Cibetková káva na Bali je pýchou ostrova!

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Okrem nádherných chrámov, divokej prírody, Makakov či dokonalého podmorského sveta je Bali významným ostrovom aj pre pestovaním kávy. Káva na Bali nieje natoľko známa ako brazílska káva, no kvalitou sa jej určite vyrovnáva. Vynikajúce klimatické podmienky a pôda robia z Bali miesto ideálne na pestovanie rôznych plodín od ryže, cukrovej trstiny, kakaa a kávy. Počas mojej cesty po Bali som navštívil kávovú plantáž spolu s ochutnávkou kávy neďaleko mesta Ubud na Bali. O tom, aká káva sa na Bali pestuje a prečo je práve tento ostrov ideálnym miestom pre farmárov z celej Indonézie sa dočítajte v článku. Vedeli ste napríklad, že Bali je hrdým producentom cibetkovej kávy? Dovolenka na Bali poteší nielen vaše oko no prekvapivo aj chuťové bunky.

Cibetková káva na Bali

Cibetková káva (na Bali známa najmä ako Luwak coffee) pochádza z Indonézie, ktorá je známa svojimi ideálnymi podmienkami na pestovanie kávy. Z Indonézie pochádza aj živočích zvaný Paradoxurus, prezývaný Luwak. Luwakovia žijú v korunách stromov a jedným z ich obľúbených jedál sú červené zrnká kávy, ktoré v ich tráviacom systéme fermentujú a následne sa dostanú von prirodzenou cestou (kakaním). Tieto Luwakom spracované kávové zrná sa následne zberajú zo zeme v pralesoch, sú pražené a očistené ako každá klasická káva. Vďaka fermentácii v tráviacom trakte zvieraťa má káva veľmi výraznú chuť a vôňu s príchuťou čokolády či karamelu. Mňam 😀

Luwak coffee Balikakao

Luwak coffee Bali

Kávové plantáže na Bali

Ochutnávka kávy na Bali bol pre mňa veľmi výnimočný zážitok počas cestovania ostrovom. Na ostrove sa nachádza viacero kávových plantáží a je na vás, ktorú navštívite. My sme sa dohodli s našim vodičom na prehliadke jednej, ktorú vybral on. Počas tejto prehliadky som sa naučil mnoho o káve, spôsoboch jej pestovania a aj to, prečo sa káve na Bali toľko darí. Môže sa to sopka Kintamani, ktorá je dominantou národného parku. Sopečný popol z Kintamani vytvára v pôde ideálne podmienky a pôdu obohacuje živinami, ktorú sú nevyhnutné pre rast a život rastlín. Vďaka sopke Kintamani, ktorá zúrodňuje pôdu v okolí, vegetácia v tejto časti ostrova bujnie viac ako inde a to je dôvod, prečo sa tu darí nielen káve, ale aj banánovníkom, kokosovým palmám a taktiež kakau.

Luwak coffee Balikávové zrná

Luwak coffee Bali

Čo sa mi páčilo na ochutnávke kávy na Bali

 • odborný výklad a informácie o pestovaní kávy

 • vlastný sprievodca po plantáži

 • veľmi dobrá angličtina sprievodcu

 • boli sme tam jediní, nakoľko bolo mimo turistickej sezóny

 • ochutnávka bola zdarma

 • ochutnal som deväť druhov kávy (najviac mi chutila tá s vanilkovou príchuťou)

 • sušené ovocie na zajedanie kávy

 • nádherný výhľad z plantáže

 • videl som naživo Luwaka a kakaové bôby

 • videl som ako sa praží káva tradičným spôsobom a aj to, ako rastie

 • mal som dostatok času na vychutnanie všetkých druhov káv

Čo sa mi nepáčilo na ochutnávke kávy na Bali

 • cibetková káva bola drahá

 • plantáže sú dostupné len autom v odľahlých častiach

 • prehliadka netrvala dlhšie ako 15 minút

 • praženie kávy pracovníčkou bolo predstierané

Luwak coffee BaliSamotná prehliadka kávovej plantáže bola veľmi bohatá na informácie, mestami som sa v tom až strácal nakoľko som niektorým anglickým výrazom ani nerozumel. Počas prechodu kávovou plantážou na Bali sme prešli okolo pece, v ktorej sedela pracovníčka a veľmi ležérnym spôsobom pražila kávové zrná. Zhodou okolností sme sa vracali tou istou cestou naspäť k parkovisku pred plantážou a nemohol som si nevšimnúť, že pec bola vyhasnutá a pracovníčka nikde.

Luwak coffee BaliAk ste prešli všetky chrámy na Bali a skúsili ste aj potápanie na Bali, skúste sa zastaviť na jednej z kávových plantáží a pozrite si naživo ako sa praží káva, ochutnajte rôzne druhy kávy a zistite ako sa vyrába cibetková káva. Naša prehliadka aj s ochutnávkou bola zdarma, no patrí sa nechať sprievodcovi drobné za jeho čas, prípadne si kávu, ktorá vám chutila najviac po prehliadke zakúpiť.

Milan Bardun – svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.