Chrám BESAKIH Bali – turistický horor ostrova, už nikdy viac!

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Chrám Besakih Bali známy aj ako the Mother Temple of Besakih je často uvádzaný ako TOP destinácia dovolenky na Bali. Ide však o premyslený turistický chyták a na toto miesto by som neposlal ani svojho najväčšieho nepriateľa. Chrám Besakih Bali je obrovským lapačom turistov, vysokých cien a tuctu neodbytných ľudí a najmä detí, ktoré spravia čokoľvek len aby z vás dostali peniaze. Chrám Besakih je hororom, ktorý počas dovolenky na Bali určite vynechajte a za ušetrené peniaze sa radšej choďte potápať – budete mať väčší zážitok, nakoľko potápanie na Bali je vďaka jedinečnému podmorskému svetu jednou z najpopulárnejších aktivít na Bali.

Chrám Besakih Bali – postrach turistov z celého sveta

Pura Besakih je najposvätnejšie miesto na ostrove, ktoré sa nachádza blízko malej dediny s rovnomenným názvom – Besakih. Chrám Besakih bol založený v ôsmom storočí hinduistickými misionármi a najstaršie kamene, ktoré sa tu nachádzajú majú vyše 2000 rokov. Ide naozaj o významné miesto, ktoré sa postupne stalo symbolom Bali. Bohužiaľ si dnes žiaden návštevník nemôže plne vychutnať atmosféru tohoto chrámu a vcítiť sa do kúzla tohoto inak čarovného indonézskeho ostrova. Lapači turistov a peniaze toto miesto premenili na „lunapark“, ktorý chcete čo najrýchlejšie opustiť. Ako? Čítajte ďalej.

chram Pura Besakih temple Bali

chram Pura Besakih temple Bali

Zlé skúsenosti z Bali

Pod chrámom, ktorý leží na kopci sa nachádza rozsiahle parkovisko pre návštevníkov. Akonáhle zaparkujete bude vaše auto obkľúčené predajcami s odevom zvaným sarong. Ide o kus látky, ktorý si omotáte okolo pásu a vyzerá ako sukňa. Sarong nieje k dispozícií v cene lístka, takže vám odporúčam si jeden zaobstarať vopred nakoľko je podmienkou pre vstup do chrámového komplexu. V prípade, že sarong máte budete sústavne otravovaní predajcami s rôznymi predmetmi a kvetinami, ktoré vám budú vnucovať a presviedčať vás, že ich bezpodmienečne potrebujete. Na vety typu „you need it for the ceremony“ prípade „you need it to enter“ nereagujte. Nepotrebujete nič, len sarong a vstupenku.

Vstupné do Pura Besakih je vyššie, než do ostatných chrámov. Cenu vstupenky predraží aj fakt, že budete požiadaní o zaplatenie povinne dobrovoľného príspevku. My sme zaplatiť odmietli, no pracovník v provizórnej búdke povedal, že ide o tzv. „donation by the law„, čo v preklade znamená „príspevok zo zákona“. Pracovník v okne vám posunie zošit, kde máte napísať svoje meno a krajinu, z ktorej pochádzate. Vedľa mena máte napísať výšku príspevku, ktorú ste ochotní darovať. V zozname sú rôzne mená (všetky napísané rovnakým perom a písmom) a príspevky vo výške cca 500 000 rupií (33 EUR). Trik spočíva v tom, že keď tam turista uvidí vysoké sumy, dá vysokú aj on. Nás na tento trik upozornil náš vodič, ktorého sme si prenajali na celý deň a dali sme príspevok 5 000 rupií (0,33 EUR). Pracovník sa na nás pozrel s kyslým pohľadom a nechal nás ísť. Neodporúčam vám odporovať a tých smiešnych 35 centov mu tam položte, no v žiadnom prípade nie 33 EUR 😀

