táto prehliadka je zadarmo, no na konci sa platí dobrovoľný príspevok, ktorý je vždy okolo 5-10 €. Tamara ho dostala.

Čo vidieť v Belehrade: Tie najlepšie veci v centre

Republic square je miesto, kde sa odjakživa stretávali ľudia. Najčastejšie pod hodinami. Presne tu som sa s Tamarou stretol aj ja a začala moja prehliadka Belehradu. Ako správna Srbka mala v zálohe aj alkohol, aby sa mi páčilo. Toto je najcentrovatejšie centrum, ideálne pre prechádzku po Belehrade.

Skadarlija je bohémska časť Belehradu. Miestni muži, ktorí celé dni vysedávajú v kafanách hovoria „My nepotrebujeme Google, my máme kafanu“. Kafana v preklade znamená kaviereň, no význam má oveľa hlbší. Najčastejšie v nej pijú Rakiju, čo je národný drink. Niečo ako naša slivovica, no Rakija môže byť z čohokoľvek. Má sa piť rýchlo, exovať a Srbi tvrdia, že Rakija vylieči úplne všetko. Vyskúšal som, nakoľko jednu mala Tamara „náhodou“ v ruksaku. Bola to poistka, aby sa mi páčilo.


TIP: Pozri si, čo vidieť v Niš na juhu Srbska. Z Belehradu sem chodí autobus a za 3 hodiny je na juhu krajiny.

Silicon valley je časť mesta, ktorá má skutočne vtipnú históriu. V 90tych rokoch tu s obľubou vysedávali mafiáni v teplákoch a všetkým navôkol ukazovali, koľko majú peňazí. Vždy so sebou mali aj mladé blonďaté slečny, ktoré sa chceli priživiť na ich bohatstve. Tieto slečny však mali všetky okrem farby vlasov jedno spoločné – silikónové prsia a pery. Od vtedy tomuto miestu prischol prívlastok „Silikónové údolie“. Dnes by si ho však od ostatných častí mesta skoro vôbec nerozoznal. Najstaršia budova v Belehrade je mešita.

Pevnosť s veľkým parkom milujú miestni. Všetci sem chodia piť a popri tom si užívajú výhľad na mesto a Dunaj. Pevnosť patrí k najstarším v meste a v priebehu dekád si tu každý pristavil svoju vlastnú časť. Keď sa dnes prejdeš okolo, uvidíš múry z rôzneho materiálu, okná v rôznych štýloch a odlišné spôsoby murovania.

Katedrála svätého Sávu je trošku mimo centra, no dal som ju peši. Prechádza jak vyšitá. Ide o najväčší pravoslávny chrám na Balkáne.

známa katedrála
čo vidieť v belehrade

V parku s názvom Kalemegdan sa nachádza broznová socha menom Pobednik, ktorá tu bola premiestnená z centra mesta. Prečo? Ženy sa hanbili pozerať na nahý penis, ktorý je na soche. Dali ju teda premiestniť mimo centra a aby toho nebolo málo, umiestnili ju na stĺp vysoký 14 metrov. Ak chceš vidieť penis, vezmi si ďalekohľad. Alebo nainštaluj zoznamovaciu aplikáciu.


Čo vidieť v Belehrade? Vzťahy s Albánskom sú tabu

Srbsko-albásnke vzťahy je to, o čom sa nehovorí. Napätie medzi moslimským Albánskom a kresťanským Srbskom je stále veľmi vysoké. Vojna tu skončila iba v roku 2001 a mnoho z miestnych si ju doteraz pamätá, ako by bola včera. Belehrad sa však po bombovaní veľmi rýchlo spamätal a opäť vyrástol do pekného mesta hodného návštevy. O vojne, Albánsku a Kosovu sa tu však nehovorí.

V Belehrade som strávil tri dni a všimol som si, že Srbi milujú piť kávu a vysedávať na teraskách. Úprimne, z tohto mesta som bol milo prekvapený. Ten Balkán má naozaj niečo do seba.

TIP na ubytovanie v Belehrade: Prečítaj si moju recenziu na Park Hotel Belgrade, kde som bol ubytovaný.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

  1. Ja som bola v Belehrade v roku 1979, keď sme išli vlakovým zájazdom do Grécka. Nechcela som veriť vlastným očiam aké je to nádherné mesto, hotový Paríž. Nádherne oslvetlené mesto plné ľudí na bulvároch, obchody svetových značiek, vtedy pre nás len v časopisoch. Úžasné, doteraz si na to spomínam. Praha a Bratislava boli vtedy len vidiecke schátrané mestá.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Belehrad odporúčam. Naozaj. Ide o druhý Budapešť, mesto známe pre svoj bujarý nočný život, vysokú kvalitu reštaurácií, peknú architektúru a v neposlednom rade taktiež extra nízke ceny za jedlo a služby.Čo vidieť v Belehrade: Najkrajšie miesta & pikoška o penise
error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.