CHRÁMY NA BALI – ktoré navštíviť a ktorým sa určite vyhnúť?

Obsah článku:

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Bali by nebola kompletná bez aspoň jednej návštevy chrámu na Bali. Chrámy na Bali sa označujú ako „Pura“ čo je jednotné označenie pre chrám na Bali. Na Bali sa nachádza vyše 20 tisíc chrámov, menej či viac známych. Ja som počas svojej cesty po Bali navštívil štyri najznámejšie chrámy. Niektoré mi vyrazili dych, iné vo mne zanechali zmiešané pocity a do jedného by som sa už nikdy nevrátil a nikomu ho neodporúčam. Ktoré to sú sa dočítate v riadkoch nižšie v tomto blogu o Bali.

Dovolenka na Bali je dnes v kurze a ostrov Bali sa v posledných rokoch stáva symbolom dokonalého miesta na strávenie dovolenky aj vďaka nasledujúcim chrámom:

Chrám GOA GAJAH na Bali

Známa aj ako „jaskyňa slonov“ z 11 storočia nemá so slonmi na prvý pohľad nič spoločné. Ako jaskyňa slonov je označovaná kvôli Slonej rieke, ktorá tečie opodiaľ. Samotný chrám je komplex stavieb a známej jaskyne, do ktorej môžete vstúpiť cez portál vytesaný do kameňa. Vstupné stoji 15 000 rupií (1 EUR). V jaskyni sa nachádza socha hinduistického boha „Ganesha“. Interiér jaskyne je veľmi tmavý a zadymený vonnými sviečkami, ktoré jej dodávajú špiritistickú atmosféru. V jaskyni sa nedá dlho pobudnúť, čo je spôsobené práve silnou vôňou (pre niekoho smradom) z vonných sviečok a nejedného tu môže rozbolieť hlava. Ja som jaskyňu prešiel rýchlejším tempom nakoľko mi chýbal čerstvý vzduch 🙂 Tento chrám nieje len o jaskyni, nachádzajú sa tu mostíky cez rieku a nádherný veľký strom, ktorého korene objímajú skalu.

Goa Gajah chram Bali temple

Goa Gajah chram Bali temple

Pred vstupom do chrámu je veľké parkovisko a mnoho predajcov odevu s názvom „sarong“, ktorý je potrebný pre vstup do chrámu. Sarong je kus látky, ktorý si obviažete okolo pásu, takže to vyzerá, akoby ste nosili sukňu. Ak si sarong od predajcov kúpiť nechcete, nemusíte, zadarmo vám ho požičajú pred vstupom do komplexu. Chrámy na Bali majú svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať aby vám bol umožnený vstup.

POZOR: Ako sa budete prechádzať komplexom, chodník vás zavedie k starému pánovi, ktorý vás poprosí, aby ste sa s ním klaňali Budhovi pred oltárom. Ak chcete môžete, no dedko si potom vypýta peniaze 🙂 Chrám Goa Gajah sa nachádza približne v strede Bali, zhruba 10 minúť jazdy z mesta Ubud.

Chrám TIRTA EMPUL

Chrám Tirta Empul som si zamiloval. Ide o posvätné miesto v strede Bali s neopísateľnou atmosférou tohoto ostrova. Ak hľadáte na Bali nádhernú prírodu a čarovnú atmosféru, nájdete ju v chráme Tirta Empul. Vstupné stojí rovnako ako v Goa Gajah, 15 000 rupií (1 EUR) a opäť si tu môžete požičať sarong, ktorý je potrebný pre vstup do chrámového komplexu. Tento chrám navštevuje mnoho domácich, ktorí sa tu kúpu v svätej vode a veria, že im tento blahodárny kúpeľ prinesie zdravie a šťastie. Oficiálne zdroje uvádzajú, že sa tu môžu okúpať len domáci, no ja som si aspoň osviežil tvár. Zaujímavosťou je, že tu majú zakázaný vstup ženy počas menštruácie 🙂 (mi tak vŕtalo hlavou, ako na to prídu?). Okrem menštruácie musia mať taktiež ženy vlasy v cope (tzv. ponytail).

