Čo vidieť v Niš v lete: Tipy na výlety aj zábavu v Srbsku

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Niš v lete? Počas mojej prvej návštevy Nišu v južnom Srbsku som v marci navštívil mnoho zaujímavých miest priamo v meste, no aj v jeho okolí. Niektoré atrakcie som si však nechal na svoju druhú, augustovú návštevu, kedy je počasie už očosi múdrejšie. Spísal som teda zoznam toho, čo vidieť v Niš počas leta a pripravil aj niekoľko tipov na zábavu. Máš rád jazz? 

Čo vidieť v Niš v lete

Čo vidieť v Niš v lete
Jazzový festival Nišville.

TIP: Okrem nižie spomenutých vecí je v Niš toho oveľa viac. Napríklad koncentračný tábor či mestská pevnosť. Prečítaj si druhý článok čo vidieť v Niš počas návštevy a čo robiť v Niš v jeho okolí. Tento článok pekne dopĺňa tieto dva predchádzajúce.


Čegar Hill

Práve tu sa udialo prvé Srbské povstanie. Avšak, vzhľadom na to, že tu bolo oveľa viac Turkov, než Srbov, domáci tento boj prehrali. Nepomer vojakov cítil aj vojvoda Steven Sindjelic a pušným prachom zabil na bojisku úplne všetkých protivníkov, no Srbských vojakov aj vrátane seba nevynechal. Pri výbuchu umrelo viac ako štyritisíc Srbov a desaťtisíc Turkov. Jednoducho masaker. Čo vidieť v Niš v lete? Bubanj stojí za návštevu.

Dnes tu stojí pomník, ktorý pripomína toto „hrdinstvo“ a všetkých Srbov, ktorí tu pri výbuchu zahynuli. Ich kosti sú umiestnené priamo pod pomníkom, na ktorý sa dá vystúpiť až úplne hore. Určite choď, je odtiaľto pekný výhľad na okolitú krajinu. Myslíš, že tu v noci straší? Nebol by som z toho prekvapený.

Čo vidieť v Niš v lete
Smutný pomník.

Bubanj pomník v tvare troch pästí muža, ženy a dieťata

Aby si sa dostal až sem, budeš zrejme potrebovať auto, nakoľko je Bubanj vzdialený od centra Nišu zhruba dvadsať minút jazdy. Ide o pomník, ktorý tu bol postavený po druhej svetovej vojne aby pripomenul obete koncentračného tábora, ktorý je dodnes dole v meste. Vraj tu a v iných častiach Srbska umrelo v tomto období dokopy viac ako 12 tisíc ľudí.

Práve na tomto kopci ich neonacisti zabíjali. Tieto tri monumenty znázorňujú zatvorené päste, kde jedna patrí mužovi, druhá žene a tretia hovorí za všetky deti. Ide o tri gigantické stavby z betónu, ktoré naháňajú dodnes strach.

Nišville jazový festival a ochutnávka vín

Niš v lete naozaj žije a ja som sa zúčastnil každoročného jazzového festivali Nišville, ktorý sa koná v mestskej pevnosti s parkom počas štyroch augustových dní. Tento rok sa tu odohralo 130 koncertov na dvanástich pódiách a prišlo sem vyše 700 umelcov z celého sveta. Vždy som si myslel, že jazz je len pre ľudí, ktorí už majú nejaký ten vek. Avšak, bol som veľmi prekvapený, keď som na vlastné uši počul, že jazz môže byť zaujímavý aj pre mladých ľudí.


Tip na ubytovanie v Niš:

Vyskúšaj Hotel Zen, kde som sa bol okúpať hore v bazéne. Nachádza sa v tichšej oblasti Nišu, zhruba desať minút jazdy autom z centra.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

1 COMMENT

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.