chram Pura Besakih temple Bali

chram Pura Pura Besakih temple Bali

Falošní kamaráti a sprievodcovia

Pred samotným chrámom sa budú o vás doslova biť malé deti, ktoré sa vám ponúknu, že budú vaši sprievodcovia. Všetkých treba odmietnuť, ak teda sprievodcu nechcete. Môže sa stať, že pôjde dieťa s vami a začne vám rozprávať históriu a podobne – treba ho ignorovať, aj keď ja som mal chuť mu dať facku 😀 aby bolo ticho. Chrám je naozaj rozsiahly a nenechajte sa zastaviť nikým, kto vám vraví, že nemôžete niekam vstúpiť, obyčajne vám povie, že vás vezme inde. Zaplatili ste si a môžete sa tu smelo pohybovať – až na svätyne, ktoré sú len pre hinduistov.

Dievča s pohľadnicami a drahé občerstvenie

Ak ste odolali sprievodcom, predavačom a podobne pripravte sa na malé dievčatko, ktoré vám bude chcieť predať pohľadnice. Na moje počudovanie hovorila veľmi dobre po anglicky a jej milý zjav zrejme zaberá na mnohých. Argumenty typu „potrebujem na školu“ a podobne treba tiež ignorovať – ide jej o peniaze ako všetkým všade. Dievčatko je komunikatívne, no dávajte si tiež pozor na osobné veci. Ja som už naozaj nevedel, čo môžem čakať. Pod chrámom sa nachádza nespočetne veľa predavačov s občerstvením a stánkov, ktorých ceny sú hodné minimálne námestia Champs-Élysées v Paríži.

chram Pura Besakih temple Bali

chram Pura Besakih temple Bali

Chrám Besakih Bali – môj záver a negatívne pocity

Ak sa viete dostatočne obrniť trpezlivosťou a kamenným výrazom, navštívte tento chrám, no ja viem, že sa sem nikdy nevrátim. Vyslovene mi lezú na nervy všetci, ktorí klamú len aby z vás dostali peniaze. Rozumiem, že ľudia na Bali nemajú veľa peňazí no verím, že aj na Bali sa od turistov dajú zarobiť. Na kávovej plantáži si kamarát od miestneho kúpil balík kávy, zaplatili sme aj vodičovi, ktorý nám všetko v okolí ukázal. Takýmto prístupom miestnych bude ku chrámu Besakih chodiť stále menej a menej návštevníkov a klamstvá tohoto miesta ho zabijú úplne.

Avšak, ak si odmyslíte chrám Besakih, Bali je nádherné miesto na dovolenku, ktoré stojí za návštevu. V mojej mysli ostáva stále ako najkrajšie miesto na zemi, ktoré som doteraz navštívil. Vyhnite sa chrámu Besakih a vaša dovolenka na Bali bude TOP.

Milan Bardún – svet k vám domov od roku 2013

9 COMMENTS

  1. ahojte, bol som v besakih aj v roku 2017 (aj v roku 2013). je pravda, ze tam cloveka klamu, ze potrebuje obetny kosik. potrebujes iba listok a sarrong. sarrong si osobne kupujem pri kazdej navsteve bali – pouzivam to ako satku okolo krku ci hlavy, alebo okolo pasu, v pripade nutnosti ako uterak, ci obvaz – vsak viete na co vsetko sa da pouzit satka sakra 🙂 taktiez je pravda, ze tam chodi vela turistov. bol som tam aj pocas „beznych“ otvaracich hodin. nebolo to nic strasne. dost turistov, ale dalo sa to. vela turistov je lenivych slapat az k hornemu chramu. takze tam je klud aj pocas „spicky“. no opat som toto miesto navstivil v rannych hodinach. to je naozaj uplne v klude. je dobre mat prenajaty skuter – ak na tom viete jazdit, pripadne sa vopred dohodnut so soferom, ze v besakih chcete byt na svitani / pripadne rano. ked clovek pride skoro rano, tak ma sancu vidiet vychadzat slnko spoza sopky. taktiez je vacsia sanca, ze uvidite rano aj samotnu sopku. doobeda sa zvykne sopka „zabalit“ do mrakov a tak zvysok dna v pozadi chramov nevidite sopku, ale len mraky. ranno tam zvyknu mat miestni ceremonie. deti zo skoly chodia chram zametat – aj ked sa im viditelne nechce 🙂 neviem ako to je pred „zaverecnou“, ale doporucujem tam ist v skorych rannych hodinach a vyslapat si to az k hornemu chramu. bol som v besakih aj ked bol v roku 2017 uzavrety kvoli sopecnej aktivite – ale to je iny pribeh 🙂
    prajem Vam peknu cestu.