chram Tirta Empul Bali temple

chram Tirta Empul Bali temple

chram Tirta Empul Bali temple

chram Tirta Empul Bali temple

Chrám PURA GUNUNG KAWI

Návšteva chrámu Pura Gunung Kawi bol pre mňa TOP zážitkoch spomedzi chrámov na Bali. Neopísateľná príroda, ticho a rozsiahly komplex stavieb rôzneho druhu. Tento chrám sa nachádza na hranici dažďového pralesa a ryžových polí a výhľady sú tu dych vyrážajúce. Chrám Pura Gunung Kawi sa nachádza v údolí, čiže sem musíte zísť po veľkom množstve schodov, ktoré ponúkajú príležitosti na pre nádherné fotografie. Pre vstupom do chrámového komplexu budete opäť potrebovať sarong, ktorý vám s radosťou zapožičajú pred vstupom. Vstupné stojí 15 000 rupií (1 EUR) a pred chrámom by ste sa mali pokvapkať svätenou vodou (nikto to však nekontroluje a ak s tym máte problém, jednoducho sa nepokvapkajte 🙂 ).

chram Pura Guning Kawi temple Bali

chram Pura Guning Kawi temple Bali

chram Pura Guning Kawi temple Bali

chram Pura Guning Kawi temple Bali

chram Pura Guning Kawi temple Bali

Pri chráme Pura Gunung Kawi sa nachádza aj nádherný vodopád, jaskyne a nespočetne veľa bazénov s leknami. Miestami som sa cítíl ako Esmeralda 😀 Návštevu tohoto chrámu odporúčam všetkým, pre ktorých dovolenka na Bali je to, na čo sa tešia celý život. Verím, že sa do Pura Gunung Kawi ešte vrátim a teraz budem psychicky pripravený na to množstvo schodov, ktoré budem musieť prekonať. Brrr.

V prípade, že potrebujete ísť na potrebu, pripravte sa na jedinú toaletu v okolí, ktorá bude k dispozícii. Ručné splachovanie zvládne hádam každý 😀 .

chram Pura Guning Kawi temple Bali

Chrám PURA BESAKIH

Chrám Pura Besakih bol nahorším zážitkom na Bali. Svetoznámy chrám nazývaný aj „Mother Temple“ alebo „Chrám matky“. Komplex pozostáva z 23 stavieb, kde niektoré pochádzajú až z 10 storočia. Oblúkom sa tomuto chrámu vyhnite a radšej choďte niekam na drink, tento chrám za to nestojí. Samotný komplex je nádherný, no miestni z neho spravili miesto biznisu, lží a spôsobu ako oklamať čo najviac turistov, ako sa len dá.

chram Pura Pura Besakih temple Bali

chram Pura Pura Besakih temple Bali

Chrámy na Bali sú nádherné. Ja som pre nedostatok času navštívil spomenuté a takmer všetky vo mne zanechali pozitívne pocity. Nenechajte si pokaziť dovolenku na Bali a chrámu Pura Besakih sa radšej vyhnite. Bali je najmä o krásnych chrámoch, prírode a pokoji a všetko nech máte akékoľvek očakávania, vždy sa naplnia. V prípade, že stále hľadáte dôvod, prečo ísť na Bali, tu ich máte rovno päť 😉 DOVOLENKA NA BALI a 5 dôvodov, prečo ísť už túto zimu.

Milan Bardun – svet k vám domov už od ruku 2013

2 COMMENTS

  1. Ahoj Milan, super článok 🙂 Praktické a užitočné rady. Chystáme sa na Bali v novembri, takže sa nám takéto info zídu. Teším sa na ďalší sľúbený článok o týždeň 🙂 Pekný deň.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.