Čo vidieť v Niš v lete: Tipy na výlety aj zábavu v Srbsku

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť v Niš v lete? Počas mojej prvej návštevy Nišu v južnom Srbsku som v marci navštívil mnoho zaujímavých miest priamo v meste, no aj v jeho okolí. Niektoré atrakcie som si však nechal na svoju druhú, augustovú návštevu, kedy je počasie už očosi múdrejšie. Spísal som teda zoznam toho, čo vidieť v Niš počas leta a pripravil aj niekoľko tipov na zábavu. Máš rád jazz? 

Čo vidieť v Niš v lete

Čo vidieť v Niš v lete
Jazzový festival Nišville.

TIP: Okrem nižie spomenutých vecí je v Niš toho oveľa viac. Napríklad koncentračný tábor či mestská pevnosť. Prečítaj si druhý článok čo vidieť v Niš počas návštevy a čo robiť v Niš v jeho okolí. Tento článok pekne dopĺňa tieto dva predchádzajúce.


Čegar Hill

Práve tu sa udialo prvé Srbské povstanie. Avšak, vzhľadom na to, že tu bolo oveľa viac Turkov, než Srbov, domáci tento boj prehrali. Nepomer vojakov cítil aj vojvoda Steven Sindjelic a pušným prachom zabil na bojisku úplne všetkých protivníkov, no Srbských vojakov aj vrátane seba nevynechal. Pri výbuchu umrelo viac ako štyritisíc Srbov a desaťtisíc Turkov. Jednoducho masaker. Čo vidieť v Niš v lete? Bubanj stojí za návštevu.

Dnes tu stojí pomník, ktorý pripomína toto „hrdinstvo“ a všetkých Srbov, ktorí tu pri výbuchu zahynuli. Ich kosti sú umiestnené priamo pod pomníkom, na ktorý sa dá vystúpiť až úplne hore. Určite choď, je odtiaľto pekný výhľad na okolitú krajinu. Myslíš, že tu v noci straší? Nebol by som z toho prekvapený.

Čo vidieť v Niš v lete
Smutný pomník.

Bubanj pomník v tvare troch pästí muža, ženy a dieťata

Aby si sa dostal až sem, budeš zrejme potrebovať auto, nakoľko je Bubanj vzdialený od centra Nišu zhruba dvadsať minút jazdy. Ide o pomník, ktorý tu bol postavený po druhej svetovej vojne aby pripomenul obete koncentračného tábora, ktorý je dodnes dole v meste. Vraj tu a v iných častiach Srbska umrelo v tomto období dokopy viac ako 12 tisíc ľudí.

Práve na tomto kopci ich neonacisti zabíjali. Tieto tri monumenty znázorňujú zatvorené päste, kde jedna patrí mužovi, druhá žene a tretia hovorí za všetky deti. Ide o tri gigantické stavby z betónu, ktoré naháňajú dodnes strach.

Nišville jazový festival a ochutnávka vín

Niš v lete naozaj žije a ja som sa zúčastnil každoročného jazzového festivali Nišville, ktorý sa koná v mestskej pevnosti s parkom počas štyroch augustových dní. Tento rok sa tu odohralo 130 koncertov na dvanástich pódiách a prišlo sem vyše 700 umelcov z celého sveta. Vždy som si myslel, že jazz je len pre ľudí, ktorí už majú nejaký ten vek. Avšak, bol som veľmi prekvapený, keď som na vlastné uši počul, že jazz môže byť zaujímavý aj pre mladých ľudí.


Tip na ubytovanie v Niš:

Vyskúšaj Hotel Zen, kde som sa bol okúpať hore v bazéne. Nachádza sa v tichšej oblasti Nišu, zhruba desať minút jazdy autom z centra.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

1 comment

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.