  2. Chystam sa na Bali a uz teraz viem, ze tomuto miestu sa pravdepodobne vyhnem velkym oblukom. Po skusenostiach v Marrakesh som znechutena ako miestni ludia okradaju turistov na kazdom rohu, dokonca aj len pri ukazani prstom, ktorym smerom treba ist, nadstavia ruku, nedajboze, ze im date coins namiesto notes!

  3. Bola som tam asi pred troma tyzdnami. Mali sme dopredu zaplateny celodenny vylet vratane vstupneho, takze sme sa nemuseli trapit s listkami. Nas prievodca nam dal sarongy, kupili sme si jedine maly obetny kosik (par centov, neviem presne), lebo nas sprievodca patri k jednej z kast a mohli sme vojst s nim do jeho rodinneho chramu, kde sme ten kosik darovali. Boli sme tam pred zaverecnou, minimum ludi, ziadni otravni miestni, par deti, proste pohoda. a krasne miesto, ja rozhodne odporucam ist tam.

  4. ahojte, bol som tam v roku 2013. mal som to stastie, ze som do chramu prisiel chvilu po svitani – neplatil som ziadne vstupne. na parkovisku ma odchytil „sprievodca“, ktory mi ukazal chram, urobil par fotiek, ukazak rastliny, ktore sa po dotyku schulia, zahral na vystavenom hudobnom nastroji – neviem povedat, ci to bola improvizacia. nepamatam si kolko Rp si vypytal – to by som uz kecal, ale vypytal si – ale celkom som bol spokojny. aj dievcatko s pohladnicami tam bolo – pohladnice som si kupil, ale prisli mi lacne. hned rano tam neboli ziadni ini turisti, az pri odchode som stretol prvych dvoch. okrem „sprievodcu“ a dievcatka s pohladnicami ma tam nik neotravoval. bufety boli este zatvorene. videl som tam ich omsu – tipujem, ze to nebolo divadlo pre turistov, lebo som tam bol jediny. verim, ze v plnej „prevadzke“ moze byt toto miesto dost dost zle … chcel som iba napisat, ze mam inu skusenost a mozno to niekomu pomoze pri rozhodovani.

    rastliny: https://youtu.be/hm4IQBhhkUo
    hudba: https://youtu.be/5mAwhrq6_w4

    • Ako spominala Monika v komentari vyssie, velmi zrejme zavazi na tom, kedy tam clovek pride. Podla toho co tu pisete to je zrejme rano pri svitani a potom tesne pred zaverecnou. Dobre vediet! 😉

  5. Besakih je fakt sokujuci zazitok. Bola som vlani a zazila som tu istu proceduru. Bola som tam so skupinkou kamaratov, kde sa jeden znich snazil „pohrozit“ tym, ze zavola na ludi, co tam okradaju turistov policiu, ale to by bolo este marnejsie, kedze vsetko je tam prepojene. Odmietli sme zaplatit vsetko okrem vstupu a ako vravis, komplex sa da prejst aj bez sprievodcu. Miesto je to nadherne, ale poslat by som tam neposlala nikoho, to je fakt. Zial.

    • Na jednej strane rozumiem, že nemajú peniaze a robia všetko pre to aby ich mali. No takýmto spôsobom si skôr turistov odháňajú a bude ich tam chodiť stále menej a menej. Škoda.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.