Štyri veci, za ktoré platíš pri cestovaní, aj keď sú často zadarmo
4.3 (86.67%) 6 votes

Cestovateľské rady? Hah. Rovno preskočím tie hovadiny ako „cestovanie je tak drahé, ako si ho urobíš“ a pod. Čo ale chcem povedať je, že za niektoré veci, ktoré sa najskôr zdajú spoplatnené, sú v skutočnosti zadarmo. Prečo? Aby na tebe ostatní zarobili.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek.


Cestovateľské rady, ktoré sa ti naozaj zídu

Sedadlo v lietadle je spoplatnené len cez internet

Pri bežných spoločnostiach (nie nízko nákladových) panuje v poslednej dobe trend spoplatňovania výberu sedadla. Odkukali to od lowcostov ako Ryanair a pod. Pri online checkine mi systém automaticky priradí sedadlo a keď si ho chcem zmeniť, musím zaplatiť poplatok od 25 do 100 €, podľa toho, kde chcem sedieť. Alebo žeby nie?

najdlhší let na svete
Za sedadlo v lietadle nikdy neplať.

TIP: Prečítaj si, ako prežiť dlhý let.

Kašli na to a neplať nič. Keď prídeš na letisko, zmena sedadla je zadarmo. Stačí navštíviť check-in counter (to kde sedí teta a berie kufre), alebo tie smiešne mašiny na letisku, kde si tlačíš boarding pass. No a práve v nich sa dá sedadlo u väčšiny leteckých spoločností zmeniť zadarmo. Takto som ušetril pri TAP Portugal, KLM aj Iberii desiatky eur.

PS: Tento tip neplatí pri sedadlách s extra miestom na nohy a pod. Tiež neplatí pri nízko nákladových spoločnostiach, ako je Ryanair a pod.

Zrušenie rezervácie cez Booking zadarmo

Niektoré rezervácie ubytovania cez Booking sú nastavené tak, že ich musím zaručiť platobnou kartou. Pri rezervácií zadám číslo karty, meno, dátum platnosti a ochranný kód. Aj keď mi nie je nič stihnuté, rezervácia je zabezpečená v prípade, že s neukážem alebo ju budem chcieť zrušiť. Niekedy ale musím spraviť storno a nechcem vyhodiť do vzduchu peniaze len pre to, že som trtko a neviem si veci naplánovať.

Pri zaručení rezervácie platobnou kartou vždy zadávam zlý ochranný kód. To je to trojčíslie na zadnej strane tvojej karty. Ak tam mám napríklad 876, zadám 111, alebo tak. Booking to zoberie, no v prípade, že sa hotel rozhodne stiahnuť pokutu za zrušenie, nepôjde im to. Lebo majú nesprávne údaje z karty. Predpokladám, že ide o chybu na stránke Bookingu a čoskoro ju opravia, ale zatiaľ to funguje.

Cestovateľské rady, ktoré nepoznáš

Túto fíčurku využívam vždy, a aj vtedy, keď neplánujem rezerváciu rušiť. Niektoré postihnuté hotely si z ničoho nič stiahnu polovicu platby pár dní pred príchodom, čo mi veľakrát narušilo rozpočet. Raz ma vytočil hotel v New Yorku, ktorý mal plno, poslal ma preč a za noc si aj tak stiahli 100 €. Takú reklamáciu, ako vtedy, som hádam ešte nikdy nepodal. Ja som zákazník a ja rozhodujem kedy a koľko zaplatím.

Výber z bankomatu v zahraničí

Z bankomatu vyberám, keďže mám výbery nad 70 € zadarmo doma aj v zahraničí. Niektoré pošahané bankomaty však majú extra poplatky, no ja viem, ako sa im vyhnúť. Zásadne sa vyhýbam bankomatom v obchodoch ako 7Eleven, na pumpách a pod.

Keď idem vyberať z bankomatu v zahraničí, idem do známej banky (HSBC a pod.). Tie majú svoje bankomaty a pôsobia medzinárodne. Na 99% bude výber bez poplatku.

cestovateľské rady
Vyberaj si, kde vyberieš.

Voda na letisku zadarmo

Keď som pristál v Panama City a videl, že predávajú balenú vodu, 0,5L za 4 €, povedal som si, nech sa poserú. Bol som ale smädný a vodu som si kúpil – veď si nechám prázdnu fľašu a tú si potom dopustím. Idioti mi ju vyhodili – aj keď bola prázdna a neskôr mi stratili kufor.

Ako odškodné za meškanie batožiny som dostal plastovú fľašu na vodu, ktorú teraz nosím všade so sebou. Vodu si napúšťam na letiskách na záchodoch (nie zo záchodov) alebo pitných fontánkach. Zadarmo.

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

13 KOMENTÁRE

  1. V naprosté většině případů hotel na to, aby stáhl peníze z karty nebo předautorizoval ten kód vůbec nepotřebuje. Bohatě k tomu stačí číslo karty a datum expirace.

  2. s tym bookingom je to take osemetne, lebo posledne razy co som si robila rezervaciu, tak hned mi robili z tych hotelov predautorizaciu, aj ked bolo ze zrusenie rezervacia zdarma, a ked som tam mala chybne udaje karty, som mala 24hod na opravu alebo mi zrusili rezervaciu

    ale hlavne tento blog je prilis dobry na clanky o tom, ako usetrit 2centy a ojbt system, nechod takym smerom, mas na viac, stastnu cestu naspat do americka, uz sa tesim na nove clanky :)

    • Ahoj, Simi :) dakujem – presne toto som potreboval pocut! ohladne Bookingu, jj, oni poslu mejl a da sa tu upravit, osobne to ale preferujem viac, ako keby si rozne hotely stahovali co chcu a kedy chcu z kreditky.

  3. K Tvojmu triku ohladom bookingu a garancie: pisat zle CVV je samozrejme riesenie, ale v pripade, ze hotel nedokaze den-dva pred prichodom autorizovat Tvoju platbu, ma pravo ti rezervaciu zrusit bez nahrady. Co samozrejme moze vyzerat velakrat ako malichernost, plus predautorizaciu realne robi minimum hotelov, ale niekedy ta toto dokaze dostat do nocovania na ulici proti svojej voli :-) Plus booking takýmto používateľom robí doživotný ban :-) doživotný = email adresa + číslo karty + číslo mobilu :-)

Čo si myslíš ty?